Slavkov u Brna, malé město velkých dějin

Cestování / 16.8.2017

Pohybujete se v blízkosti Brna a máte chuť vyrazit na výlet? Vyražte na místo jedné z velkých Napoleonových bitev!

Slavkov u Brna leží 20 kilometrů východně od Brna na řece Litava.
O bitvě u Slavkova, kde s přehledem porazila francouzská armáda pod velením Napoleona Bonaparte v roce 1805 RuskoRakousko, jste již určitě slyšeli. V městečku se šesti tisíci obyvateli se na ni také nezapomnělo. Vydat se tam ale můžete z mnoha různých důvodů.

Zámek, kde bylo podepsáno příměří

Barokní slavkovský zámek navrhl italský architekt Domenico Martinelli. Má 115 pokojů a část z nich můžete v jednom z prohlídkových okruhů navštívit.

Druhý okruh nese název „Napoleon – Austerlitz“. Jedná se o expozici věnovanou bitvě u Slavkova. Právě zde, v Historickém sále na zámku, bylo 6. prosince 1805 podepsáno příměří mezi Rakouskem a vítěznou Francií.

Od 1. července 2008 je zámek zapsán mezi národní kulturní památky České republiky.

Navštívit však můžete také rozlehlý zámecký park, který je upraven místy ve francouzském a místy v anglickém stylu. Je doplněn mnoha kašnami, stinnými stromy a také golfovým hřištěm.

V zámeckém parku se mísí anglický styl s francouzským. Navíc zde najdete stinné místo, kde se můžete posadit, pokud do Slavkova zavítáte v horkých srpnových dnech.

Židovská čtvrť

Židovskou čtvrť, nebo spíše její pozůstatky, najdete na severu města. Dnes se z ní zachovala pouze synagoga postavená v roce 1858 a židovský hřbitov, který se nachází za městem.

Místo slavné bitvy

Do Slavkova jezdí pravidelně přímé vlakové spojeBrna, Veselí nad Moravou, KyjovaUherského Hradiště.
Pokud se chcete podívat přímo na bojiště, musíte popojet několik kilometrů západně od města. Tam najdete mohylu míru, kapličku, staré vinohrady a starou poštu v Koválovicích. Všechna tato místa se spolu s kopci Santon, ŽuráňPratec vztahují k bitvě z roku 1805, kdy zde měli generálové svoje základny. Dnes se na zdejších pláních konají každoroční rekonstrukce bitvy.

Slavkov, německy Austerlitz, má co nabídnout. Přijeďte si sem odpočinout od shonu velkých moravských měst nebo navštivte některý z festivalů či filmových večerů, které město ve spolupráci se zámkem pořádá téměř každý letní víkend.

Zdroj všech fotografií: Vlasta Řenčová, Generace 21

Vlasta Řenčová

Vlasta Řenčová

Profesionální amatér, snílek a velký čtenář. Ráda cestuje s foťákem na krku a ještě raději o svých zážitcích píše, neboť se vyžívá ve psaném projevu. Gymnazistka se slabostí pro němčinu, tak trochu samouk bojující za humanitní obory. Věčný Potterhead, milovník historie a čokolády.

Zanechte komentář