Královna českého oštěpu opět září

Sport / 21.8.2017

Barbora Špotáková potvrdila v Londýně svoji vynikající formu a získala zlatou medaili.

Ne každému sportovci se podaří zopakovat své největší sportovní výkony či se po přestávce vrátit ke sportu na vrcholové úrovni. Česká oštěpařka, olympijská medailistka, Čtvrtá sestra Tří sester a držitelka českého rekordu v hodu oštěpem, Barbora Špotáková, je však zdárným příkladem sportovce, kterému se to povedlo.

Barbora Špotáková získala své druhé zlato ze světového šampionátu 8. srpna na Mistrovství světa v atletice v Londýně. Získala ho po dlouhých 10 letech, v jejichž průběhu dosáhla na dvě olympijská zlata, hezkou řádku bronzových a stříbrných medailí na evropských a světových stadionech a také získala 10 zlatých medailí z Mistrovství České republiky v atletice. Poštěstilo se jí také v osobním životě. Potkala životního partnera Lukáše a stala se maminkou syna Janka.

Jakkoli ideálně se jeví celá sportovní kariéra Barbory Špotáková, její cesta ke zlatému kovu z Londýna rozhodně nebyla procházkou růžovým sadem. Na start tohoto závodu nastoupila v 36 letech, zatímco její soupeřky jsou v průměru o desítku let mladší. K tomu si připočtěme loňskou sezónu, která – jakkoli úspěšná – ji také stála velké množství sil, protože si hned na jejím začátku během tréninku zlomila zánártní kost v pravé noze. Najednou už se cesta ke zlatu tak snadná nezdá.

londýn špotáková

Vítězné trio z Londýna.

Špotáková však měla obrovskou motivaci závodit v Londýně a nezdolnou vůli svému snu dostát: „Tenhle stadion byla má motivace, proč jsem pokračovala dál i po olympiádě v Riu. Chtěla jsem všem těm holkám ukázat, že ještě nepatřím do starého harampádí, že moji minulou sezonu ovlivnila zlomená noha a že se mnou ještě musí počítat,“ vyjádřila se Špotáková v rozhovoru pro portál iDnes.cz.

Během samotného závodu bylo jasné, že se největší bitva o medaile svede mezi reprezentantkami Číny a Barborou Špotákovou. Barbora na druhý pokus hodila oštěp do vzdálenosti 66,76 m. Daleko před 70 metrovou hranicí a mimo tabulku rekordů, ale přesto dostatečně daleko na to, aby odskočila soupeřkám. Nejblíže se ke Špotákové dostala pouze Číňanka Ling-wej Li, která ve třetí sérii překonala vlastní maximum a hodila oštěp do vzdálenosti 66, 25 metrů.

bára výhra

Zlatá Bára!!

Špotáková během celého závodu působila, že je dobře naladěna a že má závod ve svých rukou. Přesto se dopředu příliš neradovala, a dokud se na konci šesté série hodů nedotknul země poslední oštěp, nepřipouštěla si, že vyhraje. Potom však propukla v obrovské veselí a radost z ní úplně jiskřila. S vlajkou kolem ramen se rozběhla po stadionu a vychutnávala si jedinečný pocit vítězství. Přesně po deseti letech se opět stala mistryní světa.

Zdroj všech fotografií: www.facebook.com/Barbora Špotáková

Zanechte komentář