Jak se plánuje dovolená?

Cestování / 30.6.2017

Chcete se v létě vydat na nezapomenutelnou dovolenou nabitou zážitky, ale nevíte, jak ji naplánovat? Poradíme vám!

Kde jsou ty časy, kdy dovolenou vymýšleli rodiče a pro nás byl ten týden mimo domov jen příjemně stráveným časem plným výletů, zmrzliny a pěkného počasí? Když člověk zařizuje dovolenou poprvé, může být těžké vymyslet si vhodný program, sehnat ubytování a všechno to skloubit dohromady tak, aby zážitek byl nezapomenutelný a ne příliš stresující.

1) Místo

Bude dovolená spíše odpočinková, nebo poznávací?

• Chci někam k vodě, někam do přírody, nebo někam do města?

• Zůstanu v Česku, nebo se vydám za hranice?

Zvažte dobře, kam se vydáte. Pokud plánujete svou první dovolenou, nepouštějte se do příliš složitých plánů, pokud například nejste zvyklí cestovat na vlastní pěst nebo si nejste jisti, že opravdu týdenní výšlapy po horách nebo opalování u moře chcete.

Jestliže se rozhodnete vyrazit pod stan, oprašte si své znalosti pobytu v přírodě – například jak se rozdělává ohniště nebo jak se vůbec skládá a rozkládá stan.

2) Ubytování

Pokud máte vybrané místo, kam se chcete podívat, je na čase položit si tyto klíčové otázky týkající se ubytování.

Kolik jste ochotni za ubytování utratit?

• Stačí vám levné přespání v suchu a teple, nebo vyžadujete polopenzi/plnou penzi?

• Chcete pokoj pro jednoho, dva nebo více lidí? Máte další speciální požadavky?

• A co takhle přespat pod stanem?

Pokud jste se rozhodli pro hotel či penzion, raději si zarezervujte nějaký pokoj už nyní. Čím větší předstih, tím vyšší je šance, že získáte vámi vybraný pokoj za příznivou cenu. Na poslední chvíli se může stát, že ubytovací zařízení v dané lokalitě budou mít v termínu vaší dovolené plně obsazeno nebo dostanete zbytečně velký pokoj za zbytečně velkou cenu.

Chcete vyzkoušet stanování? Nebojte se toho! Výhody stanování spočívají především ve flexibilitě vaší „střechy nad hlavou“, můžete se přesouvat z místa na místo a objevit tak mnohem větší kus země než když se každé ráno vydáváte z penzionu a večer se vracíte. Chce to samozřejmě vybrat si dobré slunečné počasí, zkontrolovat, jak teplé budou noci a případně si do spacáku přibalit teplé ponožky.

3) Doprava

Další nezbytná otázka. Na dovolenou totiž nemusíte jet jen autem. Cestování autem s sebou totiž nese řadu starostí a výdajů – benzín, hledání parkovacích míst, pečlivé plánování trasy, sklony k balení velkého množství zbytečných věcí.

Zvažte, jak důležité je pro vás krása v porovnání s pohodlím a jestli by nebylo lepší hodit na záda krosnu a na tělo nějaký jednodušší outfit.

Věděli jste, že České dráhy nabízejí na léto speciální týdenní či dvoutýdenní jízdenku, se kterou můžete po České republice cestovat libovolně a neomezeně? Její ceny se pro držitele In karty pohybují od sedmi set korun a v prodeji jsou po celý červenec a srpen.

Nezapomeňte zvážit vzdálenost svého ubytování/kempu od vlakového nádraží.

Co ještě zbývá?

Vybrali jste si místo dovolené a památky, které chcete navštívit. Máte zajištěné ubytování nebo pečlivě složený stan, nastartované auto nebo v ruce držíte speciální jízdenku. Co teď? Snad jen zavazadlo zbývá.

Pamatujte, že méně je více. Dovolená nemá být o tom, že každý den vypadáte neodolatelně, ale o vzpomínkách spojených s místy, která jste navštívili, s aktivitami, které jste podnikli s lidmi, které máte rádi. Nezapomeňte na pořádné boty, z nichž se vám neudělají puchýře, na oblečení typu cibule, pokud plánujete stanování nebo si nejste jisti předpovědí počasí.

A samozřejmě si s sebou vezměte foťák a zvěčněte tolik zážitků, co to jen půjde! Pod hashtagem #cestujemesgeneraci21 můžete sdílet své fotky z cest! Budeme se těšit!

Zdroj všech fotografií: Pixabay.com

Vlasta Řenčová

Vlasta Řenčová

Profesionální amatér, snílek a velký čtenář. Ráda cestuje s foťákem na krku a ještě raději o svých zážitcích píše, neboť se vyžívá ve psaném projevu. Gymnazistka se slabostí pro němčinu, tak trochu samouk bojující za humanitní obory. Věčný Potterhead, milovník historie a čokolády.

Zanechte komentářVaše názory

  • Lucie

    Zdravím, moc děkuji za článek. Ještě bych ráda přidala odkaz na tyto stránky: https://www.etravel.cz/informace-o-zemich. Mají tam moc pěknou sekci Informace o zemích, kde jsou právě základní informace, které by Vám mohli pomoci správně si vybrat dovolenou právě pro Vás! Však tam mrkněte :).