Budoucnost bez odpadu aneb Nadchněte se pro Zero Waste

V obraze / 3.8.2017

Pojmy jako „zero waste“ či „precyklace“ se rojí jako houby po dešti. Netušíte, o co jde? Je nejvyšší čas si tyto termíny osvojit a začít v jejich duchu jednat a žít!

Lidská společnost se ocitá ve fázi, kdy začíná mnohým uvědomělým docházet, že životní styl, který dosud vedeme, nás i celou naši planetu vede do záhuby  do znečištěného, vydrancovaného pekla plného nevyužitých věcí, odpadků a toxických látek, kvůli nimž přestáváme být zdraví i my sami.

Začíná nám docházet, že naše jednání se obrací proti nám. Že to, co děláme přírodě, děláme sami sobě a svým potomkům. Že za každý svůj neuvědomělý čin vůči planetě jsme zodpovědní a doplácíme na něj nejenom my, ale celé přírodní ekosystémy a jejich fungování.

Záchranný kruh v záplavě odpadků

Zásadním globálním problémem, který je na programu dnešních dní, je produkce odpadu, jejich hromadění a znečišťování životního prostředí. Lidstvo podle odhadů vytvoří 1,3 miliard tun odpadu ročně a toto číslo stále roste. Sice se i ve větší míře recykluje, ale recyklace není stoprocentní a ne všichni jsou v třídění odpadu tak svědomití, tudíž je nemožné produkci odpadů tímto způsobem celou pokrýt.

Kam s tím? Zdroj: foter.com

Co se týče České republiky, podle statistik z loňského roku se v Česku vyprodukovalo téměř 27 milionů tun odpadu. Přičemž na jednoho člověka vychází průměrná roční produkce odpadu na 317 kg, z něhož je na osobu vytříděno 42 kg ročně. Pro nás Čechy zní tato čísla oproti dřívějším rokům pozitivně. Uvádí se, že jsme v třídění odpadu jedni z nejsvědomitějších z Evropy.

Jelikož se však zdá být recyklace jenom částečným řešením problému, je na čase aplikovat ještě mnohem efektivnější způsob, jak s odpady nakládat, a to VŮBEC JE NEPRODUKOVAT. Na této myšlence staví všechny v úvodu zmíněné ekologické pojmy. Pojďme si je nyní představit detailněji.

Co je to ten „Zero Waste“?

Toto označení, v českém znění „nulový odpad“ či „život bez odpadu“, se užívá pro životní styl, který klade důraz na prevenci vzniku odpadu a využívá přírodních zdrojů opakovaně tak, aby vůbec nedocházelo k tvorbě odpadu. Jde o koncept, který je založen na tzv. precyklaci, což je technika redukce odpadu založená na předcházení jeho vzniku.

Definice mezinárodní aliance pro život bez odpadu popisuje Zero Waste jako:

návrh na používání výrobků a procesů, takovým způsobem, aby se systematicky snižoval objem a toxicita odpadů a materiálů, šetřily a obnovovaly všechny zdroje a nedocházelo k jejich spalování či jinému úbytku. (zdroj: zwia.org)

Dnes již známou propagátorkou a autorkou knihy o Zero Waste s názvem Domácnost bez odpadu je americká blogerka francouzského původu Bea Johnson, která svým životním stylem dokazuje, že je možné, aby se roční odpad čtyřčlenné rodiny vešel do zavařovací sklenice. Bea si tento životní styl vypěstovala zčásti i díky stěhování se do nového domu, při němž musela velkou část věcí zredukovat a opustit.

Bea Johnson pořádá přednášky i v Praze. Zdroj: domacnostbezodpadu.cz

Opouštění a eliminování věcí ze života je jedním krokem k Zero Waste. Jde v podstatě o princip tzv. minimalismu, v rámci něhož se člověk distancuje od konzumního způsobu života a navrací se k jednoduchému a přirozenému způsobu bytí, které nevyžaduje hromadění statků.

5 zásad života bez odpadu

Autorka Bea Johnson ve své knize Domácnost bez odpadu uvádí pět zásad, kterými by se měla řídit domácnost, která chce výrazně snížit své odpady a tedy také negativní vliv na Zemi:

REFUSE – Zamítnout (co nepotřebujeme)

REDUSE – Zredukovat (co potřebujeme a nemůžeme zamítnout)

REUSE – Zužitkovat (co spotřebováváme a nemůžeme zamítnout nebo zredukovat)

RECYCLE – Zrecyklovat (co nemůžeme zamítnout, zredukovat nebo zužitkovat)

ROT – Zkompostovat (zbytek)

Citováno z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Zero_waste

Český blog o Zero Waste

U nás vznikl český blog o životě bez odpadu Czech Zero Waste, jehož autorkami jsou tři mladé slečny Helena, Jana a Michaela, které inspirují svým vlastním příkladem. Svou motivaci k tvorbě stránek o Zero Waste a jeho propagaci popisují takto:

Malé děti sní o tom stát se popelářem. My sníme o tom žít životem, ve kterém popeláře nebudeme potřebovat. Chceme žít život bez smetí. (czechzerowaste.cz)

I malý čin má velké následky. Zdroj: unsplash.com, Brooke Cagle

Pokud navštívíte jejich stránky, objevíte zde spoustu tipů na to, jak ze svého života eliminovat odpady  mezi mnohými například to, jak si vyrobit domácí suchý šampon či zubní pastu. Za přečtení stojí určitě články: 5 tipů, jak být zero waste pro obyčejné smrtelníky5 tipů, jak být zero waste pro pokročilé. Nechte se inspirovat!

Projekt Bezobalu

S konceptem Zero Waste je úzce provázaný projekt Bezobalu, nezisková organizace, která Zero Waste v Česku šíří a propaguje. Jde o „institut pro podporu šetrné distribuce a uvědomělé spotřeby“, jak cituje i paní ve videu, která vám v rámci rozhovoru se ředitelem instituce Petrem Hanzelem poskytne více informací:

A když už jsme u těch „nahatých produktů a potravin“, jmenujme si některé bezobalové obchody, které můžeme v České republice najít. Kromě prodejny instituce Bezobalu, můžete v Praze nakoupit některé suroviny bez obalů i v prodejnách zdravé výživy jako je Country life či Bio Smíchov. Většina obchodů se zdravou výživou část svého sortimentu prodává bezobalově  jsou to především suroviny jako mouka, těstoviny, luštěniny, oříšky, semínka apod. V Brně můžete navštívit Čočkův BioJarmark či BioBanku Hnutí Brontosaurus. Bezobalové obchody najdete i v Oloumouci a zero waste prodejna je i ve Zlíně, stačí zapátrat na internetu.

Je to na nás

Jsou mezi námi tací, kteří nad tím vším mávají rukou, protože jim přijde, že to nemá smysl. Ale opak je pravdou. Vše, co si dokážeme vysnít, je uskutečnitelné. Tak proč nevyužít naší vnitřní síly a lidské víry pro to, abychom přetvořili dosavadní systém, pod jehož taktovkou žijeme? Vše je otázkou našeho vlastního rozhodnutí.

Stačí se rozhodnout, že začnu jinak. Je to o jednotlivci, který svým vlastním příkladem ovlivní další a další a z jedné malé kapky se pak stane moře  moře lidí, kteří dokážou uvést životní prostředí znovu do harmonie a zanechají svým potomkům zdravé prostředí k žití.

Jaké konkrétní kroky můžete podniknout, abyste začali žít život bez obalů, vám prozradíme v příštím článku.

Zdroj úvodní fotografie: freestocks.org
Zdroj videa: Youtube.com

Petra Pospíchalová

Petra Pospíchalová

Jako studentku bohemistiky mě fascinuje, co všechno může být skryto v proudu slov. Jsem milovnice veršů, mouder a příběhů a ráda je i sama tvořím. Když zrovna nejsem zalezlá doma s knížkou nebo nepíšu článek, najdete mě v přírodě. Její krása a harmonie mi vždycky dodá vnitřní klid, inspiruje mě a naplní mě radostí. A ještě lépe, když mám přitom vedle sebe nějaké svoje lidské miláčky, které ze všeho nejradši láskyplně podporuji. :-)

Zanechte komentář