Malta: Malá země s velkým srdcem

Cestování / 9.8.2017

Chcete utéct od stresu, vyčistit si hlavu, zaplavat si v báječném moři a poznat jinou mentalitu lidí?
Pokud ano,
takhle země je stvořená přesně pro vás!

Malta neboli Maltská republika je malé souostroví rozkládající se ve Středozemním moři asi 100 km jižně od Sicílie a také je to nejmenší země Evropské unie. Skládá se ze tří ostrovů: Malta, Gozo a Comino. Jen pro představu, rozloha hlavního ostrova, Malty, je 246 km2. Rozloha města Ostravy je jenom o 32 km2 menší.

Na celém maltském souostroví žije přes 400 000 lidí a hlavními jazyky jsou angličtina a maltština, ale přes 60 % obyvatel mluví také italsky.

Na co se musíte připravit:

  1. Jezdí se vlevo  Malta je bývalá britská kolonie, takže na ní platí vše, co v Anglii. Až budete přecházet cestu, pořádně se rozhlédněte! To samé platí i u řízení. Určitě se vyplatí půjčit si auto a objet hlavní ostrov, jenom nezapomeňte na přednost zleva a také na to, že budete muset řadit levou rukou.
  2. Zásuvky Úplně jiné, než jsme zvyklí u nás v Čechách, ale stejné jako v Anglii. Bez adaptéru se tady neobejdete!
  3. Pláže  Jestli si myslíte, že celou Maltu obklopují nádherné písčité pláže, jste na velkém omylu. Většina pláží je na kameni. To samozřejmě neznamená, že byste písečnou pláž nenašli, jen musíte počítat s velkým počtem turistů.
  4. Náboženství  Malta je velice nábožensky založená země. Přes 90 % populace se hlásí k římskokatolické církvi, takže pochopitelně tomu odpovídají také památky. Na procházce jakýmkoliv městem uvidíte mnoho kostelů, chrámů a soch svatých.
  5. Dopravní zácpy  Jeden z hlavních problémů, s kterým se tato země musí vypořádat, je dopravní situace na cestách, jelikož na hlavu každého člověka (ať kojence, či důchodce) připadají dvě auta. To zapříčiňuje dlouhé dopravní zácpy, musíte počítat se zpožděním.

Město, které přežilo 2. světovou válku

Doposud jsem se nezmínila o hlavním městě Malty s názvem Valetta. Žije zde jen něco málo přes 6 000 obyvatel, ale co je nejdůležitější, je zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. Je postaveno především z kamene a právě kámen toto město zachránil před shořením během 2. světové války. Jiná evropská města takové štěstí neměla. Dominantní památkou, kterou můžeme vidět na většině fotografií a pohledů, je kopule chrámu sv. Vavřince.

Valetta

Isle of MTV

V červnu, přesněji 23.–28. 6, se ve Valettě konal hudební festival Isle of MTV Malta a já měla to štěstí, že jsem mohla být u toho. Vystupovaly zde takové hvězdy jako např. Don Diablo, Cheat Codes, ale já se nejvíce těšila na The Chainsmokers. Překvapila mě pouze jedna věc, a to ta, že vstup byl zdarma, což jsem u takového známého festivalu vůbec neočekávala a rozhodně to bylo příjemné překvapení.

Malťané a jejich kuchyně

Nejznámější maltský pokrm je Timpana. Jde o těstovinový „koláč“, který se připravuje stejně jako lasagne. Rozdíl je pouze v tom, že na dno pečicí nádoby a následně jako poslední vrstvu dáme listové těsto. Jinak klasicky střídáme vrstvy těstovin, masa a omáčky.

Malťané, tak jako všechny jižanské národy, jsou velice temperamentní osoby, ale zároveň z nich vyzařuje klid a radost ze života. Nestresují se tak jako my, nejsou tak velcí workoholici jako my a pořád se na vás usmívají. Rádi tančí, zpívají a dělají věci spontánně. Čím to je se můžeme jenom dohadovat. Někteří to přisuzují slunečnímu záření, protože je prokázáno, že vyhřívání se na Slunci zvyšuje produkci endorfinů – hormonů štěstí.

Malta je ideální místo pro přepracované jedince, hledající odpočinek od celého světa. Vyčistíte si tam hlavu, urovnáte myšlenky a od Malťanů se nakazíte dobrou náladou, klidem a možná se i naučíte neřešit každou maličkost. Některé věci se občas vyřeší i samy.

This slideshow requires JavaScript.

Zdroj všech fotografií: Michaela Chmelová, Generace 21

Michaela Chmelová

Michaela Chmelová

Gymnazistka, která miluje dobrou kávu, podzim a slunečnice. Řídí se mottem: "Když nemůžeš, tak přepni na nesmrtelnost."

Zanechte komentářVaše názory

  • Andrea

    Na Maltě jsem byla před několika lety a strávila tam krásné dva týdny, na které i dnes moc ráda vzpomínám. Někdy bych se tam klidně znovu vrátila a chvilku tam pobyla. A podívala se na ostrov Comino s jeho plážemi a průzračnou, azurově modrou vodou kolem.

    Krásný článek! 🙂