Auta 3: Další pohádka s poselstvím, nebo jen marketingový tah?

Film / 16.6.2017

Autor:

Do kin zajel již potřetí sebevědomý Blesk McQueen, aby doplnil další část svého příběhu a rozšířil tak své portfolio hraček.

Cars 3

animovaný

USA, 2017, 100 min

Režie: Brian Fee

V českém znění: Richard Krajčo, Pavel Novotný, Vendula Příhodová a další

V díle prvním jsme sledovali McQueenův přerod z nabubřelého závodního nováčka na šampióna s dobrým srdcem. V díle druhém došlo k nevídané věci v motorsportu, kdy proti sobě závodila auta z různých závodních sérii a samozřejmě, že Blesk byl rychlejší než všichni ostatní. V díle třetím sledujeme příchod sebevědomého nováčka, který díky svým úspěchům postupně vystrnadí ze závodů o Zlatý píst všechny matadory okruhového závodění, všechny až na Bleska McQueena.

Věc se má takto – Blesk a dva jeho protivníci vcelku poklidně soupeří mezi sebou již několik let, jenže pak přijde rána z nebes a objeví se Hrom. Hrom vždycky přijde až po blesku, proto není divu, že je vyspělejší a modernější závoďák. Díky tomu, jak jednoduše porazil všechny ostatní, začne příchod jemu podobných do závodní série. Blesk vydrží nejdéle, jenže v posledním závodu mu rupnou nervy spolu s pravou zadní (ta guma, která praskla i v díle prvním) a Blesk poprvé letí vzduchem jako vůz, který po dopadu na asfalt zjistí, že auta nelétají.

Rozdíl mezi technickými specifikacemi je jedenáct let, to je jako srovnávat Pendolino a TGV. Jenže pochopí to Blesk?

Ostatně tato scéna byla tím prvním, co jsme mohli z Aut 3 vidět v traileru. Osobně jsem z toho měl husí kůži a na film jsem se nehorázně těšil. Auta pro mne byla dlouhou dobu vůbec nejlepším animákem, neboť jsou o závodění, jenže Auta 2 to celé zazdila. Avšak po zhlédnutí toho krátkého teaseru se dalo čekat, že dojde k nápravě.

K té by dost možná i došlo, kdyby tvůrci sešlápli plynový pedál až na podlahu. Místo toho jedou maximálně pár centimetrů před vámi, místy dokonce za vámi, protože pokud při filmu nevypnete svou hlavní řídicí jednotku – mozek – hned vám dojde, co se s Bleskem po nehodě stane. Opravdu, ta myšlenka je vám tak okatě servírována každých pět minut, že ještě před finálním závodem o budoucnost Bleska McQueena pochopíte. A pokud víte něco o závodech na ovále v USA nebo jste viděli Můj auťák brouk, tak dost možná uhádnete samotný konec filmu.

Film se vás bude snažit svést z cesty, abyste neprozřeli, tím, že Blesk bude neustále sentimentálně mluvit o Doktoru Hudsonovi. McQueena totiž potká skoro stejný osud jako právě jeho mentora. Hrozí, že bude jako závodník vyměněn. Jenže Blesk se nevzdává, nikdy se nevzdává a děti by se také neměly vzdávat. Jak kdyby tohle bylo jediné poselství, které se film snaží předat nejmladším divákům.

Scéna jako z Rockyho. Běhání, teda jízda na pláži. Umazání si gum. Mentorování jako od Doktora Hudsona.

Ve výsledku jsou Auta 3 daleko lepší než Auta 2, ale i tentokrát se dusí prachem, který na ně létá ze vpředu jedoucích Aut 1. Bohužel film byl zklamáním, vtipu je v něm jako šafránu a pokud se objeví, je zazděn chybným překladem. Pokud v původním filmu zazněla nějaká replika, je ve třetím díle upravena. Vlastně celkový dabing je v porovnání s dílem prvním dost jiný, takže pokud máte původní hlasy dobře naposlouchány, budete mít s trojkou problém. A to, že je ve filmu zmíněna kapela Kryštof, je už jen taková „třešnička na dortu“.

Zdroj fotografií: Falcon

Zdroj videa: youtube.com

0 49 100 1
49%
Average Rating

Auta 3

Film mohl být temný. Mohl být o hvězdě, která se bude snažit dostat na výsluní, mohl být o tom, že bude Blesk trénovat někde v Rusku jako Rocky. Nemusel být dělán prvotně pro děti, protože spousta dvacetiletých by na něj zašla radši. Jenže děti jsou kupní síla, respektive jejich rodiče. Auta 3 dávají Bleskovi nový lak, přivezou nové postavy a to vše může být uděláno jako hračka. Film je díky tomu tak plytký, že jakýkoliv přerod červeného závoďáka s číslem 95 na někoho jiného je totálně zazděn a těch pár emocionálních útoků skončí někde na půl cesty.

 • Marketingové možnosti
  80%
 • Scénář
  50%
 • Využití potenciálu
  40%
 • Vtip
  50%
 • Český dabing
  25%
Jakub Fejsák

Jakub Fejsák

Hrdý student PedF UK, milovník punk rocku a focení.

Zanechte komentář