Všechno, úplně všechno aneb když ani slza neukápne

Film / 4.7.2017

A co byste dělali vy, kdybyste byli alergičtí na nic menšího než na celý svět?

Everything, everything

romantický

USA, 2017, 96 minut

Režie: Stella Meghie

Knižní předloha: Nicola Yoon

Hrají: Amandla Stenberg, Nick Robinson, Anika Noni Rose, Ana de la Reguera, Taylor Hickson, Danube Hermosillo a další

Název nového romantického filmu Všechno, úplně všechno může klidně odkazovat na předmět alergie hlavní hrdinky. Úplně všechno ji totiž může zabít, říká tomu „alergie na svět“. Proto od doby, co si pamatuje, tráví sedmnáctiletá Madeline (Amandla Stenberg) svůj život uvnitř, ve velkém a luxusním domě, kde žije spolu se svou matkou doktorkou (Anika Noni Rose). Kromě ní vídá ještě svou ošetřující sestru, chůvu a přítelkyni v jedné osobě Carlu (Ana de la Reguera) a její dcerou Rosu (Danube Hermosillo). Vzdělává se po internetu, hodně čte a spoustu času tráví představami, jaké to je asi venku. To všechno do dne, kdy se do vedlejšího domu přistěhuje se svou rodinou milý a hezký kluk – Olly (Nick Robinson).

Originality jako šafránu

Až na tu alergii příběh začíná jako každý druhý romantický příběh pro náctileté. A moc ráda bych vám řekla, že je to jenom zdání, že se to s postupem stopáže zlepší. Pravda je dvojí: zdání to bohužel není, premisa je, až na rozsáhlou alergii, která zapříčiňuje to, že Maddy nemůže opustit svůj dům a nikdo nesmí k ní, již stokrát okoukaná. Tajemný nový soused, ze začátku nejistá a trochu trapná (to už k pubertě a prvním láskám patří) komunikace, pak bláznivé zamilování se, nějaká ta komplikace – viděli, četli a poslouchali jsme to již tolikrát. Na druhou stranu, ta druhá pravda: ono se to kupodivu zlepší.

Madeline zná kvůli své nemoci svět vlastně jen z obrázků a fotek.

Ačkoliv příběh začíná pomalu, nudně a šablonovitě, nemluvě o nepříliš zdařilém voiceoveru, který musí diváka co nejrychleji uvést do děje, a tedy do rutiny sedmnáctileté Maddy, opravdu se vyplatí počkat v kinosále a dát snímku druhou, třetí, čtvrtou šanci. Přibližně od poloviny děje jako kdyby se všichni, co na filmu pracovali, od scenáristy J. Millse Goodloea, který pracoval už na takových romantických kouscích, jako je Věčně mladá nebo Co s láskou, přes režisérku Stellu Meghie (režírovala a také napsala českému publiku nejspíš neznámý snímek Jean of the Joneses), až po mladé herce, konečně probrali k životu, překonali začátečnickou nemotornost a jejich práce konečně začala dávat smysl.

Hezké na pohled

Nedá se říct, že by mladí herci v tomto filmu byli vyloženě špatní. Ale současně nejsou ani nikterak zázračně dobří. Nešťastné je především to, že velká část příběhu stojí na emocích zrcadlících se Maddyině obličeji. Problém nastává, když se nic nezrcadlí. A to je bohužel po většinu času. Na druhou stranu, alespoň něco zachraňuje přirozená krása a půvab mladé herečky Amandly Stenberg. Nicméně, vedle ní pak její herecký kolega Nick Robinson vypadá jako nadaný a talentovaný mladý herec.

V kontaktu je vlastně jen s matkou, ošetřovatelkou a její dcerou – dokud se neobjeví Olly.

Co je naopak potřeba ocenit od začátku, je velice originální filmové ztvárnění konverzace mezi Maddy a Ollym. Protože byl příběh poprvé sepsán jako kniha, navíc s ohledem na dnešní dobu, kdy se většina komunikace mezi teenagery odehrává online, a také proto, že Maddy nemůže vystrčit nos z domu, se drtivá většina rozhovorů mezi ní a Ollym odehrává v podobě textovek nebo e-mailů. Pro filmové plátno trochu nudné a nesnadno uchopitelné. Autoři ale pro diváka připravili milé překvapení, Maddy si rozhovory vysnívá v prostorách jejích návrhů pro architektonický kurz. A postava ztraceného astronauta, malého průvodce mladé Madeline, je vyloženě milým a zábavným detailem.

Všechno, úplně všechno nepřekračuje hranice svého žánru a nenabízí nic kromě romantiky, možná jen zlehka oťukává téma rodinných problémů. Ale je potřeba, aby nabízelo něco víc? Příběh první lásky, ozvláštněný Maddyinou unikátní nemocí, je možná právě to, co v horký letní večer potřebujete. A nebojte, kapesníčky s sebou do kina brát nemusíte, pokud během filmu začnete slzet, bude to tak maximálně nějaká alergie.

Zdroj všech fotografií: Forum Film

0 60 100 1
60%
Average Rating

Všechno, úplně všechno

Všechno, úplně všechno nepřekračuje hranice svého žánru a nenabízí nic kromě romantiky, možná jen zlehka oťukává téma rodinných problémů. Ale je potřeba, aby nabízelo něco víc? Příběh první lásky, ozvláštněný Maddyinou unikátní nemocí, je možná právě to, co v horký letní večer potřebujete. A nebojte, kapesníčky s sebou do kina brát nemusíte, pokud během filmu začnete slzet, bude to tak maximálně nějaká alergie.

  • Herci
    75%
  • Děj
    65%
  • Originalita
    40%

Jana Leichterová

Zanechte komentář