Dva výlety, díky kterým poznáte něco nového

Cestování / 5.8.2017

Autor:

Léto je v plném proudu a vy toužíte nejen po odpočinku u vody, ale také po poznání? My vám přinášíme dva tipy, kam se můžete vydat.

Pro studenty je téměř polovina prázdnin pryč a pro jiné nastává čas dovolené. Říká se, že dovolená je od slova dovolit si. Dovolte si tedy nejen odpočinek na koupališti, ale také trochu turistiky či poznání. Míst, kam se můžete vydat, je opravdu spousta. My vám přinášíme dva zajímavé tipy, kam se vydat a u toho se pobavit i poučit.

Terakotová armáda v Olomouci

O terakotové armádě jste možná už slyšeli. Ale věděli jste, že máte jedinečnou možnost spatřit ji na vlastní oči v Olomouci? Je to tak. V srpnu, přesněji od 17. 8. do 20. 8. 2017, je Terakotová armáda zpřístupněna v rámci Letní Flory. Výstava pak pokračuje až do 24. září 2017. Máte tak možnost nahlédnout do hrobky čínského císaře Čchin Š-chuang-ti, kde se našlo okolo osmi tisíc soch vojáků a koní.

Co byste měli o čínském císaři a jeho armádě vědět

  • Císař Čchin Š-chuang-ti byl prvním čínským císařem, který dokázal sjednotit zemi, vybudoval dlouhou zeď, zavedl několik opatření a spoustu dalšího.
  • Jeho armáda (terakotová) se jinými slovy nazývá také hliněná.
  • K objevení armády došlo v druhé polovině 20. století.
  • Údajně byla objevena pouze třetina hliněných soch a samotný císař nebyl dosud objeven.
  • Hrobka prvního císaře byla zapsaná na seznam kulturního dědictví UNESCO.

Kolik za návštěvu armády zaplatíte?

Pokud využijete k návštěvě armády srpen, zaplatíte v rámci Letní Flory 120 korun za dospělého člověka. Studenti a senioři zaplatí za vstupné celkem 80 korun, rodinné vstupné vás vyjde na 250 korun. Výstava bude otevřena denně v pavilonu G od 9.00 do 18.00 hodin.

Výstava hraček v Rájci nad Svitavou

Zámek, který má za sebou pestrou minulost, nabízí kromě prohlídkových okruhů také nejrůznější akce. Jednou z nich je výstava hraček. Ta je součástí druhého základního okruhu a velkého okruhu. Na co se tedy můžete těšit?

Na zámku uvidíte mimo jiné také výstavu hraček z 19. století

Druhý základní okruh představuje soukromé apartmány z doby knížete ze Salm-Reifferscheidtu, Huga Karla Františka III. a jeho manželky Alžběty. V těchto místnostech uvidíte mimo jiné také ložnice, pracovny, klenotnici, lovecké trofeje a další zajímavosti. Velký okruh pak zahrnuje přízemí, klenotnici, kapli a již zmíněné soukromé apartmány. Jak už bylo zmíněno, tyto okruhy jsou doplněny o ukázky hraček z období 19. a začátku 20. století.

Možná právě přemýšlíte, který z těchto dvou návrhů vás láká více. Terakotová armáda i výstava hraček spojená s prohlídkou zámku zní velmi dobře. Tak neváhejte a vyjeďte si na výlet!

Zdroj všech fotografií: pixabay.com

Nela Rájová

Nela Rájová

Zanechte komentář