BABY DRIVER: snímek, který nadchne nejenom hudbou

Film / 4.8.2017

Film oslovil milovníky akce a ve spojení s dobrou muzikou snad nezklamal nikoho.

Baby Driver

akční

USA, 2017, 112 min

Režie: Edgar Wright 

Hrají: Ansel Elgort, Kevin Spacey, Lily James, Jon Bernthal, Eiza González, Jon Hamm, Jamie Foxx

Dějová linka začíná loupežným přepadením v bance, kde se hlavní hrdina Baby představí jako řidič. Řidič se slunečními brýlemi a peckami v uších by se mohl jevit jako tvrďák, kterého jen tak něco nerozhodí. Opak se stává pravdou, když Baby v nepozorovaných chvílích zpívá do láhve s vodou či bubnuje do volantu auta.  Doprovodem je mu hudba z iPodu, ať už rockovější, či pomalejší, samozřejmě při ujíždění z místa činu zazní jen ty nabušenější hity.

Hudba dokresluje nebezpečnou jízdu v nablýskaném červeném autě, kdy Baby ujíždí policistům, samozřejmě za plného provozu na dálnici či v ulicích, používá triky, které by si každý řidič chtěl vyzkoušet. Zní to jako práce snů mnoha lidí, vydělávat spoustu peněz rychlou a nebezpečnou jízdou. Ale opravdu to je takové, jak se zdá?

Když se jeden zaplete s mafií

V průběhu filmu se setkáváme s mafiánem s přezdívkou Doc, kterému Baby musí splatit dluh, a tak pro něho pracuje jako řidič. Poznal u něj už velké množství padouchů, ale nyní má přijít jeho poslední práce, po níž bude volný.

Baby bude mít konečně pokoj a může začít pracovat jako slušný člověk, což se rozhodně hodí: zamiloval se totiž do servírky Debory, kterou nechce zatáhnout do tohohle světa plného krádeží a vražd. Ale jestli to dopadne celé dobře a Baby bude moct konečně utéct se svojí láskou, to se dozvíte až po zhlédnutí filmu.

Baby v červeném Subaru čeká před bankou. Taková parodie na Beatles?

Dějová linka by se možná dala využít trochu lépe. Romantickou část filmu by šlo kapku zredukovat, a proto ke konci snímku mohou diváci, kteří v tomto filmu touží hlavně po akci a napětí, být trochu zklamáni.

Reálnost za cenu napětí?

Na rozdíl od filmů Rychle a zběsile dostává celá ta akce a honičky v autech více reálnosti, což přidává na kladném hodnocení. Na druhou stranu, i když v prvních dvou třetinách filmu všechno šlape jak hodinky, v poslední třetině děj už maličko upadá a celkově jsou závěr i zvraty občas tak trochu předvídatelné.

Baby a jeho sluchátka k sobě prostě patří.

Na celkový dojem to nemusí mít až tak velký vliv – ale i kdyby to diváky přece jen trochu odradilo, výborné herecké obsazení je každopádně zase strhne. Nechat si ujít skvělého Kevina Spaceyho jako manipulativního mafiána, s kterým není radno si zahrávat, nebo vyšinutého Jamieho Foxxe, který nevěří nikomu a nejlépe všechny kolegy zabije, to by byl hřích.

Celý tento film každopádně podtrhuje hudba a ta se vine bezchybně každou scénou. Bez ní by nebyl tento snímek kompletní a už vůbec ne tak dobrý, jak je. Každé šlápnutí do pedálu, každý výstřel, každý úhybný manévr, vše je přesně načasováno do rytmu hudby, a to je přesně to, co tenhle film dělá zajímavým. Je vidět, že staré hity mají pořád své kouzlo a dávají poměrně obyčejné honičce v autech nový level a pomyslnou třešničku na dortu.

Zdroj videa: youtube.com

Zdroj fotografií: Falcon

0 74 100 1
74.666666666667%
Average Rating

Baby Driver

Celkově se tenhle akčňák dá označit za dost povedený, a to hlavně díky hudbě, která neslouží jen jako podklad, ale je ústředním motivem dění. Pochvalu si stejně tak zaslouží kaskadéři, kteří bravurně zvládli veškeré scény s rychle jedoucím autem.

  • Hudba
    87%
  • Scénář
    60%
  • Herecké výkony
    77%
Adéla Vymětalíková

Adéla Vymětalíková

Zanechte komentář