Rock for People 2017: První den ovládli You me at six!

Hudba / 5.7.2017

Autor:

Po roce čekání se milovníci hudby dočkali největšího hudebního svátku u nás! Odstartoval totiž 23. ročník Rock for People.

Oficiálně byl celý areál festivalu otevřen včera, ale už den předtím proběhl ve vymezených prostorách Večírek pro nedočkavé. Ten patřil již tradiční soutěži pro mladé hudební projekty Planetrox. Vítězem se stala parta I love You Honey Bunny, které se tak dostalo možnosti vystoupit na kanadském festivalu Envol et Macadam. Mezi soutěžícími byly i více zaběhnuté kapely jako Just for Being či Skyline. Závěr noci byl v režii bubeníka Mandrage, tentokrát stál za mixážním pultem.

Na festivalu je letos 12 různých stagí. Dvě velké, jiné v hangáru a další menší. Největší zvláštností je Cyklo stage. Ta je napájena z energie, kterou vytváří fanoušci na šesti kolech. Rock for People je totiž green! Na této stagi odehráli jeden ze svých posledních setů Rattle Bucket. Rec stage je zase volná pro busking návštěvníků. Na stagi Jacka Danielse proběhla soutěž Czech Fresh, která podporuje nadějné české hudebníky. Motorola Stage je jednou z těch v hangáru, na ní vystoupili například Criminal Colection.

V hangáru Prima Cool můžete zkouknout nějaký ten film.

Kapely vystupující na hlavních dvou stagích jsou důvodem, proč na festival v Hradci Králové přijela většina návštěvníků. Jako první se předvedla Dáma s čápem & Sto Zvířat, na menší stagi ji vystřídali Cocotte Minute a „udělali bordel“, na který navázali Comeback Kid. The Amazons svým rock n‘ rollem dav nadchli a příjemně naladili na Moose Blood, jejichž pop punk byl příjemným pokračováním. Ještě lepší navázání předvedli držitelé grammy Cage the Elephant. Jejich zpěvák působí jako dvojče zpěváka Stonů, vlastně celá kapela jsou takovou obdobou Stonů. Hlavně jsou naprosto šílení a dav je za to mnohokrát odměnil.

Hangár je ideální místo pro koncert, minimálně je v něm příjemná teplota.

You me at Six vydali na začátku roku nové album, toho využili i organizátoři RfP a pozvali je na letošní ročník. Zaplať pánbůh za to! Jejich koncert byl pro mnohé vrcholem dne. Snad jen jedna věc kazila jejich koncert a to problém se zvukem, když dvakrát kompletně vypadl. Ani to kapelu nikterak neodradilo a bravurně z toho vybruslila.

Opravdový vrchol večera byli Die Antwoord. Před začátkem jejich show svítil nad stagí nápis PLAY, když odbila jedenáctá hodina, začalo se ozývat lehce postapokaliptické intro podtržené podobně vypadajícím vizuálem. Jejich tvorba není pro každého, někteří by o Yolandi řekli, že její zpěv zní jako když někdo tahá kočku za ocas. Možná právě to dělalo problém i zvukaři. Přesto Die Antwoord předvedli show, na kterou RfP jen tak nezapomene.

 


Zdroj všech fotografií: Jakub Fejsák, Generace 21

Jakub Fejsák

Jakub Fejsák

Hrdý student PedF UK, milovník punk rocku a focení.

Zanechte komentář