Ghost in the Shell: kyberpunková groteska

Literatura / 17.6.2017
Ještě než do kin vtrhla Scarlett Johansson jako Motoko Kusanagi ve filmu Ghost in the Shell, bylo tu zaslouženě legendární anime. Úplně na začátku ale stála manga Masamuna Shirowa.

A vrátit se ke kořenům s nově vydanou kompilací stojí za to!

Sen o nekonečném rozvoji

Ghost in the Shell poprvé vyšel na konci osmdesátých let, v době, kdy Japonsko teprve začalo ztrácet hybnost masivního ekonomického růstu. Ghost in the Shell je zasazen do světa, kde rapidní technologický vývoj nikdy nepřestal.
Motoko Kusanagi, také známá jako Major, je kyborg. Poslední lidskou částí jejího těla je mozek. Příběh začíná akčně. Jednotka kybertechnologiemi vylepšených specialistů má spadeno na zkorumpovaného diplomata. Šéf jednotky Aramaki vtrhne do budovy, jen aby byl zdržen nánosem všeprostupující byrokracie. Major je ale z jiného těsta, na nic nečeká a bere věci do vlastních rukou. Netrvá to dlouho a diplomat leží na zemi v kaluži krve. Zní to povědomě? Podobnou scénou začal jak animovaný film z roku 1995, tak současný hollywoodský blockbuster.
Přesto se manga od pozdějších adaptací v mnohém liší – zejména v celkovém tónu. Příběh je krvavější, přímočařejší, vulgárnější a překvapivě i vtipnější. Když si Major s partou dává pauzu v baru, jistý vysoce postavený úředník ji poněkud nevhodně poplácá po zádech, načež se Major spojí s jeho mozkem, ovládne mu systém a přinutí ho vrazit sám sobě pěstí. Ghost in the Shell je vedle techno-politicko-filosofického dramatu taky groteska. A funguje to!

Pokud čtete mangu poprvé, možná vám bude chvíli trvat, než se zorientujete…

Major, Batou a ti druzí

Rozdílné jsou i postavy. Aramaki je geniální stratég, avšak podřízení jsou pro něj jen šachové figurky. Major není stoicky chladnou schránkou, ale bujaře živou hrdinkou s překvapivě vřelou duší. Po incidentu s úředníkem vznikne známá Sekce 9 v čele s Aramakim a co následuje dál, je v podstatě epizodická série případů speciální jednotky řešící kyberzločinost. Už zpočátku se potkáme s Loutkářem, který dokáže hackovat a ovládnout kyberneticky vylepšená těla, a jeho dějová linka vedle postavy Majora představuje nit držící narativ pohromadě.

I v barvě

Vizuálně se na díle sice projevuje stáří, ale kniha vedle delších černobílých sekcí obsahuje také plně barevné pasáže, u kterých je celkový vizuální dojem mnohem silnější. Vrcholem kresby jsou akční sekvence, jež mají hmatatelnou hybnost a tíhu, i když místy je sledování překotného děje dost náročné. Nejvyšší ligou je design strojů a technická kresba, u níž je Shirow Masamune dodnes nepřekonán.

Barevné stránky se střídají s černobílými.

Přidaná hodnota

Manga Ghost in the Shell je kolekcí humorných a vřelých momentů stejně jako hutně kyberpunkových příběhů. Celá kniha je navíc doplněna zevrubnými poznámkami pod čarou, kterými autor dovysvětluje dění, zasazuje konkrétní případy do dobového kontextu, a někdy se dokonce obhajuje a uznává, že je nerealistický. Jako bychom mu to chtěli zazlívat. Už jen kvůli možnosti nahlédnout do mysli autora stojí manga za přečtení a jako celek dílo dokazuje, že Shirowův svět futuristického Tokia je mnohem bohatší, než se zdálo na obrazovce.

Ghost in the Shell

Autor: Shirow Masamune
Stran: 348
Cena: 499 Kč
Vydavatelství: Crew

Více informací na stránkách nakladatelství­.
Zdroj fotografií: Tereza Micková, Generace 21
0 89 100 1
89%
Average Rating

Ghost in the Shell

Už jen kvůli možnosti nahlédnout do mysli autora stojí manga za přečtení a jako celek dílo dokazuje, že Shirowův svět futuristického Tokia je mnohem bohatší, než se zdálo na obrazovce.

  • 89%

Tereza Micková

Zanechte komentář