Dačice, město, kde vynalezli kostkový cukr

Cestování / 11.8.2017

Máte v plánu cestovat do jižních Čech a chcete se podívat na neobvyklá místa? Vydejte se do Dačic v okrese Jindřichův Hradec.

Dačice jsou jedno z nejstarších měst jihozápadní Moravy, dnes spadají pod Jihočeský kraj. Dělí se na jedenáct územních částí a žije zde zhruba osm tisíc obyvatel. Přesto sem ročně zavítají stovky turistů, aby si prohlédli zámek, rozhlednu, muzeum nebo pomník první kostky cukru na světě.

Městské muzeum a galerie

V letních měsících má muzeum otevřeno každý den kromě pondělí.
V průběhu roku nabízí muzeum celou řadu zajímavých tematických výstav. Mezi stálé expozice, které můžete navštívit jak v létě, tak v zimě, patří Historie a národopis Dačicka, První kostka cukru na světě, Malíři Vysočiny (například Florián či Bílkovský), Výběr z grafické tvorby Maxe Švabinského či pamětní síň Vladimíra Fuky. Součástí prohlídky je barokní zámecká kaple Nanebevzetí Panny Marie.

Dačický zámek není žádným honosným šlechtickým sídlem, má však své kouzlo.

Dačický zámek

Součástí zámku je také zámecký park s kapličkou a rybníkem, kde se můžete procházet až do deváté hodiny večerní.
Státní zámek Dačice nabízí turistům návštěvu reprezentativních sálů a soukromých pokojů jednotlivých členů rodiny svobodných pánů Dalbergů. Najdete zde také dvě unikátní knihovny. Zámek je považován za perlu venkovské šlechtické architektury. Původně se jednalo o renesanční stavbu, dnešní podoba je však čistý empír.

Pomník první kostky cukru na světě

V roce 1843 v Dačicích vynalezli kostkový cukr, který se stal hitem na evropských i světových trzích. V roce 1983 byl ve městě vybudován žulový pomník. Prostranství se následně v roce 2012 dočkalo osázení pamětními deskami ve dvanácti cizích jazycích.

O první kostce cukru na světě si můžete přečíst kromě češtiny ve dvanácti dalších jazycích.

Dačické koupaliště

V létě přijde vhod mít se kde zchladit. Na dačickém venkovním koupališti si můžete zaplavat v plaveckém a rekreačním bazénu, užít si masážní lavice a chrliče a samozřejmě vyzkoušet tobogán dlouhý 52 metrů či tři dráhové skluzavky. Nechybí zde ani brouzdaliště pro nejmenší.

V Dačicích toho najdete ale mnohem víc. Můžete se jít projít po vycházkové trase Dačické řežby nebo U Třech křížů, zajít si do 3D kina, vystoupat na renesanční věž nebo navštívit letecké muzeum Viléma Götha.

Zdroj všech fotografií: Vlasta Řenčová, Generace 21

Vlasta Řenčová

Vlasta Řenčová

Profesionální amatér, snílek a velký čtenář. Ráda cestuje s foťákem na krku a ještě raději o svých zážitcích píše, neboť se vyžívá ve psaném projevu. Gymnazistka se slabostí pro němčinu, tak trochu samouk bojující za humanitní obory. Věčný Potterhead, milovník historie a čokolády.

Zanechte komentář