Nikdy nelze použít spojení „jenom kočka“

Literatura / 25.6.2017

Kočky mají mnoho tváří. Umí být hodné, přítulné, rozmarné, svéhlavé, zábavné, ale i škodolibé. A občas dokážou pořádně potrápit.

Amy Newmarková

je vydavatelka a šéfredaktorka Slepičích polévek pro duši. Třicet let se živila psaním, přednášením, finanční analytikou a působila v oblasti obchodu, financí a telekomunikací. S manželem mají čtyři dospělé děti.

Majitelé koček by o tom mohli dlouho vyprávět. O kočičích nezbednostech, spolubydlení, ve kterém má hlavní slovo kočka a člověk je jen její sluha, ale i o oddanosti a přátelství, jakého jsou schopny jedině kočky.

101 příběhů, 101 autorů

Předmluvu ke knize napsala zpěvačka Miranda Lambertová a o své zážitky s kočkami se podělilo 101 lidí. Informace o nich najdete na konci knihy, stejně jako návod, jak i vy můžete přispět svým příběhem.

Kniha je rozdělená na deset částí, z nichž každá má své nosné téma. Konkrétně jsou to: zábavné zážitky s kočkami, jak mít rád kočku, kočky – zachránci, kočky – darebové i kočky – léčitelé, co se dá od kočky naučit, kdo velí v domě, kočíčí záměry, domov a zlobivé kočičky.

Malý Simon mi prohledá kabelku, aby našel malý pytlík, ve kterém mám léky. Vytahá ze skříně všechny osušky, aby spoza nich mohl vytáhnout koupací čepici, kterou jsem si přivezla z jakéhosi hotelu. Jednou spořádal sáček od hotového jídla, které jsem si ohřívala v mikrovlnné troubě, a zajedl to plastovým okénkem z krabice od vánočních ozdob. Sežral umělohmotné dno obalu od cuket a pak se mu povedlo otevřít v kuchyni skříňku, kde schovávám igelitové tašky, a uprostřed noci posvačil.

O kočkách vesele i vážně

Při některých příbězích se skvěle pobavíte – když si budete číst o kocourkovi Flíčkovi, který uvázl v rohovém otvoru kulečníku, odkud ho nakonec museli vysekat hasiči, o skutečné kočičí dámě, slečne Marlo de Carlo, o kocourovi Smokeym, kterému se povedlo zamknou se v autě i s klíči, o Simonovi, který jí výhradně plasty všeho druhu. Další vás dojmou – třeba ten o Sammy, která vrátila do své rodiny radost a štěstí, o Murrayovi, který dělal společnost své umírající kamarádce Tess, o Oliverovi, který na hřbitově utěšoval pozůstalé, nebo ty, které jsou o kočičích adopcích.

Budete žasnout nad projevy kočičí lásky: Běsík neuměl lovit, tak místo mrtvych zvířátek nosil své majitelce nejrůznější klacky. Yaicha, naopak, lovila skvěle a jako dárek nosila své paní živé hady, přičemž ideální chvíle na takový „dáreček“ byla tehdy, když její majitelka spala a netušila, co se její kočička chystá udělat.

„To snad ne,“ vydechla jsem nevěřícně, když jsem objevila zdroj zápachu. Sedla jsem si a zavrtěla hlavou. Nemohla jsem kocoura potrestat, když tak trefně vystihl moje pocity. Počural totiž daňové formuláře.

 Pohlazení pro duši

Tahle kniha, stejně jako ostatní ze série, dodává lidem víru v dobro. Ukazuje, že i když jsou lidé různí, prožívají podobné příběhy plné radosti, smutku i poučení nebo lásky. A to všechno v téhle nádherné knize najdete.

A v tom jsem uslyšel, jak se žena směje a ukazuje na náš čerstvě ozdobený stromeček. Naše kočka seděla v jeho středu. Nějak se jí podařilo tam vylézt a neshodit při tom jedinou ozdobu.

Slepičí polévka pro duši: O kočkách a lidech

Originální název: Chicken Soup for the Soul: The Cat did what?   

Sestavila: Amy Newmark

Překlad: Bronislava Bartoňová

Nakladatelství: Práh

Rok vydání: 2017

Počet stran: 400

Zdroj fotografií: pixabay.com, Práh

0 95 100 1
95%
Average Rating

Hodnocení

Knihy ze série Slepičí polévka pro duši jsou sestaveny ze skutečných příběhů skutečných lidí. Některé jsou zábavné, jiné dojímavé, další smutné... Jinak to není ani v tomhle díle nazvaném O kočkách a lidech, který doporučuji všem milovníkům koček. Uvidíte, že někde mezi řádky najdete i tu vaši.

  • Celkové hodnocení
    95%

Štítky

Jana Mišúnová

Zanechte komentář