Thajský bílý chrám Wat Rong Khun a jeho příběh

Cestování / 27.7.2017

Autor:

Buddhistické chrámy v Thajsku patří k největším turistickým atrakcím. Po celé zemi jich najdeme zhruba 40 tisíc.

Chrám Wat Rong Khun, který můžete navštívit během vašeho poznávacího zájezdu do Thajska , je ale v něčem odlišný, Byl postaven thajským architektem podle jeho představy nebe na zemi.

Chrám Wat Rong Khun

Tento chrám patří bezesporu k novějším, protože byl postaven před 20 lety. V roce 2014 hrozilo, že bude zbourán, protože v oblasti zuřilo zemětřesení. Chrám sice přečkal, avšak ne bez újmy.
Pokud jej navštívíte, na první pohled vám bude jasné, že se nejedná o klasický chrám. Tento se posunul do modernější doby a jde o opravdový unikát. Na první pohled zaujme svou sněhobílou barvou, která vyjadřuje čistotu a moudrost Buddhy . V tom je, na rozdíl od ostatních chrámů, jednoduchý. Co se ale týče zdobení, zde řeč o jednoduchosti rozhodně být nemůže.

Jak chrám vypadá a co v něm naleznete

Do chrámu vás zavede most, po kterém minete 16 navzájem se požírajících démonů, dále natahující se ruce, které symbolizují neřest a žebrající o almužnu, a také hrnec s pokladem, jenž má svádět k chamtivosti.

Oči si od sněhobílé barvy odpočinou při vstupu do chrámu. Zde je vyobrazen Buddha ve žlutooranžové barvě. Pokud byste čekali hlavně náboženské motivy, opak je pravdou. Na zdech lze vidět mnoho lebek, o kousek dál vás ale určitě překvapí fresky hrdinů jako je Batman, Superman či Spiderman . Vyobrazen tu je také teroristický útok a pád dvou mrakodrapů v New Yorku roku 2001.

Zdobená střecha a jiné unikáty

Střechu hlavního chrámu zdobí zvířata, která představují čtyři přírodní živly. Slon, jenž znázorňuje zem, následuje mýtický ještěr jako symbol vody, dále labutí křídla, jenž symbolizují vítr, a poslední lví hříva jako zástupce ohně. Chrám se také ,,pyšní“ jako jediný na světě svými zlatými veřejnými toaletami.

Proč navštívit tento chrám

thajském Wat Rong Khunu si budete připadat jako v pohádce. Chrám je opravdu jedinečný a svým vzhledem a atmosférou vás naprosto pohltí! Jde o nezapomenutelnou podívanou.

Zdroj všech fotografií: Pixabay.com

Zanechte komentář