Osamocený Loutkář, ne zcela osamocený samotář Loutkář?

Literatura / 22.6.2017

Jostein Gaarder je mezi čtenáři již pojmem. Jak se nám líbila jeho nová kniha Loutkář?

Když jsem zaznamenala, že mému oblíbenému autorovi Josteinu Gaarderovi u nás vychází nová kniha, musela jsem si ji hned přečíst. Tento autor totiž dokáže vytvářet příběhy, které neskončí ve chvíli, kdy knihu zavřete po přečtení poslední strany. Příběhy ve vás žijí dál, mají jiný rozměr a především spoustu podnětů k zamyšlení.

Život bez přátel

Hlavním hrdinou příběhu je Jakop, osamělý šedesátiletý lingvista, který navštěvuje pohřby, na nichž pozoruje pozůstalé a rád se s nimi dává do řeči. Jakop však tyto návštěvy nebere na lehkou váhu a není jen pouhým přihlížejícím. Je vždy připraven na tu nejzáludnější otázku ze stran pozůstalých: A vy jste zesnulého znal odkud? Náš hlavní hrdina je pak vždy připraven vyjít na světlo s historkou, která objasňuje jeho smyšlené přátelství. Důvodem tohoto zvláštního koníčku je jeho samota. Jakop totiž nemá rodinu ani přátele. Tedy vlastně jen jednoho. Pellé je Jakopovým věrným společníkem, ne však každý jeho přítomnost kvituje.

Proč myslíš, že jsem tak posedlý jazykovou příbuzností? Odpověď je téměř trapně jednoduchá: jiné příbuzenské svazky nemám. Kromě indoevropské jazykové rodiny nemám žádnou jinou rodinu.

 

Nemám děti ani vnoučata, nemám ani sourozence nebo rodiče, ale mám slova v ústech a mohu je docela zřetelně sledovat jako hemžení příbuzných na celém indoevropském jazykovém území od Islandu po Srí Lanku a v časovém období šesti tisíc let!

Jakopovou další vášní je zjišťování původu slov. A tak se i čtenář dozví, odkud například pochází slovo bůh, noha i den. Díky tomuto koníčku má alespoň částečný pocit, že někam patří, totiž do určité jazykové rodiny. Gaarder však čtenáře poučuje i z oblasti náboženství či filozofie. A když budete číst poctivě, možná objevíte i výlet do Bratislavy

Kniha je vyprávěna v první osobě a je koncipována jako dlouhý dopis ženě jménem Agnes. Musím říct, že Loutkář má pomalejší rozběh, alespoň pro mě ho měl, a já jsem si říkala, že tentokrát mi Jostein do noty příliš nepadl. Především z důvodu, že na začátku čtenáři představuje spoustu postav a vše působí jaksi zmatečně. Také etymologické pasáže jsou sice příjemně ozvláštňující a obohacující, ale troufám si tvrdit, že jistý typ čtenáře je může klidně přeskočit a nepřijde o žádný závažnější dějový zvrat či podobně. Avšak asi ve třetině knihy se příběh rozjíždí a čtenáři začnou do sebe věci zapadat až do možná neočekávaného konce.

Jostein Gaarder

se narodil 8. 8. 1952 v Oslu v učitelské rodině a i on sám se posléze stal učitelem. Je znám především jako spisovatel knih pro děti a mládež. Ne však ledajakých, Gaarderovi není cizí filozofie, kterou se poté snaží ve svých knihách předat dětem způsobem jim srozumitelným, ale zabývá se i historií, náboženstvím či lingvistikou. Gaarder je držitelem spousty literárních cen nejen v Norsku.

Mezi jiné Gaarderova díla patří například kniha Sofiin svět, jež je jakousi filosofickou učebnicí pro děti a stala se bestsellerem. Mimochodem díky této knize se autor stal spisovatelem z povolání. Velice známá je také kniha Dívka s pomeranči, jež vypráví příběh George, který najde dopisy od zemřelého otce. Za redakci můžeme tyto autorovy knihy jedině doporučit!

Podstatná hranice nejde mezi živými a mrtvými. Mezi lidmi je jiná, důležitější hranice. Většina živých nebo mrtvých má přece jen jeden druhého, anebo jeden druhého měli, zpravidla trochu obojího, každý má a měl rodinu a přátele.

Samota v každém z nás

Co říci závěrem? Jestli máte rádi severské autory, ale i knihy s filozofickým přesahem, je Loutkář ta pravá volba pro vás. Na severu nevznikají totiž jen mrazivé detektivky, ale píši zde i jiní autoři, kteří si zaslouží vaši pozornost. Jostein Gaarder vás jistě nezklame. Zaujme jistě však i ty, kdo se občas cítí sami. A přiznejme si, občas se tak cítí každý z nás.

Loutkář

Autor: Jostein Gaarder

Nakladatelství: Plus

Rok vydání: 217

Počet stran: 243

Edice: Pestrá řada soudobé prózy

Více informací naleznete na stránkách nakladatelství.

Zdroj všech fotografií: Anna Straková, Generace 21

0 75 100 1
75%
Average Rating

Loutkář

Myslím, že Loutkář není úplně pro každého a pravděpodobně se nestane nejprodávanější knížkou roku, avšak své kvality bezpochyby má. Jen stačí být při čtení trochu pozorný a zamyslet se nad tím, co právě čtete. Pak si vás totiž získá!

  • 75%

Štítky

Anna Straková

Zanechte komentář