Příběhy českého designu #5 | Vařím v ateliéru, maluju v kuchyni

Design / 5.8.2017

Znáte ateliér Vařím v ateliéru, maluju v kuchyni? Pokud ne, tak už brzy to bude naopak. Představíme vám ho spolu s jeho tvůrkyní Jitkou Tomanovou.

V kostce

Jitka Tomanová je mladá talentovaná umělkyně, která se dostává stále více do povědomí v české sféře designu a umění. Její ateliér se nachází v Karlových Varech, ale se svými výtvory se prezentovala i v dalších městech na nejrůznějších akcích. Za zmínku stojí například letní a prázdninový Dyzajn Market v Praze na náměstí Václava Havla nebo letošní ročník Karlovarského festivalu. Za sebou má řadu úspěšných projektů, například ilustrace knih, spolupráci s módními návrháři, malování na porcelán a další neméně důležité spolupráce.

Minulé a současné aktivity

Mezi prvními projekty stojí za zmínku dnes již bývalá pop up design galerie v Bejvalým papírnictví. V současnosti je pro Jitku Tomanovou důležitý především její vlastní ateliér v Karlových Varech, ale také práce v uměleckém týmu Vevaru. Ten chce ukázat, že komunita zvládne například uskutečnit festival bez podpory města.

V uplynulých dnech se výtvarnice účastnila mezinárodního artového sympozia, které se konalo v Německu. Nyní chystá novou výstavu, která bude o skejtech, přátelích a komunitě, jež drží pohromadě, i když téma se stává mainstreamem.

Červnová novinka v podobě talíře s jednororožcem – Believe in yourself. Zdroj: facebook.com/varimvatelierumalujuvkuchyni

 

Talíř typu placka je ideální nejen na servírování sushi, Zdroj: facebook.com/varimvatelierumalujuvkuchyni

6 otázek pro Jitku Tomanovou

1.     Používáte nějakou speciální techniku malování?

Co se týče porcelánu, používám profesionální barvy na porcelán, které potom vypaluju na stovky stupňů, ale jinak na tom není nic výjimečného.

Pokud ovšem maluju obrazy, je to totální freestyle, takže tam speciální techniky používám, ale nedokážu je popsat, ani kdybych chtěla. Pro mě je to hodně o sdělení. Malba je emotivní záležitost, kde většinou předem nemám představu, jak to celé dopadne.

2.    Čím se inspirujete, když vymýšlíte vzory na jednotlivé druhy nádobí?

Inspirace ke mně chodí sama, nedokážu říct, co ji přináší. Někdy se kolem mě děje spousta zajímavých věcí. Jindy mám ráda i chvíle, kdy sedím v krásné krajině a v mé hlavě se nic neděje. Prostě tam jenom jsem. A pak v nějaký všední den běžím na schůzku a vím, že ten nápad, co mi právě proběhl hlavou, je TEN nápad. Co se týče témat kolekcí, ty celkem vychází z mého života. Jsou to témata, která jsou pro mě blízká nebo důležitá.

3.    Kde berete nápady na zajímavé recepty z vašeho webu? Jezdíte za nimi i do zahraničí?

Bohužel teď na vaření nemám moc čas, protože se nedokážu přinutit vařit jen pro sebe. Aktuálně jsem delší dobu žádný nový zajímavý recept nevymyslela. Ale jinak určitě ráda ochutnávám nové věci. Moje kamarádka, se kterou často cestuji, si ze mě už dělá legraci, že bych snědla i kámen, když by o něm řekli, že je tradiční.

4.    Vaše produkty jsou dostupné pouze v Karlových Varech, nebo se k nim dostaneme i jinde po republice?

V Karlových Varech mám ateliér, ale jinak jsou moje věci dostupné i ve vybraných pražských design shopech (Kuráž, Dyzajnoff, Pour Pour). Nebo je možné mě potkat na větších design marketech. Chystám i eshop, ale nějak se mi ho nedaří dokončit.

5.    Na jakých dalších projektech jste již pracovala či nyní pracujete?

Je toho poměrně dost, ale když vezmu jen výtvarné věci, tak třeba ilustrování knih nebo vytváření visuální identity pro firmy. Porcelán jsem dělala pro Republica coffee, kavárnu Pasaka, pro Skauty, motýlkářství Krispol, uzenářství Pelant, Zážitky.cz a další.

Momentálně je pro mě ale srdcovou záležitostí nejnovější projekt Vevaru. Založila jsem uměleckou skupinu z výtvarníků a designérů z Karlových Varů a okolí. Na našem Karlovarském festivalu jsme otevřeli pop up design galerii Bejvalý papírnictví (je v prostoru bývalého papírnictví a všichni lokálové tomu tak říkají). Je to první společný projekt a já jsem nadšená, že se to opravdu zrealizovalo. Už plánujeme další společné aktivity.

První výrazný projekt – to byla pop up design galerie Bejvalý papírnictví v Karlových Varech, zdroj: Jitka Tomanová

6.    Máte nějaký cíl, kterého byste chtěla v umění a designu dosáhnout?

Ráda bych dosáhla toho, abych nebyla zaměstnancem vlastní firmy. Abych mohla svobodně tvořit, cestovat a zapojovat se do organizace všech svých aktivit s radostí a chutí, tak jak je tomu dosud.

This slideshow requires JavaScript.

Více informací najdete na oficiálních stránkách varimvatelieru.cz nebo na sociálních sítí FacebookInstagram.

Zdroje fotografií: dyzajnmarket.cz a varimvatelieru.cz

Zdroj úvodní fotografie: varimvatelieru.cz

Veronika Hájková

Veronika Hájková

Autorka je absolventka vysoké školy, pocházející z historického města Kutná Hora. Redaktorka v sekci Design a Literatura, kavárenská povalečka a milovnice dobrého vína. Největším snem je navštívit Island, nebo San Francisco.

Zanechte komentář