Cesta po Anglii: Co byste rozhodně neměli vynechat? – díl první

Cestování / 18.7.2017

Velká Británie, Anglie pak především, dnes patří k vyhledávaným cílům turistů. Kam byste se určitě měli podívat?

Británie se od zbytku Evropy liší v tom, že je oddělená průlivem La Manche, jezdí se tu na levé straně a zdejší zvyky se od zvyklostí „na kontinentu“ poněkud liší. I v minulosti se Spojené království rozvíjelo trochu jinak než evropské země, anglikánská církev byla například první protestantskou církví na světě.

Anglie není úplně typickou destinací, pokud chcete v létě vyrazit na dovolenou za mořem a sluníčkem. Proslulé proměnlivé, nepředvídatelné a často zamračené a deštivé počasí dovede překazit kdejaký plán na výlet. Někdy se však může vydařit a následné cestování po známých památkách stojí za to!

Pokud se tedy přes prázdniny chystáte vyrazit do Anglie, máme pro vás několik tipů, která města či památky byste určitě neměli vynechat! Tento článek bude rozdělen na dva díly, přičemž dnes se podíváme na obecné lokality z katalogů a příště na perličky pro fanoušky, blázny, nadšence a shopaholiky.

Rodiště Williama Shakespeara

Stratford nad Avonou, anglicky Stratford upon Avon, se nachází přibližně 160 kilometrů severozápadně od Londýna. Jedná se o městečko s přibližně třiceti tisíci obyvateli, které každoročně láká tisíce turistů, milovníků Shakespearovy tvorby. Právě zde se totiž nejvýznamnější dramatik všech dob narodil v domě rukavičkáře a starosty a právě zde pak 23. dubna 1616 zemřel.

Ve Stratfordu se vám bude líbit – ulice lemují nádherné hrázděné domy a můžete si zajít na dobré zapečené bagety za skvělé ceny.

Celé město žije převážně z turistického ruchu, oblíbená je účast na výročních divadelních představeních v Royal Shakespeare Theatre. Navštívit můžete Hall’s Croft, dům Shakespearovy dcery, v němž dnes najdete sbírku obrazů a nábytku z přelomu šestnáctého a sedmnáctého století a výstavu věnovanou historickým lékařským postupům.

Shakespearův rodný dům patří k památkám, které si nesmíte nechat ujít. Nachází se na hlavní třídě a ideální je zarezervovat si vstup dopředu, pokud nechcete čekat hodinku nebo dvě na vpuštění. Na úvod vás čeká krátký film o Shakespearovi a jeho odkazu budoucím generacím, poté si můžete s průvodcem nebo sami projít celé stavení. Za domem pak na zahradě v letních dnech hrají dobrovolníci úryvky Shakespearových her, například slavnou scénu z Romea a Julie.

Kostel Nejsvětější Trojice, známý také pod názvem Shakespearův kostel, by pro vás mohl být zajímavý, neboť zde byl William Shakespeare jak pokřtěn, tak později pochován. Společně s ním jsou zde pohřbeny manželka Anne Hathaway a dcera Susanna.

Nejkrásnější hrad v celé Anglii…

je podle každého Angličana, kterému byste tuto otázku položili, Warwick. Postavil ho v roce 1068 Vilém Dobyvatel a až do sedmnáctého století byl obýván.

Zaplatit si vstup na hrad Warwick se opravdu vyplatí. Přístupné máte veškeré věže a hradby a téměř celý interiér.

V současnosti patří k turisticky nejvyhledávanějším cílům, v hrabství Warwickshire spolu se Stratfordem jednoznačně dominuje. Společnost The Tussauds Group, která jej koupila, zde pro návštěvníky vytvořila jedinečnou příležitost projít si hrad podle vlastního uvážení, naslouchat rozhovorům jeho obyvatel (sochy) a dozvědět se více nejen o životě šlechty. Krásná je také vyhlídka z cimbuří a věží, pobavit se můžete v příjemně připraveném labyrintu s odměnou na konci.

Lázeňské město, takový malý Řím

Město Bath se nachází 160 kilometrů jihozápadně od Londýna. Je proslulé převážně svými lázněmi napájenými třemi horkými prameny, lázně zde byly zřízeny již za dob Římanů. Po Londýně patří téměř stotisícový Bath k nejnavštěvovanějším anglickým městům. Je zde celá řada muzeí, konají se zde festivaly (například Mozartfest) a převážně senioři využívají zdejší lázeňské areály.

Ve městě narazíte především na georgiánský sloh z poloviny osmnáctého století. Zavítat můžete do několika velkých, veřejnosti přístupných parků, obdivovat můžete ale i architekturu v centru města. Například Circus, čtvrť s kruhovým půdorysem, ta byla postavena po vzoru římského Kolosea. Bydleli zde vysloužilí Římané.

Stonehenge, magické kameny

Sem se vydejte pouze za pěkného počasí. Jelikož kameny samy o sobě nepůsobí tou magickou silou, která na nás dýchá skrz promo fotografie, je dobré vzít si s sebou také deku, košík s jídlem a udělat si na trávě kolem Stonehenge menší piknik.

Nejkrásnější samozřejmě je vidět slunce, kterak zapadá/vychází mezi kameny, nejspíš byste se však setkali s davem nadšených turistů a novodobých druidů, proto je lepší vydat se sem v nějakou nenápadnou dobu, pokud se nechcete mačkat mezi lidmi.

Katedrála v Salisbury

Salisburská katedrála je nejvyšší v celé Anglii. Na stavbě její špičaté věže (spire) se podílel Christopher Wren (stavitel, který má na svědomí velkou část Londýna včetně katedrály svatého Pavla) a historka o jejím vzniku je také zajímavá.

Nejvyšší katedrála v Anglii působí krásně z dálky, z blízka vám však vyrazí dech.

Původní katedrála totiž stála na nehostinné hůrce asi dvě míle od té dnešní. Vrchnost věděla, že tato poloha není vhodná, proto se dohodli, že vystřelí šíp, a na místě, kam dopadne, postaví novou katedrálu. Šíp však trefil jelena, který uháněl až k soutoku pěti řek. Zde zemřel a zde dnes stojí Salisburská katedrála.

Oxford, město vzdělanosti

V překladu to znamená Volský pramen. S voly si však jen málokdo toto starobylé univerzitní město spojí, snad spíše s Oxfordskými býky, fotbalovým klubem.

Jinak se město proslavilo právě svou univerzitou. Kolej Christ Church se svou katedrálou, oxfordská katedrála nebo Bodleain Library patří k nejznámějším a nejkrásnějším památkám. Nahlédnout můžete také do prostor, kde se natáčel Harry Potter (Velká síň, školní knihovna, pohyblivé schodiště, …)

Londýn

Co by to bylo za výlet do Anglie, kdybyste alespoň dva dny nepobyli v jejím hlavním městě. Londýn se svými deseti miliony obyvatel sice nepatří k městům, která si zachovala své malebné historické jádro, ale právě proto možná některým z vás učaruje. Nové se mísí se starým, černobílé s barevným, levné s drahým.

Tento most, který byl postaven k příležitosti nového tisíciletí, se proslavil například díky filmu Harry Potter a princ dvojí krve.

Neopomeňte navštívit katedrálu svatého Pavla a vychutnejte si výhled ze Zlaté galerie. Jiný pohled na Londýn se nabízí z ruského kola London Eye. Projděte se centrem, kolem parlamentu, Big Benu, přes TrafalgarLeicester SquarePiccadilly Circus. Dejte si dobrou večeři v čínské čtvrti Soho a a vychutnejte si pobřeží Temže lemované mosty (London Bridge, Tower Bridge, Millennium Bridge a další…).

Anglie nabízí bezpochyby mraky dalších lokací, které by stálo za to navštívit. Bohužel není ve schopnostech člověka objet všechno na jeden zátah. Pokud však máte tipy ze svých cest, neváhejte se o ně podělit v komentářích!

Zdroj všech fotografií: Vlasta Řenčová, Generace 21

Vlasta Řenčová

Vlasta Řenčová

Profesionální amatér, snílek a velký čtenář. Ráda cestuje s foťákem na krku a ještě raději o svých zážitcích píše, neboť se vyžívá ve psaném projevu. Gymnazistka se slabostí pro němčinu, tak trochu samouk bojující za humanitní obory. Věčný Potterhead, milovník historie a čokolády.

Zanechte komentářVaše názory

  • Aleš Otava

    Další skvělý Vlastin článek! 🙂
    Anglie je nádherná země plná krásných míst, které stojí za to, abychom je navštívili. Tudíž opravdu doufám, že mne tam cesty ještě někdy zavedou 🙂