Proč byste měli podniknout výlet do Drážďan?

Cestování / 7.8.2017

Hlavní město Saska leží nedaleko našich hranic a je ideální na výlet. Čeká vás tam mnohem víc, než si možná myslíte.

Do Drážďan se dostanete autem po dálnici D8 nebo vlakem EuroCity, který jezdí z Prahy přes Ústí nad Labem a Děčín.
Drážďany, německy Dresden, jsou největším a zároveň hlavním městem spolkové země Sasko (Sachsen) na východě Německa. Rozprostírají se v údolí Labe přibližně 70 kilometrů po dálnici od Ústí nad Labem nebo 70 kilometrů po železniční trati z Děčína.

Nás Čechy do Drážďan často lákají především nákupy. V centru města se totiž nachází velký a velmi oblíbený obchod s oblečením Primark, jehož prodejny u nás nenajdeme. Město, kterému se přezdívá středoevropské Benátky, však nabízí mnohem, mnohem víc.

Oproti Praze jsou Drážďany opravdovým rájem cyklistů – na kole se tu jezdí do práce, na nákup, jen tak na projížďku i z daleka na výlety.

Zwinger, krása nedokončeného

Zwinger je komplex budov postavených v barokním stylu, který patří mezi nejvýznamnější a nejznámější drážďanské památky. Původně se mělo jednat o nádvoří zámku, který však nikdy postaven nebyl.

Během bombardování města v roce 1945 byl areál těžce poškozen, v průběhu desetiletí byl však úspěšně zrekonstruován a dnes se můžete přijít podívat nejen na jeho charakteristické nádvoří, ale také do Matematicko-fyzikálního salonu či na sbírku porcelánu.

Operní scéna Gottfrieda Sempera

Semperoper se nachází přímo naproti Zwingeru na Theaterplatz (Divadelním náměstí). Jedná se o budovu v historizujícím stylu, kterou ročně navštíví až 300 000 milovníků klasické hudby.

Do Semperoper se vejde 1300 lidí.

Historie stavby této budovy je pestrá. Její architekt, po němž nese svůj název, byl pro své politické názory přinucen stavbu přerušit a uprchnout. Další komplikace nastaly za druhé světové války, respektive v době následující. Teprve v roce 1977 mohla být opera opět postavena a při příležitosti čtyřicátého výročí od bombardování byla 13. února 1985 otevřena veřejnosti. Usednout zde může až 1300 návštěvníků.

Katolický a protestantský kostel

Němci jsou vesměs evangelíci, když nepočítáme katolické Bavorsko. V Drážďanech můžete obdivovat dva monumentální kostely – kostel Panny Marie (Frauenkirche) je evangelicko-luterský a katedrála Nejsvětější Trojice patří katolíkům.

Frauenkirche spolu s Zwingerem nejvýznamněji zastupuje barokní sloh v Drážďanech. Monumentální stavba s druhou největší kupolí za Alpami byla během druhé světové války při náletech kompletně vybombardována. V devadesátých letech začala kompletní stavba nového kostela, který byl vysvěcen v roce 2005. Po rekonstrukci se může Frauenkirche pyšnit klimatizací, elektrickým osvětlením a kompletním ozvučením.

Kostel Panny Marie, známější spíš pod svým německým názvem Frauenkirche, byl po válce úplně zničen a jeho nová výstavba byla dokončena teprve nedávno.

Katolická katedrála Hofkirche je také barokní a jedná se o největší chrámovou stavbu v Drážďanech. I ona utrpěla za války silné poškození, zrekonstruovat se ji však podařilo už v šedesátých letech. Katedrála je rodinnou hrobkou rodu Wittinů, polských králů a saských kurfiřtů.

Město plné muzeí

Tato a další muzea naleznete na přehledných stránkách města dresden.de. Dostupné i v českém překladu.
Pokud byste se do Drážďan vydali a zrovna pršelo, doporučujeme schovat se před deštěm v některém z mnoha muzeí, která v Drážďanech stojí. Navštívit můžete Dopravní muzeum (Verkehrsmuseum), Muzeum hygieny (Deutsches Hygiene Museum), Muzeum vozovny železničních drah Drážďany-Altstadt (Eisenbahnmuseum Bahnbetriebswerk Dresden-Altstadt), Muzeum Ericha Kästnera (Erich Kästner Museum), Vojenské historické muzeum Bundeswehru (Militärhistorisches Museum der Bundeswehr) či spoustu dalších objektů, kterých ve městě objevíte mnoho na každém rohu.

Drážďany vám učarují. Žádné nevkusné graffiti, ale krásně zdobené silnice a železnice, všude cyklostezky a spousta zeleně.

Vydejte se do Drážďan autem, vlakem, lodí nebo na kole a vychutnejte si jejich historické centrum, které se vlastně leskne novotou!

Zdroj všech fotografií: Vlasta Řenčová, Generace 21

Vlasta Řenčová

Vlasta Řenčová

Profesionální amatér, snílek a velký čtenář. Ráda cestuje s foťákem na krku a ještě raději o svých zážitcích píše, neboť se vyžívá ve psaném projevu. Gymnazistka se slabostí pro němčinu, tak trochu samouk bojující za humanitní obory. Věčný Potterhead, milovník historie a čokolády.

Zanechte komentář