Vyrazte autem na trip do Itálie!

Cestování / 22.7.2017

Autor:

Přemýšlíte, kam se vydat v létě autem s kamarády, a Chorvatsko už vás omrzelo? Zkuste Itálii! Cesta netrvá dlouho, vůně pizzy na vás dýchne už po pár hodinách…

Kam na prázdniny? Do Itálie! A abyste se po cestě neztratili, přinášíme vám stručné shrnutí o tom, jakou vybrat trasu, kolik zaplatíte za dálniční poplatky, kde se dá ušetřit nebo na co si dát v Itálii pozor.

Při cestě do cílové destinace v Itálii jistě budete využívat dálnic a rychlostních silnic, které se zde označují jako silnice SS – Superstrade. Síť dálnic je v Itálii na slušné úrovni. Dálniční síť se nazývá Autostrade.

Co vědět před cestou do Itálie

  • maximální povolený limit alkoholu v krvi je 0,5 promile
  • světla na autě musí být rozsvícena po celý den na dálnicích a v tunelech, pro motorky platí svícení i v obcích
  • je zakázáno dovážet pohonné hmoty v kanystru (hrozí vysoká pokuta)
  • před cestou se nezapomeňte pojistit na pobyt v zahraničí, využít můžete tohoto odkazu

Jakou trasu zvolit?

Máte dvě možnosti. Pro Čechy přes Mnichov, Brenner do Trenta. Pro Moraváky se vyplatí jet přes Vídeň, Villach, Tarvisio a dále dle vašeho cíle. Trasy jsou na kilometry skoro stejně dlouhé. Vždy ale počítejte s tím, že v Rakousku a Itálii budete na dálnicích platit mýtné.

Trasa přes Vídeň (Vídeň – Villach – Tarvisio)

Trasa se vyplatí všem, kteří to mají sem blíže a míří na Jaderské pobřeží. Pokud pokračujete podél Jaderského pobřeží dolů na jih, doporučuji sjet v Bologni na Rimini a jet po „adriatice“, která vede prakticky až do podpatku italské boty. Ušetříte za dálnici a cesta je poměrně pohodlná, většinou má 3–4 pruhy, takže se nikde nezaseknete.

Trasa přes Mnichov (Mnichov – Innsbruck – Brenner – Trento)

Trasa má velkou výhodu, která spočívá v kvalitě silnic. Je zde více pruhů a kolem města vede okruh. V Rakousku si musíte zakoupit dálniční známku. Cena 10denní známky je 8,90 €. Na Brenneru zaplatíte mýtné 8,50 €.

Rakousko – poplatky a mýtné

Jak již bylo řečeno, v Rakousku jsou zpoplatněny všechny dálniční úseky. Navíc existují i další části dálnic, kde si připlatíte, např. za průjezdy tunely, přes mosty, apod. Známky zakoupíte na čerpacích stanicích. Zaplatíte za průjezd Tauernskými tunely, mezi Salzburgem a Villachem – tzv. A10 Tauern Katschberg a průjezd přes Brenner – tzv. A13 Brenner. Na A10 vás bude jednosměrný průjezd stát 11,50 € a A13 9,00 €.

Itálie – mýtné na dálnicích

V Itálii nepotřebujete dálniční známku, ale zaplatíte mýto za projetý úsek. Prakticky to je tak, že při vjezdu na dálnici si u brány vezmete lístek z automatu a u sjezdu ho zase odevzdáte do automatu. Podle ujetého úseku je napočítána cena. Cesta z hranic s Rakouskem do Rimini vás vyjde zhruba na 1000 Kč. V jižní části Itálie se platí pevné mýto a na Sicílii jsou dálnice zdarma.

Ceny pohonných hmot

Aktuální ceny pohonných hmot v Itálii (červen 2017)

Natural 95 – € 1,55

Diesel – € 1,40

Kdy vyrazit?

Pokud se chcete vyhnout zácpám, doporučujeme cestování přes noc. Nejlepší čas je kolem jedné hodiny ranní z Prahy.

Jakou destinaci zvolit?

Pokud tedy nechcete trávit dovolenou v Čechách a také pokud si nejste jistí, kde přesně byste chtěli v Itálii trávit dovolenou, podívejte se na hezky zpracované lokality, které stojí za to vidět. Jestli jedete pod stan do Italských Alp, nezapomeňte také na správné outdoorové vybavení.

Tipy, jak na cestě do Itálie ušetřit

  1. Nádrž natankujte v ČR a v Rakousku. Ve městech je palivo levnější než na dálnicích. V Itálii je jeden z nejdražších benzínů v Evropě.
  2. Ubytování zajistěte předem. Na místě zaplatíte za hotel vždy více.
  3. Ušetřit můžete za poplatek Brennerským průsmykem, když jej objedete po neplacené silici, která vede údolím pod dálničním mostem.
  4. Pokud se chystáte i na cestu trajektem, kupte lístky online s předstihem.

Zdroj všech fotografií: depositphotos.com

Zanechte komentář