Nevinná hra se změní v boj o život

Literatura / 29.7.2017

Autor:

Byli několikrát varováni, aby se zpět nevraceli. Přesto se skupina přátel vydá na prokleté místo, odkud minule vyvázli jen tak tak.

Parta přátel tvořící skupinu Saeculum se jako každý rok vydává daleko od civilizace hrát LARP. Tentokrát se k nim však připojí i Bastian, který ale souhlasil jen díky své lásce k Sandře, která ke skupině již dlouho patří. Mezi ostatní je přijat bez sebemenších problémů a hned se s nimi spřátelí.

Ursula Poznanski

Spisovatelka pocházející z Rakouska za knihu Erebos získala německou cenu za literaturu pro mládež roku 2011.

Nyní žije se svou rodinou ve Vídni, jejím koníčkem je Geocaching, který tvoří hlavní zápletku pro její detektivku Pět.

Když se však na nadcházející akci připravuje, je anonymním hovorem varován, aby se ke skupině nepřipojoval a raději zůstal doma, čeká ho prý nebezpečí. Na to však Bastian nehledí.

Těsně před cestou se jedna z členů výpravy, Dora, zhroutí. Vůdce skupiny Paul totiž vybral to samé místo, kde byli minulý rok. Dora tvrdí, že je to místo opředeno zlou pověstí a že předtím je pomocí run a zaklínadel jen tak tak udržela naživu a že nyní se jí to povést nemusí.

Ostatní však Doru znají a ví, že má svůj vlastní svět a je možná i trochu vyšinutá, nedají tak na její varování. Teprve ve chvíli, kdy do jejich hry začne někdo vstupovat a přidávat útržky pergamenů, které ukrývají děsivou zprávu, si všichni uvědomí, že se děje něco špatného.

Za všechno můžou vztahy

V knize je opravdu mnoho postav. Některé si oblíbíte, některé nebudete mít rádi a pak si je oblíbíte a některé budete nenávidět. Nicméně jsou zde krásně vykreslené charaktery jednotlivých postav. Saeculum je skupina lidí, kteří se scházejí jednou do roka. Jinak mají rozdílné životy, ale v průběhu těch pěti dní strávených společně můžou být kýmkoli chtějí. A to je rozhodně silná stránka této knihy, protože autorka to popsala geniálně.

„Neexistují podivná místa,“ řekla. „Existují jen podivní lidé.“

Parta mladých lidí hodně daleko od civilizace… co by se mohlo stát?

Zápletka v zápletce

K velkému množství charakterů se váže i velké množství příběhů. Na knize je úžasné i to, že všechno je propojeno. Těsně před koncem nic nedává smysl a pak se to čtenáři najednou všechno spojí.

Skvělé je také to, že nemáte nejmenší tušení, jak by příběh mohl skončit, až do samotného finále. Netroufnete si ani tipnout, protože nic nedává smysl… ledaže by za neštěstí Saecula opravdu mohla pověst a zakleté místo?

Saeculum

Autor: Ursula Poznanski

Vydáno: 2014

Počet stran: 480

Překlad: Vladana Hallová

Vydavatelství: Fragment

Zdroj fotografií: www.pixabay.com, www.databazeknih.cz

 

0 90 100 1
90%
Average Rating

Saeculum

Dle mého názoru jedna z nejlepších knih tohoto žánru a tematiky.

  • 90%
Tereza Malá

Tereza Malá

Studentka víceletého gymnázia, jejíž srdce si získaly knihy. Miluji podzim, psaní, hudba je mi blízká a pro čokoládu udělám téměř cokoliv.

Zanechte komentář