Kniha plná podivností

Literatura / 27.6.2017

Kde se vzala první ymbryna a kde je tajuplný ostrov Cocobolo? Že netušíte, o čem je řeč? Tak se začtěte do povídek o podivných a vše pochopíte.

O co jde…

Sirotčinec slečny Peregrinové se stal bestsellerem New York Times a jeho slávu ještě podpořila filmová adaptace, kterou režíroval mistr podivných filmů Tim Burton. Kniha měla další dvě pokračování a letos vychází další příběhy z pera Ransoma Riggse. Tentokrát se jedná o povídky, nebo spíš bajky, o tom, kde se podivní vzali nebo jaké strasti prožívali kvůli svým neobvyklým schopnostem. A proč říkám spíše bajky? Ve většině z nich se totiž dozvídáme jisté ponaučení, takže tu máme poněkud netradiční zpracování naučných příběhů s lidmi, které nikdy nemůžeme potkat. Nebo můžeme?

Ransom Riggs

Autor bestsellerů vyhlášených časopisem New York Times – trilogie o podivných dětech slečny Peregrinové. Narodil se v Marylandu  a vyrůstal na jižní Floridě. Vystudoval literaturu na Kenyon College a film na University of Southern California. Dnes žije v Los Angeles se svou ženou, také autorkou bestsellerů, Tahereh Mafi.

Povídky, kterým budete věřit

I když víme, že se takové věci nedějí, že se člověk nemůže měnit ve zvíře nebo mu jen tak samy od sebe nemohou dorůst končetiny, tak přesto se vám může stát, že si řeknete: „Co když?“ Hlavně i proto, že kromě příběhů o podivných nám Ransom Riggs odhaluje i dávnou pravdu. Lidé mají největší strach z toho, co neznají. A když něco neznají, tak ani nepočítají s možností, že by to mohlo být dobré. Takže poznáváme otce, který i když svou dceru miloval, ji začíná nenávidět, když zjistí, že je jiná než ostatní. Nebo lovce, kteří pro peníze loví podivná zvířata. Chamtivost, nepochopení, vypočítavost – vlastnosti, které jsou lidem bohužel často vlastní. Takže se nabízí otázka, zda jsou více podivní ti podivní, nebo obyčejní lidé. Ovšem není správné házet všechny do jednoho pytle. Podivní jsou jen obětmi svého osudu, ale konec konců to i obyčejní lidé.

Knihu nádhernými ilustracemi opatřil Andrew Davidson

Millard Nullings

filolog, věhlasný učenec a chráněnec sirotčince slečny Peregrinové pro podivné děti. Má alergii na prach ze srsti chmůrvědů a na mandlové máslo. Pouhým okem je neviditelný.

Samotné zpracování

Jak už to tak u povídek bývá, některé vás zaujmou víc, některé méně. Avšak Ranson Riggs má výborné vypravěčské schopnosti, takže vás donutí se nad každou povídkou alespoň zamyslet. Vydává povídky, které sám vydal a napsal Millard Nullings, který sám patří k podivným a vyrůstal v sirotčinci slečny Peregrinové. Což vám zaručuje přesvědčivé a uctivé vyprávění o podivných.

Kromě poutavých příběhů vám povídky přináší i nádhernou obálku s ještě krásnějšími ilustracemi, takže i kdyby vás vyprávění o podivných lidech nezaujalo tak moc, kniha vám i tak bude nepřehlédnutelně zdobit vaši knihovnu.

Vnitřek knihy nezaostává za nádhernou obálkou

Hilda šla na hřbitov. Postávala tam a vyčkávala celé hodiny, ale žádný duch k ní nepřišel, aby si popovídali. Pozorovali Hildu z druhé strany louky, rezervovaně a podezřívavě. Pomyslela si, že jsou možná už dlouho mrtví a naučili se nevěřit živým lidem. V naději, že se snáze spřátelí s čerstvými nebožtíky, začala chodit na pohřby. Protože lidé, které znala, moc často neumírali, musela chodit na pohřby neznámých.

O ženě, která se přátelila s duchy

Povídky podivných

Autor: Ransom Riggs

Původní název: Tales of the Peculiar

Překlad: Bronislava Grygová

Rok vydání: 2017

Nakladatelství: Jota

Počet stran: 176

Více informací na stránkách nakladatelství.

Zdroj fotografií: Martina Bambuszová, Generace 21

0 75 100 1
75%
Average Rating

Povídky podivných

Nejedná se o příliš náročnou četbu, ale vzhledem k blížícímu se létu je to skvělá volba. Hodí se jako víkendové nebo prázdninové čtení. A plus, ještě jednou, grafické zpracování je opravdu dokonalé.

  • 75%

Štítky

Martina Bambuszová

Martina Bambuszová

Knihomolka a studentka TUL.

Zanechte komentář