Pravdy a mýty o zubech

Krása a móda / 14.7.2017

Autor:

Jsou naší vizitkou. A také nedílnou součástí zažívacího ústrojí. Tak by se daly ve stručnosti popsat naše zuby.

S péčí o zuby je spjata celá řada mýtů a zaručených rad, které nejen že nefungují, ale často také chrupu dokonce přímo škodí. Které to jsou? A nevěříte některým z nich i vy sami?

Jablko čistí

S lidovou moudrostí, která říká, že jablko čistí zuby, jste se už jistě někdy setkali. Pravdou je, že jablko sice obsahuje vitamin C a celou řadu minerálů, ale zároveň také ovocné kyseliny, které napadají zubní sklovinu a kazí zuby. Toto ovoce si proto dopřejte pouze jako zdravé potěšení, ale na čištění použijte starý dobrý zubní kartáček.

Za všechno mohou geny

Trpíte zvýšenou kazivostí zubů a vinu svalujete na vaše rodiče, kteří vám do vínku nadělili chatrnou genetickou výbavu? Tak to se hluboce mýlíte. Podle lékařů se jedná pouze o výmluvu. Za zubní kaz je totiž zodpovědný zubní plak, který je třeba pravidelně odstraňovat. A protože ten se odstraňuje důkladným čištěním, je jasné, že za vše může vaše nesprávná ústní hygiena.

Na dědičnost se svaluje i nebezpečná paradontóza, na kterou můžete v současnosti sehnat mnoho přípravků, třeba i bylinných. A veliký výběr není nadarmo, i zde sehrává roli pravidelná a důkladná péče, které je tou jedinou prevencí. Pokud péči o zuby provádíte špatně po delší dobu, pak se připravte na krácení dásní i odhalování zubních krčků.

Žaludeční potíže = špatný dech

Tato rovnice ve většině případů neplatí. Nejčastějším důvodem, proč se s problémy se svěžestí dechu potýkáte, jsou bakterie, které se hromadí ve vašich ústech v podobě zubního plaku. Nejlepší obranou je proto čištění zubů alespoň dvakrát denně. A to nejen zubním kartáčkem, ale i za použití dentální nitě a mezizubních kartáčků, kterými odstraníte zbytky potravy i v těžko dostupných místech. Právě oblast mezi zuby a u dásní bývá ideální živnou půdou pro bakterie. Zubní hygienu je třeba provádět komplexně. Používat nezapomeňte ani bylinnou ústní vodu – jen tak zničíte v ústech všechny bakterie a navrch si ještě zajistíte svěží dech.

Zdroj fotografií: pixabay.com

Generace21

Generace21

Zanechte komentář