Třebíz – poklad slánského regionu

Cestování / 8.7.2017

Některá místa mají význam celorepublikový a povědomí o nich má většina lidí, to se ale asi nedá říct o Třebízi.

Třebíz je poměrně malá obec, která leží ve Středočeském kraji 42 kilometrů severozápadně od Prahy, 8 km od Slaného (které spadá pod okres Kladno). Ačkoliv je Slánsko víceméně bezlesá oblast, právě u Třebíze začíná údolí Slánského podlesípřírodní park Džbán. V obci sídlí Národopisné muzeum Slánska a jádro vsi bylo díky své zachovalosti prohlášeno v roce 1995 za vesnickou památkovou rezervaci.

Rodiště Václava Beneše

Václav Beneš Třebízský se narodil roku 1849 v rodině krejčího. Už od dětství měl podlomené zdraví a rodiče se rozhodli umožnit mu studia, po jejichž dokončení se stane knězem. Tak chodil Václav Beneš Třebízský na jedenáct kilometrů vzdálené Piaristické gymnázium v Slaném, jeho spolužákem a přítelem byl například Jaroslav Vrchlický.

Již v době studií psal tento mladík regionální povídkypohádky pro děti. Oblíbený se stal i za hranicemi středních Čech. Mezi jeho nejznámější díla patří V záři kalicha, Ze sázavských letopisů, V podvečer pětilisté růže a další.

V Třebízi se mimochodem natáčela spousta filmů a seriálů, například První republika z produkce České televize.

Václav Beneš trpěl plicní a kostní tuberkulózou, kterou se nepodařilo vyléčit ani v Mariánských lázních, kde v roce 1884 zemřel. Pohřben je na Vyšehradě, v Třebízi však dodnes najdeme jeho rodný domek, který je současně sídlem Národopisného muzea Slánska.

Vesnická památková rezervace

Václav Beneš Třebízský ale není jediným důvodem, proč byste se měli do Třebíze podívat. Vidět zde totiž můžete také kostelík sv. Martina z roku 1754, kapličku Nejsvětější Trojice rovněž z osmnáctého století a pomník Václava Beneše Třebízského. Tyto stavby představují významné a hodnotné urbanistické jádro vsi s výjimečně dochovanou tradiční zástavbou.

Náves doplňuje rybníček, zvonička a od roku 1995 je zapsána jako památková rezervace. To přináší obci významné postavení a činí z ní součást národního kulturního dědictví.

Kudy do Třebíze

Do obce se snadno dostanete po dálnici D7 ve směru od Slaného na Louny. S parkováním zde není problém.

Do obce nemusíte jít jen za kulturou, užijete si zde také příjemného klidu, přírody a ticha.

Autobusová doprava do Třebíze je možná jen s několika přestupy. Lepší je vyrazit sem na kole nebo si udělat jedenáctikilometrový výlet ze Slaného.

Proč vyrazit do Třebíze? Jedná se o zajímavou národní kulturní památku a zároveň o klidné místo, kde vás určitě nebudou rušit davy turistů!

Zdroj všech fotografií: trebiz.cz (oficiální stránky obce)

Vlasta Řenčová

Vlasta Řenčová

Profesionální amatér, snílek a velký čtenář. Ráda cestuje s foťákem na krku a ještě raději o svých zážitcích píše, neboť se vyžívá ve psaném projevu. Gymnazistka se slabostí pro němčinu, tak trochu samouk bojující za humanitní obory. Věčný Potterhead, milovník historie a čokolády.

Zanechte komentář