Násilná smrt na poklidném venkově

Literatura / 12.7.2017

Autor:

Detektivka ve stylu Agathy Christie vás zavede na útulný kanadský venkov, kde se, i přes vzájemnou důvěru místních, stane vražda. Jak si s ní inspektor Gamache poradí?

Ve vesnici Three Pines se stalo něco, na co její obyvatelé nikdy ani nepomysleli – vražda. A ač tomu nikdo nemohl ani uvěřit, do této malé vesničky přijel vrchní inspektor Armand Gamache, aby smrt slečny Jane Nealové vyšetřil.

Postupně ale Gamache zjišťuje, že je to velmi zapeklitý případ. Kdo by totiž měl v úmyslu zavraždit starou a milou paní, kterou všichni měli rádi? Navíc smrt způsobil dobře mířený opeřený šíp, který však pochází ze staré lovecké zbraně, která se v současné době k lovu nepoužívá.

Obyvatelé vesnice Three Pines se všichni znají a mají mezi sebou povětšinou skvělý vztah. Ovšem i pro ně je tajemstvím obraz Jane Nealové, který namalovala pro jejich zdejší výstavu. Nikdo jiný kromě jí samotné ho totiž neviděl a Gamache samotného to přivede k myšlence, zda se za celou tou vraždou neskrývá ještě víc.

Gamachovi to nevadilo. Když se tak rozhlížel, uvědomil si, jak moc má tu vesnici i ty lidi rád. Škoda, že jeden z nich je vrah.

Louise Penny

Spisovatelka a bývalá moderátorka pocházející z Toronta získala za svou sérii knih o ispektoru Gamachovi již několik cen (mezi nimi také Agatha Award a Edgar Award).

V současné době žije se svým manželem v malé vesnici blízko Montrealu, přispívá peníze na výzkum Alzheimerovy choroby a chodí pomáhat do pečovatelských center.

Existuje vesnička Three Pines? A jak reálná je postava inspektora Gamache?

Malebná kanadská vesnička sice neexistuje, nicméně nemá k tomu daleko. Autorka si ji vymyslela na základě několika jiných vesnic a městeček v Montrealu, které sama navštívila.

Také Armand Gamache má svou reálnou předlohu, a to krejčího Jeana Gamache z kanadského městečka Granby. Prý nejenže jako inspektor vypadá, ale i se tak chová. Je to skutečný gentleman, jehož zdvořilost a laskavost autorku naprosto ohromily.

„Na vraždě je zvláštní, že bývá spáchána často desítky let předtím, než k ní skutečně dojde.“

Úžasné charaktery postav

Co si čtenář opravdu užije na této knize, je psychologie postav. Nejenže na tom inspektor Gamache prakticky zakládá celé své vyšetřování, ale zaujmou vás i jednotlivé charaktery. Vyskytuje se zde totiž skupina přátel skládající se mimo jiné z přívětivých homosexuálních partnerů, bláznivé umělkyně a sarkastické postarší dámy, což je něco, co čtenáře jistě pobaví.

Ovšem je zde i jedna konkrétní postava, u které nejspíš není možné najít oblibu, a která Gamachovi pouze otravuje život – Yvette Nicholová. Mladá inspektorka Nicholová je z rodiny, kde od ní očekávají pouze úspěchy. Je tak přesvědčena o své dedukci a inteligenci, že úplně zapomene, co to znamená pracovat v týmu. Přestože je inspektor Gamache velmi shovívavý a dá jí několik šancí, pokaždé se najde něco, v čem selže a ani neuzná svou chybu.

Zátiší

Autor: Louise Penny

Vydáno: 2014

Počet stran: 328

Překlad: Lenka Uhlířová

Vydavatelství: Knižní Klub

Zdroj fotografií: bux.cz, pixabay.com

0 85 100 1
85%
Average Rating

Zátiší

První kniha ze série případů inspektora Gamache stojí rozhodně za to a spisovatelka se postupně pouze zlepšuje!

  • 85%
Tereza Malá

Tereza Malá

Studentka víceletého gymnázia, jejíž srdce si získaly knihy. Miluji podzim, psaní, hudba je mi blízká a pro čokoládu udělám téměř cokoliv.

Zanechte komentář