Umění porozumět není samozřejmostí

Literatura / 1.7.2017

Každý si myslí, jak dobře zná Libby Stroutovou, někdejší nejtlustší teenagerku Ameriky. Stejně tak si každý myslí, že dobře zná i Jacka Masselina. Jenže co když je všechno jinak?

Libby po smrti mámy tak ztloustla, že nakonec musela být doslova vysekána z vlastního domu. Od té doby se ale změnila – a nejen co se váhy týče. Jack je oblíbený, randí s jednou z nejkrásnějších holek ze školy a na první pohled se může zdát, že má všechno, co si může přát. Až na to, že trpí prosopagnosií – není schopný rozeznávat lidské tváře a tento svůj handicap pochopitelně skrývá.

Jennifer Nivenová

je americká bestsellerová autorka. Napsala čtyři knihy pro dospělé a je také autorkou tří populárně naučných knih, z nichž jedna vyšla i v Česku pod názvem Ledová pustina. Se svou předchozí knihou Všechny malé zázraky dobyla svět young adult literatury a zaznamenala světový úspěch. Práva se prodala do 40 zemí a v přípravě je celovečerní film. Tíha vesmíru se brzy po vydání stala bestsellerem v prestižním žebříčku New York Times. 

Osedlej tlusťošku!

Po třech letech, které strávila na léčení, se Libby vrací zpátky do školy. Má obavy, ale zároveň se i těší – a nejen na to, až pozná někoho, do koho se zamiluje a kdo se zamiluje do ní. Navzdory váze je její největší vášní tanec a Libby je odhodlána věnovat se mu. Doufá, že se dostane do školního tanečního týmu Slečinky a konečně zazáří.

Nejsem hnusnej, ale něco hnusnýho se právě teď chystám udělat. A ty mě za to budeš nenávidět, a pár dalších taky, jenže já to stejně udělám, abych tě ochránil, a sám sebe zrovna tak.

Jeden z Jackových kamarádů najde na internetu hru s názvem Osedlej tlusťošku a okamžitě ji na jedné obézní holce vyzkouší – skočí ji na záda a nepouští se, i když se ho holka snaží setřást.

Libby to rozzlobí a holky se zastává… A o pár dní se stane obětí hry i ona – na záda jí skočí a pustit se jí odmítá samotný Jack Masselin! Libby ale není z těch, které si nechají všechno líbit – výsledkem je rána do Jackovy tváře, veřejně prospěšné práce a dva týdny docházení za školním psychologem.

Jack a Libby jsou tak nuceni trávit čas společně. Postupně se poznávají a zjišťují, že mají společného mnohem víc, než si mysleli a z přátelství se pomalu ale jistě stává něco víc.

Tajemství, o kterých se (ne)mluví

Oba hlavní hrdinové jsou napsáni sympaticky a uvěřitelně.

Libby je vášnivá čtenářka, která si tenisky popisuje citáty z knih. Když byla malá, náhle jí zemřela máma a ona má teď taky strach ze smrti. Jedla, protože si myslela, že tím zaplní bolest a prázdnotu, které jí zůstaly v srdci.

Je šťastná, že po létech léčení a hubnutí může znovu žít normální život, touží po lásce, chce tančit a někam patřit. Je vždy sama sebou a dokáže se postavit každému, kdo se ji pokouší šikanovat.

Jack  má otce, který překonal rakovinu. Ví, že otec je mámě nevěrný s jeho učitelkou chemie, ale nechává si to pro sebe, protože neví, jak s takovou informací naložit. Má dva bratry, které má rád, ale kvůli prosopagnosii si nedokáže zapamatovat jejich tváře. Ve škole to řeší tak, že se kamarádí s kluky, které dokáže od ostatních odlišit i bez toho, aby věděl, jak vypadají jejich tváře, a chodí s oblíbenou holkou, díky které má přehled, kdo je kdo.  Doma je však v tomhle hodně nejistý.

Předpokládám, že je to máma, protože jaká by se u nás doma vzala jiná ženská – teda pokud se táta nerozhodl, že si sem přivede Monicu Chapmanovou. Tohle je Máma s rozpuštěnýma vlasama.

Jack a Libby si prozradí svá tajemství a společně se snaží vyrovnat se vším, co se jim děje.

Příběh o hledání a nacházení

Je těžké někoho vidět – a někoho mít rád – takového, jaký doopravdy je. Stejné těžké je také nalézt sebedůvěru a vlastní identitu. I když popisek téhle knihy zní: „Okouzlující love story, která vás dostane“, o lásce se v ní téměř vůbec nepíše. Je to příběh o hledání a nacházení, o přátelství, důvěře i překonávání problémů a také o tom, že umění porozumět není samozřejmostí.

Tíha vesmíru

Originální název: Holding Up the Universe  

Autorka: Jennifer Nivenová

Překlad: Anna Křivánková

Obálka: David Dvořák

Nakladatelství: Yoli

Rok vydání: 2017

Počet stran: 408

Zdroj obrázku: pixabay.com

0 80 100 1
80%
Average Rating

Hodnocení

Jennifer Nivenová napsala příběh, při kterém se budete smát přes slzy. Hlavní hrdinové se postupně učí mít rádi sami sebe a hledají své místo na světě, což se jim ne vždy daří. Tohle hledání je popsáno uvěřitelně, příběh je čtivý a hned od začátku vtáhne čtenáře do děje. Jedna z young adult knih, které si musíte přečíst.

  • Hodnocení
    80%

Štítky

Jana Mišúnová

Zanechte komentář