Lucie Radová: Chtěla jsem dobrodružství v holčičím stylu aneb 5 holek v tuktuku

Cestování / 13.7.2017

Pět holek v tuktuku, co mají před sebou opravdu ryze holčičí dobrodružství, Jižní Ameriku a  více než 5 500 km. Jak to celé vzniklo? 

Cestovat po světě by chtěl snad každý. Lucie Radová je jednou z mnoha, kterým se to splnilo. Cestovala kolem světa, natáčela reportáže pro Objektiv České televize a nyní plánuje vlastní výpravu. Pět holek v tuktuku skrz Jižní Ameriku. Jak to celé vzniklo a proč zrovna v tuktuku? Na to jsme se zeptali přímo Lucie.

Lucie Radová

Odvážná cestovatelka z Prahy, která se nezalekne snad ničeho. Žila, studovala a pracovala v Anglii, Francii, Německu, USA a Španělsku. Pracovala jako redaktorka zpravodajství TV Prima, psala pro Koktejl a Travel Focus.  V roce 2013 cestovala kolem světa, v nedávné době natáčela cestopisné reportáže pro Objektiv z dílny České televize a stále se plně věnuje svému projektu luckycesta.cz. Baví ji svět internetu, audio-vizuální tvorba a začátky nových projektů.

Lucko, vy jste cestovala Kolem světa, podnikla několik dalších soukromých cest, a přesto pořád nemáte dost a pořádáte další výpravu. A navíc ryze holčičí. Co vás k tomu vede? Jak tento nápad vlastně vznikl a proč?

Nikdo mě nechtěl vzít do žádné své expedice, tak jsem si musela udělat svou! No a protože mého manžela cestování nebaví, tak jsem si řekla, že bych mohla udělat dobrodružství v čistě holčičím stylu. Dlouho jsem přemýšlela nad dopravním prostředkem, a jelikož jsem nikdy žádný motorový vůz nevlastnila, tak mi tuktuk nepřišel jako úplně hloupý nápad. Teď už si to tedy úplně nemyslím, ale na měnění plánů není čas!

A proč v tuktuku? Zrovna v tuktuku… 

Nad tuktukem přemýšlím už tak dva roky. Na internetu jsem zjišťovala možnosti jeho vypůjčení a přitom narazila na informaci, že se na Srí Lance dá celkem jednoduše půjčit na delší dobu. A tak jsme s mým manželem v polovině prosince opravdu na Srí Lanku odjeli, motorizovanou tříkolku vypůjčili a pak s ní měsíc brázdili malé místní silnice. Za těch třicet dní se nám podařilo ujet přes 1 700 km. Na začátku jsem se bála, že nás tuktuk po pár dnech omrzí, ale nás to cestování s ním bavilo čím dál tím víc. A tak, když jsem přijela zpátky do Prahy, začal vznikat plán pěti holek v tuktuku skrz Jižní Ameriku.

Kudy povede vaše cesta a jak dlouho vám to přibližně zabere? Plánujete přespávat venku, nebo využijete jiné možnosti ubytování?

Plán je začít v Kolumbii a pak přes Ekvádor a Peru dojet do Bolívie. Cesta bude dlouhá přes 5 500 km a doufám, že ji zvládneme ujet za tři měsíce. Stejně jako na Srí Lance budeme i v Jižní Americe jezdit po malých cestách. Hlavně proto, že z tuktuku nevytáhnete víc jak 55-60 km/h.

Plánujeme přespávat hlavně venku, ale když to bude vyžadovat bezpečnost nebo nebude jiná možnost, přespíme prostě u někoho na zahradě. Jeden z velkých cestovatelských cílů naší cesty je vylézt na nejvyšší horu světa, která se nachází v Ekvádoru! Chceme ale také do Amazonie za indiány, snad si i trochu zaplavat v moři a pořádně projet tuktuky na největší solné pláni na světě, která se nachází v Bolívii.

Aby toho nebylo málo, rozhodla jste se udělat konkurz na členky výpravy. Co by taková správná členka měla splňovat? Kolik zájemkyň jste ve výsledku měla?

To bylo vážně něco neskutečného! Vůbec jsem nečekala takový zájem, holek jsem se opakovaně ptala, jestli tuší, co je čeká. Ale ony se nespletly, vážně s námi chtěly jet. Do týmu jsme hledaly dvě holky, které se nebojí a umí psát texty. Výběrové řízení se nakonec protáhlo na měsíc, protože se přihlásilo 40 opravdu zajímavých žen, každá z nich nám poslala video a pak jsme je pozvaly i na setkání do Prahy. Třeba Martina, kterou jsme nakonec i vybraly, přiletěla za námi na otočku z Londýna. Mám obrovskou radost, že jsme kompletní. Cestu plánujeme v týmu a je to mnohem větší zábava.

Pomalu ale jistě se tak dostáváme k tomu, kolik celá taková výprava stojí? Máte rozjetou kampaň také na Startovači, kde vás lidé mohou podpořit…

Ten rozpočet je vážně hrozivý! Náš hlavní výstup z cesty je film a seriál. Letenky, jídlo, případné ubytování, očkování i benzín si platíme ze svých našetřených peněz. Ale abychom mohly film natočit, potřebujeme pomoct. A tak oslovujeme nejen sponzory, ale skrz Startovač také podobné blázny, jako jsme my. Čím víc se nám podaří vybrat, tím lepší film bude!

A když už jsme u toho vybavení, vždycky jsem přemýšlela, co si na takovou cestu balí členové výpravy. Prozradíte, jak to je u vás? Jak velké zavazadlo na takovou obrovskou výpravu?

Hahaha. Vidím to na jeden menší lodní pytel, možná tak čtyřiceti litrový. Pro nás je základ mít dobré funkční oblečení, velmi často se budeme pohybovat ve výškách okolo tří tisíc kilometrů nad mořem a výše. Tam už je docela zima. Mám v tomto směru obrovské štěstí na firmu s oblečením Patagonia, která mě podporuje už od mé cesty kolem světa. Stačí mi jen pár kousků a jsem v pohodě. Samozřejmě si ale přibalíme i plavky, nějaké pěkné šatičky a ten zbytek, co nám bude chybět, nakoupíme až v Americe.

Kdy celá výprava začíná? Budete dávat fanouškům vědět o své výpravě i na Facebooku? Kde vás a zbylé holky můžeme sledovat?

Začínáme v polovině srpna. To odjíždím i s kameramankou Eliškou do Bogoty. Zbytek holek za námi přijede za 14 dní. Během těch dvou týdnů chceme s Eliškou pořídit ony dva tuktuky a připravit je na cestu. O cestě budeme každý den psát na náš Facebook, jednou za týden hodíme příspěvek na blog luckycesta.cz. A také budeme dvakrát do týdne vysílat reportáž z naší cesty na Českém rozhlase Radiožurnál.

Je něco, co byste ráda vzkázala nebo co máte na srdci?

Budeme moc rády, když nás budete sledovat! Už teď vím, že bych žádnou podobnou cestu nedokázala zrealizovat bez podpory a zájmu okolí. Jste naším hnacím motorem! Díky!

Zdroj všech fotografií: Lucie Radová

Martina Baierová

Martina Baierová

Editorka sekce Cestování a šéfredaktorka portálu, která se snaží jít vždy za svým snem. A hlavně se nevzdávat, že jo.

Zanechte komentář