Norma normy normality nesplňuje

Literatura / 31.7.2017

Norma není normální. A to je jenom dobře, protože při čtení tohoto příběhu se rozhodně nudit nebudete.

Normina matka skončila svůj život skokem pod vlak a Norma má pocit, že spolu s ní pohřbila i svoje velké tajemství. Tajemství, o kterém věděly jenom ony dvě. Tajemství, které způsobilo, že Normin život nemohl být nikdy tak úplně stejný jako životy ostatních. A to si ještě podstatnou část svých schopností nechala jen a jen pro sebe.

Paradoxně jí to příliš úlevy nepřináší, navíc už na pohřbu se s ní pokusí navázat kontakt neznámý muž, ve kterém Norma později pozná manžela matčiny dávné přítelkyně Heleny. Nejdřív nechápe, co po ní chce, postupem času ale začíná být jasné, že se její matka Anita zapletla od velmi nebezpečné hry.

Vyšetřování na vlastní pěst

Sofi Oksanen

Estonsko-finská spisovatelka a dramatička už za své výtvory stihla získat mnoho prestižních cen, například ve Finsku velmi prestižní The Finlandia Award, a její knihy se překládají do více než 50 jazyků. Sofi Oksanenonová je svým způsobem provokatérka a velmi nekonvenční autorka a cítit je to samozřejmě i z její tvorby. Upozornila na sebe už svou prvotinou Stalinovy krávy, velkou pozornost vzbudila také další dvě díla Čas ztracených holubic a Očista. Tyto knihy mají být součástí estonské tetraologie, autorčin nejnovější počin Norma, stejně tak jako trochu starší román Baby Jane, zabývající se duševními poruchami a lesbickými vztahy tak z této tematické série poněkud vybočují.

Norma se nechá zaměstnat v kadeřnictví, ve kterém Anita pracovala a které vedou Heleniny děti Marion a Alvar. Oficiální verzi o sebevraždě své matky pomalu přestává věřit a snaží se pátrat po příčinách její smrti na vlastní pěst. Tu se nakonec dozví především z videí, které pro ni její máma natočila. Kromě příběhu Norminy prababičky Evy, matčiny přítelkyně Heleny a zákulisních praktik v podniku Helenina bývalého manžela na Normu čeká ještě jedno děsivé odhalení. Její matka se totiž rozhodla vydělávat na jejich společném tajemství.

Mystická postava uprostřed všedního světa

Jelikož je Norma první knížka, kterou jsem od Sofi Oksanen četla, nemohu posoudit, jak moc se liší od její obvyklé tvorby. Zasazení mystické postavy, za jakou se Norma klidně může považovat, do všedního života finského hlavního města mě ovšem doslova fascinovalo. Norma je postava odlišná od svého okolí a právě tato jinakost je důvodem její celoživotní osamělosti. V samotném textu je zmiňováno, že Norma dostala jméno podle hrdinky stejnojmenné opery napsané skladatelem Vincenzem Bellinim. Belliniho Norma byla druidskou kněžkou, jejímž úkolem bylo pomoci svému národu v boji proti Římanům, přitom je ale za jednoho z nich provdána.

Letní pohodové čtení.

Jitka Hanušová v doslovu až tak výraznou přímou souvislost, kromě jisté éteričnosti a nadpřirozenosti zahalující obě postavy, nevidí, já se ale nemohu ubránit dojmu, že v závěru knihy se začínají osudy těchto dvou postav velmi podobat. A možná proto také nemůžu říct, že by na mě závěrečné řádky působily tak idylicky, jak se snaží tvářit. Možná, že z nich spíš cítím předzvěst katastrofy. Schválně, jaké pocity to vyvolá ve vás…

Omamné účinky ženských kadeří

Norma ovšem není jenom příběh o výjimečné osobnosti. Kšefty s pronájmy děloh a prodejem vlasů, to je přesně ten druh podnikání, ve kterém se Helenin bývalý manžel našel. Kritika těchto praktik ze začátku není možná tolik výrazná, ale postupem času se stává více a více naléhavější.

Muži vydělávali na kadeřích jak sester Sunderlandových, tak Elizabeth, a proto jsem v šoku ze všeho, co mi Marion řekla o vlasovém byznysu. U žen neproběhla vůbec žádná revoluce. Sestry Sunderlandovy žily v době, kdy se pole působnosti žen omezovalo na domov. Pokud chtěly mít úspěch, potřebovaly k tomu muže, kteří působili v cirkusu či v jiných zábavných odvětvích. Nyní mají ženy stejná práva jako muži, stejné možnosti, a přesto toho nevyužíváme. Jen poskytujeme všechen materiál rozličným odvětvím krásy, jsme pracovní sílou století za stoletím, nastavujeme svoje tváře, vlasy, dělohy i prsa, ale penězi z nich si i nadále nadívají kapsy muži. Oni řídí, vlastní či okamžitě skupují každý sebeméně úspěšný podnik.

Norma se dá číst různě. Pro někoho může být sledováním osudů Norminy prababičky Evy, pro někoho příběhem Helenina šílenství, pro někoho detektivní příběh. Mě osobně nejvíce zaujalo začlenění bytosti s velmi neobvyklými až mystickými vlastnostmi do dnešního světa a pevně věřím tomu, že vás tahle knížka taky dostane.

Norma

Autor: Sofi Oksanen

Název originálu: Norma

Překlad: Linda Dejdarová

Nakladatelství: Odeon

Rok vydání: 2016

Počet stran: 328

Zdroj úvodní fotografie: Pixabay.com

Zdroj ostatních forografií: Eliška Gregorová, Generace 21

0 95 100 1
95%
Average Rating

Norma

Skvěle napsané dílo nepostrádající napětí, tajemství a především ne jen tak ledajakou hlavní postavu s téměř mystickými vlastnostmi. Kombinace krimithrilleru, rodinné ságy i scén ze zcela běžného života postavy snažící se svými magickými vlastnostmi nějak fungovat v běžném světě čtenáře chytne hned od prvních stránek.

  • 95%

Štítky

Eliška Gregorová

Věřím tomu, že úloha literatury je nezastupitelná i ve 21. století, jelikož počítačem, televizí ani tabletem si nábytek nepodložíte.

Zanechte komentář