Nenechte si ujít výstavu o českém komiksu!

Kultura Literatura / 30.3.2013

Jak vypadal Čtyřlístek, jak se měnily kresby komiksu Rychlých šípů? Všechno o českém komiksu z let 1922–2012 vám nabízí výstava Signály z neznáma.

Ještě do nedávna byl komiks smeten spolu s červenou knihovnou nebo detektivkami do koše s nápisem brak. To, co slušný a vzdělaný člověk prostě nečte. Až na to, že jsme ho četli nebo čteme všichni.

Kdy: 8. 3. 2013 – 20. 5. 2013

Kde: DOX, Poupětova 1, Praha 7

Vstupné: dospělí 180 Kč, studenti 90 Kč

Donedávna se ale komiksem jako svébytným literárním žánrem nezabýval nikdo. Alespoň ne profesně a odborně. O to cennější  je fakt, že v současné době máme odborníky na komiks hned dva. Jména Tomáš ProkůpekPavel Kořínek jsou spojena právě s mapováním českého komiksu.

Signály z neznáma

Výstava Signály z neznáma je zcela  jedinečným projektem. Přináší vývoj českého komiksu v širokých souvislostech nejen domácího dobového dění.  Výstava proběhla už loni v Domě umění v Brně. Od září do ledna ji navštívilo přes 7 000 (nejen) fanoušků komiksu. Na začátku března se přesunula do Prahy.

Expozice je organizovaná tematicky; zaměřuje se na známé postavičky příběhů nebo náměty charakteristické pro to které období. Mimo dějiny samotného komiksu jakožto žánru se zabývá i vývojem samostatných časopisů, které byly zaměřeny výhradně na vydávání komiksu.

Autoři výstavy nezapomněli na adaptaci komiksových příběhů dalšími uměleckými médii. A tak zde najdete komiksy inspirované hry loutkového divadla, rozhlasové hry nebo film.

Kurátoři výstavy. Zleva: Tomáš Prokůpek, Pavel Kořínek. Zdroj: dox.cz

Kurátoři výstavy. Zleva: Tomáš Prokůpek, Pavel Kořínek.
Zdroj: dox.cz

Pozornost je samozřejmě věnována i kreslířům. Výstava připomíná např. českou komiksovou legendu Káju Saudka nebo skupinu kreslířů Polylegran. Výstava vás provede po známých jménech hvězdných kreslířů komiksu, ale nezapomene ani na současné autory.

Materiály pro výstavu zapůjčily desítky archivů, institucí, samotných autorů nebo čtenářů.

Výstava je jedinečnou příležitostí zhlédnout obrovský soubor původních komiksových tisků. A to už stojí za to, ne?

Zdroj perexové fotografie: komiksarium.cz

Hanka Fílová

Hanka Fílová

"S otevřenýma očima prošel jsem touto zemí. Je krásná! Vždyť víte. Byla mi možná víc než všechny lásky najednou a její objetí trvalo celý život." - Jaroslav Seifert, Morový sloup

Zanechte komentář