Nastal čas uklidit si ve své „mentální stodole“

Osobní rozvoj / 29.8.2017

Sarah Knight se ve svém životě rozhodla zbytečně nehrotit a vtipnou formou k tomu inspiruje i ve své knize Zázračný úklid v hlavě

Možná máte ve svých domech a bytech uklizeno, ale podívali jste se někdy do své hlavy? Je ve vaší mysli jasno a čerstvý vzduch, nebo cítíte, že je plná nepotřebného harampádí, je těžká a zahlcená? O jakých věcech denně přemýšlíte? Do čeho investujete svůj drahocenný čas, energii i finance? Přiznejte si, že ne všechno z toho, co denně děláte, vás naplňuje a dělá vám dobře, a ne všichni lidé, se kterými se denně stýkáte, jsou vám příjemní. Co takhle si v tom udělat pořádek a osvobodit se od věcí, které vás zatěžují?

Přesně s touto výzvou na vás autorka v knize vyrukuje a vy se chtě nechtě pustíte do mentální debordelizace. A o čem taková debordelizace je? Podle Sarah Knight je potřeba naučit se „kouzlu nehrocení“.

Je čas vymezit si hranice

V životě každého z nás se najdou věci, které nás zatěžují, nezajímají, obtěžují a štvou. Záleží jenom na nás, jak se k nim postavíme. Zda se je rozhodneme hrotit a zahltit se jimi, nebo je pustit a přestat se jimi trápit, jakkoli důležité se pro někoho jiného mohou zdát.

Sarah Knight je redaktorka a spisovatelka na volné noze, žije v Dominikánské republice a sama se naučila kouzlu nehrocení, když opustila prestižní práci v mezinárodní korporaci.

Autorka v knize předkládá podrobný návod na to, jak si záležitosti svého života protřídit a uvědomit si jejich důležitost. Naučíte se rozpoznat, které věci jsou skutečně důležité pro vás, které děláte jen ze zvyku, jaké jenom proto, že byste měli, nebo proto, že nechcete druhé ranit. S těmito kategoriemi se pak naučíte pracovat.

Jedna věc je si to, co vás nebaví a vnitřně zatěžuje, uvědomit. Druhá věc je, začít tyto věci skutečně nevtahovat do svého života. Některé věci ze svého života jednoduše eliminujete, ale u jiných je potřeba si osvojit určité know-how pro to, abyste dokázali vybruslit z ošemetných situací, kdy:

  • vás někdo někam zve a vy tam nechcete
  • vás někdo žádá o pomoc a vy nemáte zájem
  • vás někdo přesvědčuje o své pravdě a vy s ní nesouhlasíte
  • vás někdo nutí poslouchat něco, co vás nezajímá
  • a další a další situace, v nichž je třeba umět zachovat klid a postavit se sám/sama za sebe

Problematiku doplňují i grafická znázornění. Zdroj: Generace21, Petra Pospíchalová

Obzvlášť těžké je nehrotit u situací, které se druhých nějak citově dotýkají. V knize jsou předloženy konkrétní nenásilné návody na to, jak zdvořile odmítnout (slovy autorky „nebýt kretén“), a jak si vymezit své hranice tak, aby je ostatní respektovali, a zároveň abyste druhé svým odmítnutím neranili. Naučíte se disponovat tím, co hrotit potřebujete a kolik času tomu jste ochotni věnovat. Stanovíte si svůj hroticí rozpočet, v němž zvážíte, kolik prostředků (času, peněz a energie) jste ochotni pro dané věci obětovat.

Jakmile si ujasníte, co nechcete hrotit a čím se nechcete zbytečně zatěžovat, vyplyne vám samovolně najevo, na čem vám skutečně záleží. Na těchto věcech, pak můžete dál stavět a věnovat jim o to víc času, kolik jste získali tím, co jste se rozhodli nehrotit. To zní dobře ne? Spousta z nás se ohání argumentem „nemám čas“. Ve skutečnosti máme však k dispozici spoustu času, pouze ho využíváme neefektivně na věci, které nás o čas zbytečně okrádají. A nad tím se stojí zamyslet, ať už s knihou Sarah Knight nebo bez ní.

Pořádek na všech frontách

Pokud vás zmátl obal knihy, který jste už někde ve své knihovně viděli, pak je vaše intuice správná. Kniha je vlastně parodií na knihu Marie Kondo: Zázračný úklid: Pořádek jednou provždy. Tím na ní tak trochu parazituje, ale úspěšně. Sarah Knight si totiž uvědomuje, že úklid vnější, kterému se věnuje Marie Kondo, je více než vhodné propojit i s úklidem vnitřním. A tak se zdá, že jsou k sobě knihy vhodným doplněním.

Podoba není náhodná… Zdroj: albatrosmedia.cz, databazeknih.cz

Kniha osloví všechny, kteří cítí, že potřebují vypnout a ujasnit si priority ve svém životě. V neposlední řadě vás skvěle pobaví, protože je psána humorným a odlehčeným stylem. Autorka vychází ze svých zkušeností, uvádí řadu příkladů z vlastního života a vy sami máte prostor si dělat poznámky a jít na to prakticky.

Ve své podstatě by se kniha dala shrnout do několika odstavců a řada věcí je pojatá skutečně obšírně. Nicméně myšlenka je skvělá. V dnešním světě přehlceném vjemy je více než užitečné si často a do hloubky připomínat, co je důležité, učit se vytvářet vlastní hranice a učit se stavět se sami za sebe. Náš čas je totiž příliš cenný na to, abychom hrotili věci, které nás ve skutečnosti nijak neobohacují.

ZÁZRAČNÝ ÚKLID V HLAVĚ

Autor: Sarah Knight
Nakladatelství: BizBooks ve společnosti Albatros Media a. s.
Počet stran: 176
Žánr: psychologie pro každého

Více informací naleznete na stránkách nakladatele.

Zdroj úvodní fotografie: Generace21, Petra Pospíchalová

Petra Pospíchalová

Petra Pospíchalová

Jako studentku bohemistiky mě fascinuje, co všechno může být skryto v proudu slov. Jsem milovnice veršů, mouder a příběhů a ráda je i sama tvořím. Když zrovna nejsem zalezlá doma s knížkou nebo nepíšu článek, najdete mě v přírodě. Její krása a harmonie mi vždycky dodá vnitřní klid, inspiruje mě a naplní mě radostí. A ještě lépe, když mám přitom vedle sebe nějaké svoje lidské miláčky, které ze všeho nejradši láskyplně podporuji. :-)

Zanechte komentář