Chyba není ve hvězdách, ale v nás samotných

Kultura Literatura / 1.4.2013

Na pulty knihkupectví se dostal překlad nejnovější novely amerického autora Johna Greena, která vás pobaví, pohltí a zlomí.

Pětatřicetiletý John Green patří v České republice spíše k novinkám, ale ve světě se jeho díla posledních pár let pravidelně umisťují na předních příčkách v žebříčcích nejprodávanějších knih. Za svou relativně krátkou kariéru stihl napsat celkem čtyři vlastní novely a na jedné pracovat jako spoluautor. Přestože se orientuje na literaturu pro mládež, neočekávejte příběhy typu Daisy potkala Nicka, následující den strávila kreslením si buclatých srdíček do notýsku a nakonec s ním ruku v ruce odešla do západu slunce. Ačkoli člověk by si v průběhu četby skoro přál, aby tomu tak bylo…

Nejvtipnější smutný příběh

Hazel Grace Lancasterové je šestnáct let. Má klučičí sestřih, dokola čte jeden román a dny nejraději tráví sledováním reality show Amerika hledá topmodelku. Na první pohled obyčejný teenager. Hazel Grace však byla ve třinácti diagnostikována rakovina štítné žlázy, která se jí rozšířila do plic, a nebýt zázraku, dnes by tu už nebyla. A daří se jí dobře.

Při jednom ze setkání podpůrné skupiny jí do života vstoupí Augustus Waters – na jedné zdravé a jedné protetické noze. Augustus prodělal zhoubný kostní nádor a testy z posledního půl roku ukazují, že je cancer-free, bez rakoviny.

A já jsem se zamilovala, jako když člověk usíná: pomalu a pak najednou docela.

                                                                                                                                                          Úryvek z knihy

Pak by vše mohlo být krásné. Slunce by svítilo, tráva by líbezně šustila pod nohama a všichni bychom se drželi za ruce a zpívali sborové písně, protože mezi mladými lidmi vykvetla láska. Ne, zpět, smažte to všechno Backspacem. Tohle je život, o čem mluvíme, a každý lidský život je pouze vedlejším produktem umírání, stejně jako rakovina. Láska je pouze jeho dílčí částí. Ne vždy nám může činit radost, ale jistě patří k tomu nejdůležitějšímu, co činí tenhle vedlejší produkt umírání hodný žití.

České vydání Hvězdy nám nepřály

České vydání Hvězdy nám nepřály. Zdroj: neoluxor.cz

Přestože tedy knihu, jejíž název byl odvozen z citátu Shakespearova historického dramatu Caesar, v mnohých knihkupectvích nalezneme v oddělení literatury pro ženy, nemyslete si, že v ní najdete snad i jen stopu červené knihovny. Naopak dostanete ironický, syrově podaný odraz života rakovinových dětí, který vás okouzlí svým důvtipem, překvapí humorem a dostane skvělým vyprávěcím stylem už na první stránce.

[two_third]

Tahle hvězda nevyhasne

Při psaní The Fault in Our Stars, nebo česky Hvězdy nám nepřály, se autor inspiroval životním elánem a důvtipem své kamarádky Esther Earlové, která v roce 2010 podlehla stejnému typu rakoviny, jakým trpí hrdinka knihy. Jejím jménem byla po její smrti vytvořena nadace This Star Won’t Go Out (Tahle hvězda nevyhasne), která finančně podporuje rodiny starající se o děti s rakovinou.

[/two_third]

4 vypravěči a 1 vypravěčka

John Green debutoval v roce 2005 novelou Looking For Alaska (do češtiny zatím nepřeloženo), která vypráví o Quentinovi, zpočátku outsiderovi, který si na škole nachází první kamarády, poprvé se zamilovává a čelí tomu nejkrutějšímu v životě – smrti. Quentin, jehož hobby je zapamatovávání si posledních vět před smrtí slavných postav historie, se tak musí vyrovnat s pocitem, že nikdy nebude znát poslední slova své blízké osoby.

Po čtenáři a kritikou skvěle přijaté prvotině přišla díla Paper Towns, Abundance of Katherines a Will Grayson, Will Grayson, který vznikl ve spolupráci se spisovatelem Davidem Levithanem. Zajímavostí je, že všechny tyto knihy jsou, na rozdíl od Hvězdy nám nepřály, napsané z pohledu chlapce.

Kdo by doma nechtěl takovouhle krásnou sbírku skvělé četby?

Kdo by doma nechtěl takovouhle krásnou sbírku skvělé četby? Zdroj: Kristina Roháčková, Generace21.cz

Good morning, Hank, it’s Tuesday

Kromě spisovatelské činnosti je John Green i aktivním bloggerem a spolu se svým bratrem Hankem i poměrně známým vloggerem na serveru Youtube. Na svém kanále příhodně nazvaném vlogbrothers dvakrát týdně uveřejňují videa, v nichž reflektují svět kolem sebe.

Postupem času si vydobyli slušnou fanouškovskou základnu, která si hrdě tituluje nerdfighters. Společně s heslem „reduce the world-suck“ (snižme nanicovatost světa) hlásají osvětu – v moderním slova smyslu. To znamená, že je uslyšíte mluvit zejména o současných lidských problémech. Na druhou stranu to ale v žádném případě nevylučuje možnost, že narazíte na video, v němž jeden z bratrů popisuje průběh žirafího sexu nebo překládá do angličtiny texty cizojazyčných virálních songů.

Kromě vlogbrothers bratři vytvářejí například i takzvaný Crash Course, kde zábavnou formou probírají kapitoly z dějin, významná díla světové literatury nebo chemii. Na dalším kanále HankGames můžete mimo jiné pozorovat fiktivní zápasy fotbalového klubu Swindon Town Swoodilypoopers hrané ve hře Fifa 11 a glosované kým jiným než Johnem Greenem.

Hank a John patří k významným postavám YT komunity. Společně podnítili vznik každoročního setkání příznivců tohoto serveru nazvané VidCon. Hank se v loňském roce stal též producentem a patronem youtube seriálu The Lizzie Bennet Diaries, který přenáší do současnosti příběh známého románu Jane Austenové Pýcha a předsudek.

Pokud byste se ale kteréhokoli z bratrů zeptali na to, co považují za největší úspěch jejich kariéry, jistě by se jednohlasně shodli na nedávné Google videokonferenci s prezidentem Barackem Obamou. Příležitost promluvit si přes webovou kameru s panem prezidentem měl sice pouze John, ale celá komunita se doslova svalila na zem v radostné křeči po jedné konkrétní Obamově větě.

Na konci videokonference totiž John představil panu prezidentovi svou ženu se slovy, že čekají druhé dítě a přáli by si slyšet jeho názor na dvě jimi vybraná dívčí jména. Na to Obama odvětil, že to rozhodnutí nechá na nich. Jen ať nezapomenou Alice či Elinor vyřídit, aby nezapomněla být skvělá. A komunita se svezla ze židle, protože použil jejich heslo Don’t Forget to Be Awesome.

Základní fakta o nerdfighterech

Máte po přečtení těchto odstavců pocit, že byste se o komunitě kolem bratrů Greenů chtěli dozvědět více? Nejsnazší bude upustit konečně od mého zdlouhavého popisu a předložit vám video, které bratři před lety natočili a v němž zodpověděli otázky, nad nimiž nejčastěji nováčci na jejich kanálu dumají.

Než vás ale opustím, abyste si mohli klip v klidu vychutnat, ráda bych vám poděkovala, že jste se článkem zdárně prokousali až na konec, a rozloučila se s vámi heslem nás nerdfighterů – DFTBA  a na shledanou v Divadle!

Zdroj perexové fotografie: Kristina Roháčková, Generace21.cz

Kristina Roháčková

Kristina Roháčková

Rodiče ze mě chtěli vrcholového sportovce, a tak se ze mě stal novinář. Dubluju mezi kulturou a obecnou všehochutí, nejblíže mám ale k filmu.

Zanechte komentář