Z policisty začátečníka v čarodějova učně

Literatura / 29.6.2017

Autor:

Nevíte, jestli číst nejprve detektivku, nebo fantasy? Co takhle obojí?

Ben Aaronovitch nám v knize Řeky Londýna dokazuje, že být čarodějem pracujícím u policie není vůbec jednoduché. Zvlášť v případě, kdy takových existuje už jen pár.

Peter Grant je ne moc obstojným četníkem v londýnské Metropolitní policii. Při vyšetřování vraždy nalezne svědka – ducha zemřelého Nicholase Wallpennyho  který sice ví velmi podstatné informace, ale vzhledem k tomu, že by neměl existovat, Peterovi situaci nijak neulehčí.

Při Peterově, nyní již plánovaném, pátrání po duchovi ho navštíví vrchní inspektor Nightingale, poslední čaroděj Anglie. Peter se tedy stává jeho učedníkem a tehdy jeho příběh začíná.

„Tak kouzla existují. A vy jste tudíž… co?“
„Čaroděj.“
„Něco jako Harry Potter?“
Nightingale si povzdechl. „Ne, jako Harry Potter ne.“
„V jakém smyslu?“
„Nejsem literární postava.“

Autorovi rozhodně nechybí smysl pro humor

Čtivý styl psaní dovršují vtipné proslovy, případně sarkastická zamýšlení. Celá kniha je napsaná volným stylem a je vidět, že i když se celá Anglie řítí do záhuby, Peter Grant to bere „s nadhledem“.

„Dobré odpoledne. Jmenuju se Peter Grant. Jsem od policie a tohle je moje kolegyně Beverley Brooková, která je řeka v jižním Londýně.“

„Opravdu říkal, že je čaroděj?“

 Svět magie se otevírá jak pro nás, tak pro hlavní postavu

Z toho důvodu můžou být některé pasáže trošku zamotanější, než by asi měly být. Peter Grant se teď teprve setkává ze světem, do kterého patří a jeho znalosti z filmů jako Harry Potter rozhodně nestačí. Někdy je totiž zmatený i on sám a neví proč, co a jak, a tento pocit občas zasáhne i čtenáře.

Možná, že spisovatel to, co se týče Nightingelova charakteru, trochu přehnal. Nikdo totiž nestojí na jeho straně. Policie rozhodně ne a nadpřirozené bytosti ho sice respektují, ale že by ho měly v lásce, to se také říci nedá. Inspektor to však zvládá levou zadní a ještě ze všeho dokáže vyjít efektně. Stane se však jedna věc, kterou byste řekli, že Nightingale nějakým kouzlem překoná nebo mu to alespoň nic neudělá. Nicméně to zasáhne nejen jeho, ale i celý děj a z Petera, který pomalu neumí ani dvě kouzla, se stane neohrožený zachránce celé Anglie.

Tenhle fakt potom trochu narušuje pocit z celé knihy.

Ostatním postavám není co vytknout

V průběhu knihy se seznámíte jak s velkým počtem nadpřirozených bytostí, tak i s velkým počtem obyčejných lidí. Byť se někteří objeví jen na krátkou dobu, je u nich zajímavá zápletka, která se, jak i pak zjistíte, někdy váže k hlavní dějové lince.

Nejzajímavější postava z celé knihy je rozhodně Molly a čtenáře osloví už jen svou tajemností. Čekáte už jen potom, kdy se odhalí její velké tajemství… nebo žádné nemá?

Řeky Londýna

Autor: Ben Aaronovitch

Vydáno: 2015

Počet stran: 276

Překlad: Milan Žáček

Vydavatelství: Argo

Zdroj fotografií: www.bux.cz, www.pixabay.com

0 75 100 1
75%
Average Rating

Řeky Londýna

Chytlavě napsaná městská fantasy s detektivními prvky, která rozhodně stojí za povšimnutí a dokoupení dalších dílů.

  • 75%
Tereza Malá

Tereza Malá

Studentka víceletého gymnázia, jejíž srdce si získaly knihy. Miluji podzim, psaní, hudba je mi blízká a pro čokoládu udělám téměř cokoliv.

Zanechte komentář