Učitel či student? Kdo se má lépe?

Osobní rozvoj Vztahy / 8.4.2013

Co je v dnešní době lepší: být učitelem, nebo studentem? Co myslíte?

Proč být učitelem?

• proto, že vás to baví

Už od vašich mladých let jste chtěli učit? Pak není divu, že své zaměstnání máte rádi a žijete jím. V tomto případě si asi ani nepřipouštíte, že by vám mohli studenti vaše zaměstnání nějak znepříjemnit. I vaše výuka vypadá naprosto odlišně od práce jiného pedagoga, který si svých 8 (mnohdy i více) pracovních hodin chce prostě jen mechanicky odpracovat a tím to pro něj končí.

Peněženka, peníze

Peníze jsou potřeba… Zdroj: photl.com

• proto, že potřebujete práci

Každá práce se po nějaké době stane rutinou, proto není divu, že vás ta vaše nemusí bavit. Ale protože každý z nás potřebuje finance, je logické, že v práci zůstáváte do poslední chvíle i přes jakékoli komplikace nebo starosti.

• proto, že rádi pracujete s lidmi

Možná máte rádi společnost lidí, kde můžete uplatnit své tvůrčí nápady. A pokud umíte spolupracovat s lidmi, motivovat je, pak bude vaše práce přínosem a zkušeností nejen pro vás, ale taky pro ostatní – tedy pro studenty.

Učitelka, žáci

Když učíte a studenti zaujatě poslouchají – to je potěšení. Zdroj: photl.com

• proto, že chcete předávat své vědomosti dále

Nebo jste ve své práci proto, že chcete, aby vaše vědomosti byly užitečné? Aby nezůstaly jen ve vaší hlavě, ale aby je dokázali použít i ostatní – to je pak jedině dobře!

Proč být studentem?

• proto, že studentský život je super

Studentský život je plný radostí, zážitků a nových přátel. Každý den nemusí být utrpení. Navíc získáte i trochu zkušeností, které možná uplatníte ve svém osobním životě. Tak proč nestudovat? (Ano, připouštíme, že některé učební materiály už nikdy ve svém životě neotevřete a už vůbec je nepoužijete.)

• proto, že se stále učíte novým věcem

Můžete se „nekonečně dlouho“ učit novým věcem a nikdo se nad tím nebude pozastavovat. Nebudete za hlupáka, který by měl mít určité vědomosti už mnohem dříve. A také je to známka toho, že jste ještě tvární, člověk se naučí mnohem více věcí než ve stáří.

• proto, že máte výhody

Můžete využívat nejen slevy na jízdné, ale také na kulturní akce, knihy apod. Tak proč to nevyužít?Knihy

Kdo se má tedy lépe?

Otázkou ale přes to všechno je, co je vlastně výhodnější? Být studentem? Nebo být raději učitelem? Studenti by měli mít ke svým učitelům určitý respekt a měli by je brát jako autoritu. Ale je tomu opravdu tak? Myslím, že ne. Už jste určitě slyšeli tolik případů, kdy si studenti dovolují k pedagogům neuvěřitelné věci. A nemyslím tím jen nadávky (třeba na ZŠ), ale také třeba fyzická napadení. Jak se tedy učitelé asi cítí? Bezpečně asi ne, přitom chtějí jen vštípit studentům určité vědomosti – a to pro jejich dobro! Být studentem je asi v této době jednodušší. Sice jim klade mnoho požadavků a leží na nich mnoho starostí, ale je jen na nich, jak s tím vším naloží. Jestli se budou snažit a kam to budou chtít dotáhnout – jen k ukončení základní školy, k maturitě nebo až k vysokoškolskému titulu.

Zdroj perexové fototgrafie: photl.com

Denisa Jelínková

Denisa Jelínková

Miluju barvy, hudbu, focení a psaní. Možná se stanu jednou spisovatelkou - takovou, která bude po večerech vysedávat v houpacím křesle a psát a psát a psát. Fotografování je mou srdeční záležitostí - fotoaparát jsem dostala jako dárek ♥ Takže si užívám každé cvaknutí.

Zanechte komentář