Vítejte na Ostrově počmáraných blahovičníků!

Literatura / 17.7.2017

Munroovi, kteří bydleli v pronajatém domě na Ostrově počmáraných blahovičníků, jednoho dne záhadně zmizeli.

V kuchyni se vařila voda, na stole byl čerstvě upečený dort, na koberci krev a v kolébce spalo dítě. Ale po Munroových nebylo ani stopy.

Liane Moriarty

Liane se narodila v roce 1966 v Sydney. Poté, co opustila školu, pracovala v reklamě a marketingu v nakladatelství. Pak rozjela vlastní firmu, chvíli předtím, než začala pracovat na volné noze jako reklamní textařka. V roce 2004, po získání inženýrského titulu na Macquarie University v Sydney, vyšel její první román Tři přání. Kromě toho v Česku vyšly i její knihy Manželovo tajemství, Na co Alice zapomněla, Sedmilhářky, Zamilovaná hypnotizérka a Poslední výročí. Je také autorkou několika románů a série knih pro děti, které vydala pod pseudonymem Nicol Berry, jimž se paradoxně většího úspěchu dostalo ve světě než doma v Austrálii.

Devětatřicetiletá Sophie má dobrou práci, spoustu přátel a skvělé rodiče. Je to věčná optimistka, která nevidí sklenici poloplnou, ale úplně plnou. Zdá se, že má dokonalý život, ale biologické hodiny tikají a… neudělala náhodou chybu, když se před lety rozešla s Thomasem, tím nejhodnějším mužem, jakého kdy poznala? Z podobných úvah ji vytrhne zpráva, že Thomasova tetička zemřela a odkázala jí svůj dům na Ostrově počmáraných blahovičníků. Sophie váhá, zda ho má přijmout, ale nakonec se rozhodne, že se na ostrov, který je jednou z nejzajímavějších a nejoblíbenějších turistických atrakcí v Austrálii, přestěhuje.

Rodinný ostrov

Na ostrově však žijí jen členové rodiny a často sem přijíždí i Thomas a jeho sestra Veronika. Členům rodiny nevadí, že Sophie zdědila dům, přejí jí to všichni – až na Veroniku, která je odhodlána závěť napadnout. Nakonec od svého záměru upustí, ale pořád má vztek na to, že dům dostala právě Sophie – ta, která se tak ošklivě zachovala k Thomasovi a která kdysi byla její přítelkyní.

Milá Sophie,

tak jsem se dneska, má drahá, rozhodla, že ti odkážu svůj dům. Je to zvláštní rozhodnutí, ale můžu tě ujistit, že to není žádný vrtoch ani následek toho, že bych byla senilní. Hodně jsem o tom přemýšlela. Není pochyb, že moje rozhodnutí vyvolá pěkný poprask a Veronika z něj bude na větvi, ale je to můj dům a já chci, abys ho měla ty.

Sophie mezi ostatní obyvatele ostrova skvěle zapadne a se všemi se spřátelí. Dobře si rozumí hlavně s Grace a Callumem, po kterém potají touží, ale ví, že je šťastně ženatý, a tak se o nic nepokouší. Grace, trpící poporodní depresí, si myslí, že by bylo na světe líp bez ní. Nechce ale nechat Calluma se synem samotného, a tak se snaží dát ho dohromady se Sophií.    

Hodně příběhů, hodně vypravěčů

V knize vystupuje hodně postav a každá má svůj příběh, a tak se střídají ve vyprávění, takže je čtení zpočátku trochu náročnější na pozornost. Když si však uděláte jasno v tom, kdo je kdo, a zvyknete si na změny vypravěčů, zjistíte, že se kniha čte jedním dechem, i když se zde nedočkáte žádné akce, „jenom“ příběhů z obyčejného života. Nevyřešená záhada, ze které si rodina udělala prosperující byznys, odhalení starého rodinného tajemství, snaha najít si toho pravého, touha po dítěti, boj s poporodní depresí, snaha zhubnout, vyrovnávání se s minulostí – to vše jsou témata, které autorka v téhle knize zpracovala.

A až jim tedy vykreslíš obrázek šťastné rodinky, ukážeš jim židli a skvrny od krve. Někdo se tě určitě zeptá, jak si můžeš být skutečně jistá, že je to krev. Jenom ho zmraz pohledem a řekni: Jistí si být nemůžeme. V tomhle domě si nejsme jistí vůbec ničím, kromě toho, že to je záhada.

Román, který vás vtáhne do děje

Stejně jako v předchozích knihách, i v Posledním výročí Liane Moriarty ukazuje, že umí každou postavu popsat živě a sympaticky. Stejně dobře zvládá i popisy prostředí, takže máte pocit, jako by jste na Ostrově počmáraných blahovičníků žili společně se Sophií a ostatními. Konec je plný překvapivých zvratů, které jsou ale nenápadně naznačovány už od začátku, takže když čtete pozorně, všimnete si jich.

Někdy je kniha zbytečně natahována, ale nenudí – protože autorčin styl psaní vás hned vtáhne do děje  – a vy jste zvědaví, co se bude dít dál. Najde Sophie toho pravého? A jak to dopadne s Grace a Callumem? A co Munroovi – proč před sedmdesáti lety prostě zmizeli a opustili své dítě? To  – a mnohem víc – se dozvíte, když si přečtete tenhle román.

Poslední výročí                                                                                                                     

Autor: Liane Moriarty

Originální název: The Last Anniversary

Překlad: Šárka Kadlecová

Vydáno: 2017, Ikar

Počet stran: 400

Zdroj obrázků: pixabay.com, bux.cz

0 85 100 1
85%
Average Rating

Poslední výročí

Poslední výročí je společenský román, který se věnuje různým tématům - hledání toho pravého, rodinnému tajemství, boji s poporodní depresí... Je někdy zábavný, někdy optimistický, jindy zase smutný a zoufalý, upřímný, dojímavý i trochu napínavý a tajemný. Stejně jako sám život.

  • Hodnocení
    85%

Štítky

Jana Mišúnová

Zanechte komentář