Módní fenomén: Chanel No. 5

Krása a móda / 10.7.2017

Při slovním spojení „nejslavnější parfém“ by se jistě spoustě z vás vybavil Chanel No. 5. Ale proč se právě tento parfém stal tolik slavným?

Vůně vanilky či jasmínu okouzlí snad každého, kdo k tomuto parfému kdy přičichl. Ale samozřejmě můžeme v parfému najít i jiné vůně. Dokonce je zde až 80 složek, které se podílejí na konečné vůni!

Coco Chanel, vyfotografována v roce 1970, byla i přes svůj pokročilý věk stále okouzlující a šarmantně vyhlížející dámou.

Do historie se parfém zapsal právě kombinacemi složek, protože se dříve nosily jen jednoduché soliflory, což v překladu znamená, že je vůně čistá nebo téměř čistá. Pro přiblížení, tuto vůni můžeme nazvat jednolitou, tedy že voní jen jedinou složkou, kterou parfém obsahuje (např. fialkou).

Byla to tedy průlomová chvilka, kdy se žena chtěla najednou cítit jinak, odlišně, moderně.

Vznik

Na popud Coco Chanel začal parfumér, či jak by se dalo říci dnes, chemik Ernest Beaux roku 1920 pracovat na originálním parfému, se kterým by mohla Coco expandovat do svých butiků. Touto vůní se chtěla co nejvíce přiblížit modernímu stylu ženy v 20. letech 20. století, což se jí podařilo na výbornou.

Všechny složky, které jsou ve vůni použity, připomínaly Coco její dětství a mládí v sirotčinci ve Francii.

Beaux také experimentoval s aldehydy, což jsou látky podporující vůni květinových složek. Aldehydy byly do 80. let velmi populární, avšak nyní jsou považovány za „dobou překonané“.

Složení

Pokud se divíte, jak je možné, že No. 5 může být nejprodávanějším parfémem světa a přitom obsahuje látku, která je staromódní, odpovíme vám snadno. Chanel v posledních letech nabízí množství kolekcí Chanel No. 5, které jsou uzpůsobené potřebám a poptávce současného trhu.

Pro ty, co mají rádi klasiku je tu kolekce Les Exclusifs s aldehydy. Pro dámy, které se už klasické No. 5 „přečichaly“, chtějí změnu či jim tradiční parfém nesedí, je tu Chanel No.5 Eau Premiere, který chytře kombinuje jak základ No. 5, tak moderní pojetí parfému bez aldehydů.

Světoznámá krychlová nádoba obsahující hotové zlato, což napovídá i do zlata zbarvený obsah flakónu.

Vůně se i přes své „stáří“ stále vyvíjí k dokonalosti, módním vlnám a potřebám dnešních žen.

Flakón

Stejně jako se upravuje vůně podle současných trendů, tak i podoba flakónu podléhá moderním vlnám, díky kterým se od 70. let pravidelně po dvaceti letech obměňuje její vzhled.

Původně jsme mohli obdržet tento parfém v malé kulaté flaštičce, která se ovšem zanedlouho ukázala zcela nevyhovující. Proto také přešel ke klasické hranaté podobě, kterou u některých parfémů Chanel můžeme najít dodnes.

Zajímavosti

V současné době je na trhu i speciální krém, který voní stejně jako No. 5, stejně je tomu tak i v případě mýdla, či pudru. Vše pod záštitou značky Chanel.

Zdroj fotografií: Wikimedia Commons

Dana Brandejská

Dana Brandejská

Tento exemplář naleznete na planetě jménem Gymnázium. Rozumí základním slovům jako např. jídlo, postel, spánek, polštář nebo káva. Pokud byste chtěli znát speciální vlastnosti a přednastavené funkce, rozhodně mezi nimi najdete chuť objevovat planetu Zemi, číst roztodivné knihy v jazyce českém a schopnost hibernovat.

Zanechte komentář