Sním, sníš, sníme

Sním, sníš, sníme!

V obraze / 6.5.2013

Asi každému z vás se někdy zdál sen. Jaká je ale podstata těchto nočních příběhů a bizarních výletů? Vydejte se s námi do říše snů!

Pokaždé, když uleháte do peřin a zavíráte oči, je to sázka do loterie. Přepadne vaši mysl dneska nějaký sen, nebo vám bude dopřán bezesný spánek? Většina z nás si své sny po probuzení nepamatuje a nebo se snaží z mlhavých střípků zachycených na vlásku, poskládat celkový obraz svého nočního filmu. Někdo si naopak své sny pamatuje ještě dlouho poté, co se mu zdály, a někdy se mu dokonce vracejí stále dokola.

Určitě jste slyšeli a máte osobní zkušenosti s dělením snů do různých kategorií. Mohou to být například noční můry, sny lítací, ale i sexuální. Každý z těchto snů má nějaký význam, a ač to může být pro mnohé překvapivé, žádný sen se nezdá „jenom tak.“

Odkud sny přicházejí?

Náš spánek má několik fází – fázi usínání, NREM fázi, REM fázi, a probuzení. Avšak sny nás navštěvují pouze ve fázi NREM a REM. Fáze NREM zahrnuje sny obyčejné a jednoduché. Ve fázi REM se objevují právě ty sny, o kterých je zajímavé hovořit. Sny barvité, plné překvapení, nelogických zvratů a zážitků. Pokud tedy uvidíte svou angličtinářku, která vám oznamuje, že je těhotná a stěhuje se do Ameriky, tudíž vás měsíc před maturitou nechává na pospas světu – nebojte se, byl to jen sen!

Co se nám bude zdát?

Určitě jste slyšeli, že to, o čem se nám bude zdát, můžete ovlivnit například tím, na co před spaním myslíte. Naše sny jsou také obrazem našeho podvědomí, nejtajnějších tužeb nebo naopak nejhorších obav. Původ snů může tedy vzejít hned z několika zdrojů:

  1. vnější zdroje = Svezla se vám přikrývka a bratr se sprchuje v koupelně, se kterou sousedí váš pokoj? Chladná noc u řeky může být klidně námětem pro váš sen.
  2. vnitřní zdroje = Celý týden jste nespali a ještě vám kručí v břiše? Nedivte se, pokud skončíte s obličejem v ovesné kaši – samozřejmě jen ve vašich snech.
  3. vzpomínky a představy =  Obáváte se zítřejší zkoušky s profesorem vzhledu medvěda? Těšte se na noční honičku po lese s chlupáčem v zádech.

Sny nemusí být nutně jenom odrazem vašich negativních zkušeností či fyzických a psychických stavů. Měli jste krásný slunečný den, který neměl jediný mráček? Výborně – vaše sny vás za to jistě odmění.

O čem se vám zdá? zdroj:www.photl.com

O čem se vám zdá? zdroj: photl.com

Nepříjemné a lucidní sny

Stalo se vám někdy, že jste se probudili celý mokří, s plytkým dechem, marně uvažujíc, proč jste křičeli ze spánku? Určitě! Snad každý z nás byl polapen tzv. nočními děsy, což jsou sny, které se zdají bezprostředně po usnutí. Jediné jejich pozitivum můžeme shledávat v tom, že jsou častější zejména u malých dětí a s věkem vymizí.

O mnoho zajímavější jsou pak lucidní sny. Většinou sníme, aniž bychom věděli, že se jedná o sen. Někdy jsou naše noční představy až natolik reálné, že máme později problém rozlišit, jestli se to opravdu stalo, nebo to byl jenom výplod naší spící fantazie. Pokud se vám ale stalo, že jste byli součástí snu a věděli jste o tom, byl to sen lucidní. U tohoto snu člověk totiž není zcela polapen v pavučině snů, ale uvědomuje si, že sní.

Co nám řeknou naše sny?

Určitě jste se někdy pokoušeli přijít na to, co vaše sny mohou znamenat. Jestli opravdu vaše město napadnou lítající žáby a nebo zítra při chůzi ze schodů klopýtnete, upustíte kohouta a ten, než ho chytíte, zničí půlku záhonu. Sny jsou často velmi zvláštní a jejich poselství (pokud vůbec nějaké existuje) není vůbec jasné. I přesto se lidé u snů snaží, snad již od prvního snu, který se kdy zdál, vyluštit jejich význam. 

Pokud se vám bude zdát příště něco bizarního, nebo naopak něco nádherného, vzpomeňte si, že i sny mají svůj důvod. A pokud váš spánek sny nenavštěvují, nezoufejte si, třeba přijdou s věkem.

zdroj perexové fotografie: photl.com

 

Zuzana Fricova

Zuzana Fricova

Prohlaste svůj život uměním, pak jakékoliv dočasné nedopatření můžete označit "uměleckým záměrem."

Zanechte komentář