Dunkerk: Velká dávka nostalgie

Film / 26.7.2017

Autor:

Film o záchraně tří set tisíc spojeneckých vojáků za pomoci civilní fotily natočený na kinofilm a z pera Christophera Nolana? Jasný kandidát na Oscara!

Dunkerk

historický / válečný/ drama

Velká Británie / Nizozemsko / Francie / USA, 2017, 106 min

Režie: Christopher Nolan

Hrají: Tom Hardy, Cillian Murphy, Kenneth Branagh, Harry Styles

Píše se rok 1940, nacistickým vojskům v Evropě nestojí téměř nic v cestě. Poslední spojenecká vojska jsou zahnána do kouta, přesněji řečeno do 60 kilometrů dlouhého a 10 kilometrů širokého koridoru v přístavu Dunkerque. Snad zázrak jim pomohl, když se německé tanky zastavily. Vyhráno však nebylo, na pláži zůstalo něco přes 350 000 vojáků a ty bylo potřeba zachránit.

To, že film skončí happyendem, je jasné snad každému, kdo z dějepisu nepropadl. Jedinou otázkou tedy je, jak se tohoto příběhu chopí jeden z nejlepších režisérů – Christopher Nolan? Ten má za sebou řadu vynikajících snímků, někdo by možná řekl, že jeho celá tvorba je jen a pouze vynikající, jenže jeho snímky jsou většinou postaveny na něčem, co je za hranicí našeho chápání. Což nelze využít, nebo snad ano?

Představte si, jaké to je, stát na pláži a na obzoru vidět svůj domov, nad vámi lítá německá Luftwaffe a před vámi se potápí jedna loď za druhou. Strašné že?

Toto válečné drama je jiným historickým dramatem, než známe. Nolan postavil svůj útok na třech bodech, a díky tomu rozmetal jakýkoliv jiný válečný film natočený dříve a dost možná i poté. Hlavním bodem je pláž, děj na ní se odehrává v horizontu týdne. Druhý bod je moře, zde je čas trochu rychlejší, neboť jeho dějová linka trvá jeden den. Nejrychleji běží čas v oblacích – jedna hodina. Zní to dosti povědomě? Ano, ale funguje to tak skvěle, že vám to možná ani nedojde, navíc tyto tři linky se vzájemně propojují a osvětlují jedna druhou. Navíc mezitím, než vám to bude osvětleno, budou ve vás vyvolány takové pocity, že si říkáte, že je jen dobře, že v té situaci nejste.

Emoce – i s nimi si Nolan vyhrál. Film ve vás probudí takovou beznaděj, kterou musel cítit každý nasazený voják s tím rozdílem, že vy z toho nebudete mít deprese. Což, řekněme si upřímně, není vůbec těžké. Takový Cillian Murphy by mohl vyprávět, jeho postava je několikrát během filmu na zhroucení. Film ale není jen o depresi, jeho kolega z Batmana Tom Hardy je zde jako odhodlaný hrdina. Skrze jeho postavu pocítíte sebeobětování za 335 000 zachráněných. Naopak vlastenectví zprostředkuje posádka jedné výletní lodi.

Postava, kterou ztvárnil Cillian Murphy, byla zachráněna na otevřeném moři, místo návratu domu se ale musí znovu vrátit do přístavu, aby loď splnila svou misi.

Tomuto filmu opravdu není co vytknout. Herecké obsazení se vyvedlo na jedničku. Dvojici Hardy a Murphy má režisér již několikrát osvědčenou. Příjemným překvapením je také Harry Styles, v armádním zmužněl a dokonce se ušpinil, navíc pro člověka, který zná One Direction naprosto okrajově, je to jen další z davu. Povedl se také soundtrack, který složil Hans Zimmer. Největší pochvalu si ale zaslouží již několikrát zmíněný režisér. Kéž by takto byl natočen i příběh Pearl Harboru, navíc na analog! Ta kamera je jednoduše geniální. Analogová technologie je u mě  jasně na prvním místě, ať už ve fotografii či filmu, navíc zde je její užití více autentické.

Dunkerk je opravdu výjimečný film se silnými emocemi, které na konci vženou několik slz do očí snad každému, neboť při něm zazní originální projev bývalého anglického ministra Winstona Churchilla, který patřil k jednomu z jeho nejlepších projevů vůbec. I proto jsem snímek viděl již třikrát.

Zdroj videa: youtube.com

Zdroj fotografií: FreemanEnt.

0 96 100 1
96.666666666667%
Average Rating

Dunkerk

Kombinace válečného dramatu a Nolana funguje překvapivě dobře. Snímek dokonale pracuje s emocemi, aniž by přehnaně ukazoval násilnost války, nevidíme zde žádné proudy krve apod. Jediné, co vidíme, je strach v očích herců, zároveň jejich touhu dostat se pryč a uniknout. Dále máme dokonalou představu o tom, jak vojáky mrzelo, že nedokázali německá vojska na pevnině zastavit. To činí z Dunkerku jeden z nejlepších filmů vůbec.

 • Kamera
  100%
 • Scénář
  90%
 • Herecké výkony
  100%

Štítky

Jakub Fejsák

Jakub Fejsák

Hrdý student PedF UK, milovník punk rocku a focení.

Zanechte komentářVaše názory

 • Vlasta Řenčová

  Jsem ráda, že jsi tomu dal tak vysoké hodnocení, protože bych se na to fakt ráda zašla do kina podívat. 🙂