3 důvody, proč na cestách fotit

Cestování / 1.8.2017

Cestujete rádi? Nosíte s sebou foťák, nebo používáte telefon? A fotíte vůbec? Tři důvody, proč byste měli!

Dnes už je vlastně celkem běžné fotit. Fotit si poznámky do školy, dokumentovat stavební práce, jak roste dítě nebo co dobrého jsme snědli. Nezapomeňme na horu selfíček, která se hromadí všude možně na internetu. Proč je ale dobré fotit na cestách?

Někdo si na své fotografické výbavě zakládá a nehne se na cesty bez brašny s foťákem, případně i výměnnými objektivy, nabíječkou, clonou a dalšími drobnostmi. Jiným stačí, pokud nepotřebují umělecké fotky, obyčejný telefon, který dnes koneckonců dokáže hotové zázraky, mnohdy nabízí širší rozpětí než fotoaparát a jeho výhodou je rychlá možnost sdílení fotografií se světem prostřednictvím Facebooku, Instagramu a jiných sociálních sítí.

Jsou ale i tací, kteří cestují, aniž by měli potřebu na cestách cvakat jeden snímek za druhým. Právě pro ty je určen tento článek, protože si myslíme, že fotit na cestách určitě stojí za to!

1. Přehledná dokumentace

Fotit se vyplatí zvlášť na poznávacích zájezdech. Pokud si nevedete pečlivý deníček, do kterého byste každý den zapsali, kde jste byli, kudy jste jeli a co a jak se vám tam líbilo, pak se určitě vyplatí fotodokumentace. Je to navíc mnohem rychlejší než psaný obsah, který byste si večer unavení po celodenním putování museli poctivě zaznamenat.

Kolikrát se stane, že když jste na nějakém místě, máte pocit, že si jeho název navždycky zapamatujete. Ale když pak po několika letech procházíte fotky, zjistíte, že skoro nevíte, že jste tam byli a jak se to jmenovalo.

Nemusíte pořídit stovky fotek jednoho místa ze všech úhlů. Dobré je zaznamenat na některé fotografii ceduli s názvem místa, abyste si ho mohli za několik let znovu připomínat (někdy je to zbytečné, Hradčany pozná každý, ale takové památky v Indii jsou oříšek za pár dní, natož za pár měsíců či let). Pak zkuste pořídit alespoň jednu ilustrační fotografii místa, která vás po čase dokáže přenést zpět.

2. Selfie nemusí být na škodu

Že jsou fotky nás samotných klišé a jejich pořizování je spíš trapné než užitečné, s tím rozhodně nesouhlasíme. Nejenže si rádi po letech vzpomenete na místo, které jste navštívili, ale připomenete si i to, jak jste vypadali, případně co jste nosili. Někdy vás to překvapí mile, jindy se zamračíte, ale ani jedno určitě nebude na škodu.

Ideální je nefotit nicneříkající selfíčka, která zabírají jen vás a mohla by být stejně dobře pořízena doma na zahradě jako na Aljašce v horách. Snažte se pořizovat takové fotky, které pro vás budou mít i zpětně hodnotufotky s přáteli či rodinou, kdy v pozadí máte moře, památky či nějaké předměty, které ve vás budou evokovat vzpomínky na dovolenou.

3. Proč ne?

Zamyslete se nad tím. Proč vlastně na cestách nefotíte? Protože jezdíte za zážitky, máte dobrou paměť a nepotřebujete být součástí davu turistů ověšených fotoaparáty? Protože rádi cestujete nalehko a nechcete se svazovat nutností všechno vyblejsknout? Ale jděte!

Nejde o to, co fotíte a čím fotíte. Důležité je, že budete mít na co vzpomínat. Fotografie jsou nejlepší suvenýr z cest!

Tohle všechno jsou velmi snadno nabouratelné důvody. Ve skutečnosti za tím vším možná vězí lenost, což je velká škoda, protože některé zážitky se nemusí opakovat. Některá místa už nikdy nemusíte znovu navštívit. Stát se může cokoliv. Nebo pokud se důsledně bráníte tomu, aby vás někdo z party vyfotografoval – nedělejte to. Na stará kolena budete za fotky, na nichž nemáte šedivé vlasy a žádné starosti, vděční.

A ta výmluva, že přece nebudete tahat foťák? Mobil v kapse přece dnes nosí každý. Naše generace už je taková. Tak využijme technologií v náš prospěch, cestujme, žijme a sem tam to i zdokumentujme, ať máme na co vzpomínat!

Zdroj všech fotografií: Vlasta Řenčová, Generace 21

Vlasta Řenčová

Vlasta Řenčová

Profesionální amatér, snílek a velký čtenář. Ráda cestuje s foťákem na krku a ještě raději o svých zážitcích píše, neboť se vyžívá ve psaném projevu. Gymnazistka se slabostí pro němčinu, tak trochu samouk bojující za humanitní obory. Věčný Potterhead, milovník historie a čokolády.

Zanechte komentář