Dá se ke dnu stoupat? Bolavá to dokázala!

Literatura / 27.7.2017

Ze tmy padáme ke dnu. Jaká je nová kniha Anny Bolavé?

Spisovatelka Anna Bolavá se dostala do podvědomí českých čtenářů svým prvním románem Do tmy, vydaným v roce 2015. Jednalo se o vysoce hodnocenou knihu, což potvrzuje i ocenění Magnesia Litera za prózu, jež kniha obdržela v roce 2016. Letos autorce vyšla kniha nová. Román Ke dnu, který je volným pokračováním knihy Do tmy. Nemějte však obavy, příběhy spojuje spíše prostředí než cokoli jiného, a tudíž můžete Ke dnu číst i bez znalosti autorčina prvního románu.

Anna Bolavá

vlastním jménem Bohumila Adamová, se narodila v roce 1981 ve Strakonicích, čímž se řadí do nové vlny českých autorů. Bolavá vystudovala bohemistiku na Univerzitě Karlově, poté pracovala pro Ústav pro jazyk český. Jejím prvním dílem byla básnická sbírka Černý rok z roku 2013. Následoval román Do tmy a nejnovější Ke dnu.

Havárie i narození dítěte

Román začíná nalezením mrtvé ženy Heleny Divišové v místní bažině. Ta je již půl roku pohřešována. Zabil ji někdo, jednalo se o nešťastnou náhodu, nebo o sebevraždu? Prvním podezřelým je samozřejmě Helenin manžel a zároveň místní lékař Marek. Ten však v den nalezení těla musí řešit další záležitost – narození dítěte své milenky Milušky. Její příjezd do porodnice se neobejde bez komplikací, neboť cesta je neprůjezdná kvůli havárii kamionu s drůbeží. A právě tato havárie ovlivní nejen Milušku či Marka, ale i pracovnici drůbežárny Miladu a její dceru Áňu. A do města přijíždí ještě Hanka, která chce pátrat po rodinné minulosti

Hřeben, větve, kameny. Vše má v knize svůj význam…

Zdá se vám těch postav nějak moc? Musím se přiznat, že při četbě prvních stran jsem si říkala, že kniha asi nebude nic pro mě, protože se mi postavy pletly a nevěděla jsem, o kom zrovna čtu. Vše působilo jaksi zmatečně. Ale radím vám, nenechte se odradit, byla by to totiž velká škoda! Po pár stranách nastane zlom. Najednou vás příběh pohltí a budete otáčet stránku za stránkou a nebudete se moct se od rozjetého příběhu odtrhnout.

Hanka by měla z mostu odejít, ale nemůže odtrhnout pohled, naklání se přes kamenný okraj a zírá do vody. Je možné, že dole v bahně bliká světlo? Něco se tam hýbe. Ale ne u dna, bylo to někde… ještě níž. Může být dno stropem nějakého dalšího světa?

Kolektivní hrdina z maloměsta

Celkově se tedy příběh skládá z životních osudů hned několika postav, které jsou více či méně propletené. Vše se však odvíjí od havárie kamionu, která se dotkne téměř všech. Pozornost tak není zaměřena na jednu konkrétní postavu, ale spíše se jedná o kolektivního hrdinu. Vyprávění je realizováno ve třetí osobě a v rámci kapitol se většinou dozvíme plynule o všech postavách kousek. Jedinou výjimkou je vyprávění Hanky, které je odlišeno kurzívou. Netroufnu si říct, jestli tato změna má nějaký vyšší účel, avšak mně aspoň tato odlišnost přispívala k lepší orientaci v knize.

Tematika bylin je známá z autorčiny předchozí knihy Do tmy

Román se odehrává na přelomu podzimu až zimy a důležitou roli v příběhu hrají přítomné mokřady, ale i prostředí masokombinátu, jenž působí velice surovým dojmem a spolu se zimním obdobím dokresluje tu pravou atmosféru. Ta je ještě umocněna všudypřítomnou mlhou. Co se tematiky týká, má kniha rozhodně co nabídnout. Najdete v ní totiž prvky milostné, řeší se i rodinné záležitosti, ale také si můžete pochutnat na detektivní zápletce.

Čtenářská lahůdka

Bolavá je známá svým syrovým stylem psaní a ani v tomto románu tomu není jinak. Věřím, že tento styl není pro každého a nehodí se ani na dovolenou k moři. Ale když si s románem zalezete během deštivého dne pod deku a necháte se unášet, věřte, že vám nebude vadit, že padáte spolu s Bolavou ke dnu. Musím vyzdvihnout i obálku knihy, kterou po přečtení lépe pochopíte. Navíc na první pohled odkazuje ke knize Do tmy. A i když sundáte přebal, je kniha krásně graficky zpracovaná.

Román ve mně stále rezonuje a vyvstává mi na mysl spousta otázek. Jediným mým přáním tedy je, aby autorka napsala další pokračování této čtenářské lahůdky! Spousta věcí ze dna bažiny by totiž stála za odkrytí…

Ke dnu

Autor: Anna Bolavá

Nakladatelství: Odeon

Rok vydání: 2017

Počet stran: 288

Více informací naleznete na stránkách nakladatelství.

Zdroj všech fotografií: Anna Straková, Generace 21

0 95 100 1
95%
Average Rating

Ke dnu

Bolavá napsala knihu, kterou není lehké číst. Budete se k ní však chtít vrátit, znovu padat ke dnu a objevit tak ještě něco nového.

  • 95%

Anna Straková

Zanechte komentář