Potštátsko skrývá řadu nevšedních turistických cílů. Poznejte alespoň některé z nich!

Cestování / 20.7.2017

Autor:

V okolí města Potštát se ukrývá hned několik turistických cílů. Víte, kde si můžete užít klid a skalnatou přírodu?

Na okraji Oderských vrchů se nachází město Potštát, v jehož okolí si můžete užít nerušený klid a toulky po lesích. Přímo v těchto místech se totiž nachází Potštátské skalní město. To je součástí turistického okruhu žluté značky. Možností, kam všude se vydat a jakou trasu zvolit je hned několik. My máme pro vás tipy, díky kterým uvidíte ty nejzajímavější a nejkrásnější cíle.

Velký okruh aneb z Potštátu do Potštátu

Jednou z možností je přijet autem do Potštátu a pěšky se vydat po žluté značce. Ta vás povede převážně lesem. Cestou se dostanete ke kamenným základům Železné rozhledny, která zde stála už v roce 1929. Byla využívána hrabětem Zikmundem Desfours-Walderode k soukromým účelům. Údajně z ní byl výhled na město Hranice, dále na Hostýn a přilehlé Hostýnské a Vizovické vrchy, na severu pak na Jeseníky a Beskydy. V 70. letech minulého století byla kovová rozhledna stržena kvůli špatnému stavu. Dnes tedy můžete vidět pouze kamenné základy, na které když vyšplháte, uvidíte aspoň trochu do daleké krajiny.

Dříve zde stávala rozhledna. Dnes můžete vidět pouze tyto kamenné základy.

Od rozhledny se vydáte dále po žluté značce, která vás zavede do Potštátského skalního města. Je tvořeno několika skalisky, které se sice nemůžou svou velikostí rovnat pískovcovým skalním městům v Čechách, ale za návštěvu a prolezení rozhodně stojí. Děsí vás slovo prolezení? Nemusí! Pouze vás může zarazit, že žluté značení v některých místech vede přes skalku, na kterou se dostanete lehce. Maximálně použijete ruce k přidržení. Takže nemusíte být velcí sportovci ani horolezci. Volné ruce a dobrá nálada vám budou stačit.

K zřícenině hradu Puchart se dostanete přes skalní město.

Přes Potštátské skalní město se dostanete až k zřícenině hradu Puchart, nazývaný také jako Sudetský zámek. Jde o dvojici hradů (dnes už jejich základů), které v 15. století zpustly. Z hradu se zachoval pouze val, příkop a hradby. Odtud stačí sejít na rozcestí zvaný Jelení skok. Když se na tomto místě vydáte po zelené značce, dojdete do obce Michalov, kde se nachází dřevěná zvonička a na zelenou tu navazuje červená turistická značka. Po ní se dostanete zpátky do Potštátu.

Náš tip: Vydejte se z Potštátu do Hrabůvky

Pokud byste chtěli poznat více míst a projít si nedalekou krajinu, máme pro vás další tip. Jedná se o něco delší cestu. Většina cesty je stejná jako v prvním případě. Opět se začíná v Potštátě a jde se po žluté stezce přes Železnou rozhlednu, Potštátské skalní město, Puchart a rozcestí Jelení skok. Od rozcestí půjdete kousek po silnici do Boňkova. Tady navazuje červená turistická značka, která vede přes les a louku do Radíkova. V této obci se nachází větrná turbína, která zde slouží už od roku 1932.

Trasa z Radíkova pokračuje dále po červené. Další zastávkou může být například hrádek Kunzov, který měl sloužit jako letní sídlo továrníka Antonína Kunze. Ten bohužel v roce 1910 zemřel a sídlo přestalo být užíváno. V dnešní době tu probíhají různé rekonstrukce.

Tip Generace 21: O hrádku Kunzov jsme již psali. Přečtěte si náš dřívější článek

Z Kunzova už je to jen pár kilometrů do Hrabůvky, kde můžete nasednout do autobusu a odjet do Hranic na Moravě. Pokud by vám ušlé kilometry nestačily, můžete si výlet prodloužit například do Hranic na Moravě nebo Drahotuš.

Na výběr je opravdu velké množství tras i turistických cílů, které jen tak neuvidíte. Do toho krásná příroda a klid. Už víte, jakou trasu byste zvolili?

Zdroj všech fotografií: Nela Rájová, Generace 21

Nela Rájová

Nela Rájová

Zanechte komentář