Krásná, tajuplná, opomíjená. Taková je Olomouc

Cestování / 6.7.2017

Kde jinde se snoubí baroko společně s kamennými uličkami a moderními studentskými centry zároveň?

Olomouc, šesté největší město České republiky, je hned po Praze druhá největší památková rezervace. V minulosti byla hlavním městem Moravy , v současné době je sídlem arcibiskupství, univerzity, městského divadla či Moravské filharmonie.

Ponořte se do historie

Všem více či méně informovaným jsou jistě známy hlavní olomoucké dominanty. Morový sloup na Horním náměstí, arcibiskupský palác nebo stále komunisticky laděný orloj. Nesmíme zapomenout zmínit ani jedno z nejslavnějších poutních míst Svatý kopeček. Projít a hlavně prožít každé jedno místo postačí na celý den, ani jedno z nich tedy nevynechejte. Přidanou hodnotou je pomoc vytvořit si představu o velkém množství uměleckých stylů.

Horní náměstí, na němž najdete Morový sloup, divadlo i orloj.

Ne nadarmo se jí přezdívá studentské město

Stejně jako Brno je i Olomouc městem studenstva. Nutno podotknout, že v severnějším městě tato atmosféra na návštěvníky opravdu působí. Univerzita Palackého si stále tvrdošíjně zachovává historický ráz, rekonstruuje a udržuje tradiční budovy. Podle „rady“ J. A. Komenského „Ze zbrojnic udělejte biblioték,“ přestavěla městskou zbrojnici na univerzitní knihovnu a zároveň na centrum klidu jak pro studium, tak pro odpočinek. Jen z procházky po univerzitních hradbách a proplétání kamennými uličkami budete mít zážitek.

Na nádvoří knihovny přibude v blízké době i lavička Václava Havla. Zdroj: spqo.cz

Kavárny, parky, cyklostezky

Jak již bylo řečeno, Olomouc je stvořena pro studentský život. Užívají si ho ovšem i nestudenti. Vypadá to, že každý měsíc se zde otevře nová unikátní kavárna nebo čajovna. Kafe jak Lusk, Coffee Library či BerryBlue, jen zlomek těch nejikoničtějších. Nevznikají jen kavárny, ale i hranolkárna nebo špagetárna. Ano, čtete správně. Ať už si tedy zajdete na čerstvou kávu nebo lehký oběd, energii při pikniku můžete načerpat v jednom z příjemných a klidných parků, které zabírají většinu městského prostoru.

Coffee library najdete na cestě právě do knihovny nebo na filozofickou fakultu.

Do Olomouce se můžete vydat jak na výlet, tak na pár let za studiem. Každá z těchto variant je skvělá a toto město plné příležitostí nikoho nezklame.

Zdroj fotografií: Tereza Hrubá, enthusias-ter.blogspot.cz

Tereza Ocetková

Tereza Ocetková

Milovnice koní, která většinu času věnuje olomoucké žurnalistice a sbírání inspirace na cestách. Protože je lepší jednou něco vidět na vlastní oči, než o tom tisíckrát slyšet z vyprávění!

Zanechte komentář