Země, která vypráví příběhy

Literatura / 12.8.2017

Země kopců, kamenů, deště a mlh, země hudby svírající srdce, země starobylých tradic, smíchu, her a nesmrtelných příběhů.

Je časné ráno, a ačkoli máme polovinu srpna, je to ráno temné a deštivé. Symfonie kapek dopadajících na okno je podbarvena vzdáleným hromem. Když zavřete oči, není těžké si představit, že stojíte na kopci a shlížíte do údolí plného převalující se mlhy. Někde na hranici slyšitelnosti se rozezní neodbytný tón dud a to už máte jasno: jsme ve Skotsku.

Možná si říkáte, že je trochu zvláštní zařadit populárně odbornou knihu do literární sekce, kde jinak máme hlavně beletrii. My jsme si to říkali také. Ale tohle je trochu speciální případ; ačkoli je kniha Skotsko především „naučná“, je v ní také plno vyprávění, které mnohdy připomíná právě krásnou literaturu.

Skotsko bylo a stále je jednou z nejpřitažlivějších zemí světa – ačkoli skromné rozlohou, pohnutou historií, záhadami a fascinující krajinou nešetří. To ví i Jan Hrdina, který se jako archeolog a historik o Skotsko zajímá dlouhodobě a momentálně mu vychází rozšířené vydání knihy Skotsko: Země dávných tajemství.

Staří známí i nová setkání

Kniha je rozdělena do patnácti kapitol, z nichž každá má své ústřední téma. Jsou to především náměty, které jsou se Skotskem neodmyslitelně spjaty – Zmizení IX. legie, Dobrý král MacBeth, Legenda jménem William Wallace, Otazníky Rosslynské kaple a další. Tyto příběhy vás v knize asi nepřekvapí, což ale neznamená, že byste tyto kapitoly měli přeskočit. Autor na to totiž mnohdy jde z úplně jiného směru, než je obvyklé, proto je prakticky zaručeno, že i když jste o tématu třeba již něco četli, dozvíte se nové informace.

Žije piktské zvíře stále ve skotských jezerech? Mohlo by být potomkem dinosaurů?

Na druhé straně tu máme několik neobvyklých témat. Například Tajemství piktského zvířete. Jistě, o lochnesce slyšel každý, ale i zde platí, že se k ní dostaneme neotřelým způsobem. Ačkoli je již obecně známo, že nejslavnější fotografie, která z druhého největšího jezera ve Skotsku udělala turistickou senzaci, je podvrh, není radno zklamaně zahazovat teorie o tajemném plazu ze skotských jezer. Náznaků a indicií je totiž víc, třeba právě velmi častý symbol záhadného zvířete, který do kamenů tesali Piktové.

Možná trochu překvapí i kapitola o králi Artušovi, kterou bychom možná čekali spíš v knize o Walesu, ale tahle legenda má velmi široký dosah. Osobně jsem na toto téma mírně vysazená a něco málo o něm vím, proto jsem trochu trnula v obavách, ale nakonec ani zde Hrdina nezklamal. Sice ani nenadchl, ale i tak se jedná o kvalitní práci, minimálně pro laika.

Jan Hrdina (1980) vystudoval historii a klasickou archeologii na FF MU v Brně, ale studoval i v Nizozemí. Odborné práci se věnuje od roku 2001, působí jako publicista a historik na volné noze. Specializuje se na starší dějiny Británie, antiku a středověké dějiny. Podle prvního vydání knihy Skotsko připravil stejnojmenný seriál pro Český rozhlas.

Nadšení až po okraj (a někdy i přetéká)

Z celé knihy je silně cítit autorovo nadšení. Není proto těžké ponořit se do četby a zažívat až fyzickou nutnost okamžitě se sbalit a vyrazit s knihou v ruce do Skotska. Nenechte se odradit žánrem, je zaručeno, že budete stránky hltat jednu za druhou. Může se ovšem stát, že vám místy bude styl až moc připomínat časopis Epocha a jiné, což může při troše neopatrnosti sklouznout k pocitu lacinosti a nedostatečného odstupu. Ale i ti nejracionálněji založení z nás musí uznat, že autor je na tematiku skutečně odborník a přesvědčit se snad nechají i seznamem odborné literatury v závěru knihy (potěšil!).

Sem tam skřípne stylistická neobratnost nebo zapomenutý překlep, ale v záchvatu čtenářské hltavosti je vše odpuštěno. A veškerou větnou neohrabanost bezezbytku vynahradí obrázky, které zdobí téměř každou stranu. V poslední třetině knihy je i oddíl barevných obrázků, u kterých už budete vyloženě chrochtat blahem.

Na tyhle stránky budete koukat hodně dlouho.

Jednou z věcí, která také neskutečně potěší, je aktuálnost. Pokud jste někdy studovali (zejména starší) odborné knihy zabývající se historií, jistě znáte ten nepříjemný pocit, že ne všechny uvedené informace můžete brát za stoprocentní, protože výzkum od té doby pokročil. Hrdina v rozšířeném vydání své knihy doplnil aktuální informace z různých oblastí, takže se dočtete nejen o nedávných archeologických nálezech, ale potěší vás třeba i zmínka o nadcházejícím skotském referendu o odtržení a podobně.

Nakonec se ještě sluší zmínit podařenou obálku knihy, která připomíná skotský tartan – za tenhle kousek se vaše knihovna rozhodně stydět nebude.

Skotsko: Země dávných tajemství

druhé, rozšířené vydání

Autor: Jan Hrdina

Vydavatelství: Argo

Rok vydání: 2017

Stran: 294

Cena: 298 Kč

Více informací na stránkách nakladatelství.

Zdroj fotografií: Tereza Micková, Generace 21

0 97 100 1
97%
Average Rating

Skotsko: Země dávných tajemství

Zajímá-li vás Skotsko, je pro vás tahle publikace nutnost. Pokud ne, pořiďte si jí i tak, protože jestli jste doteď byli svérázným krajem mlh v údolí nepolíbeni, je na čase to změnit. Hrdinova kniha je ideálním začátkem.

 • Informovanost a informativnost
  95%
 • Styl a čtivost
  90%
 • Aktuálnost
  100%
 • Grafické zpracování
  100%
 • Výběr témat
  100%

Tereza Micková

Zanechte komentář