Odcestuj, ubytuj nebo dobrovolniči!

Cestování V obraze / 24.6.2017

Pokud se chceš stát člověkem se světovým nadhledem a hybatelem změn, lze toho dosáhnout třemi způsoby. Všechny tři ti nabízí programy AFS.

Organizace AFS podporuje vzdělání lidí moderní, v dnešní době už docela rozšířenou cestou. Snaží se v lidech vypěstovat schopnost efektivně spolupracovat v různých kulturních podmínkách.

Odcestujte, jak daleko chcete

AFS je celosvětová organizace, díky níž má spousta studentů možnost vycestovat a studovat v zahraničí. Programy AFS běží v 99 zemích světa. Studenti zažijí zemi tak, jak ji jako turisté nemají šanci zažít. Zlepší se jejich jazykové schopnosti, poznají, jak funguje cizí školství, a díky tomu, že budou ubytováni v hostitelských rodinách, poznají i jiný chod domácnosti a budou blíže zvykům a tradicím, ochutnají tradiční jídla a dozví se věci, které se nikde na internetu nebo v průvodci nedočtou. 

Sedět v lavici a horlivě si psát do sešitu? Dnes vzdělání funguje jinak!

Ubytujte studenta u sebe doma

Pokud nemáte chuť opustit pohodlí domova nebo vás dokonce sužuje strach, co si na místě, kde nikoho neznáte, počnete, nabízí se možnost přihlásit se do hostitelského programu. Nejen, že tak pomůžete studentovi, ale přivítáte cizí kulturu u sebe doma! Seznámíte svého nového spolubydlícího s našimi krásnými zvyky a na oplátku se sami dozvíte něco nového!

Ze zkušenosti vím, že se studentem ze zahraničí v rodině je najednou více důvodů cestovat a že si i sami uvědomíme, jak krásná je naše země a tradice, které dodržujeme. Nikdy mě taky nenapadlo, kolik věcí, které pokládáme za samozřejmé, v někom můžou vyvolat tolik otázek a pochybností. Strávit půl roku až rok s někým z ciziny je prostě zkušenost, která vám otevře oči.

Hoštění v rámci AFS je škola pro studenty i hostitele. Jak my, tak naši studenti jsme se učili chápat toho druhého a vycházet spolu. Díky této zkušenosti máme určitě lepší vztahy s lidmi. Bez AFS studentů bychom vlastně byli strašně malá, uzavřená rodina.

–Štěpánka Tetourová, Tlučná

její rodina hostila Japonku, Rusku, Chilana a Australanku

Otevřete se novým zkušenostem a nebojte se vyzkoušet něco nového.

Staňte se dobrovolníkem

Třetí možnost, která se nabízí, je dobrovolnická činnost. Opět způsob, jak získat světový rozhled a podpořit vývoj sebe sama. Nabízí se dobrovolnická práce v oblasti PR, organizace workshopů, výpomoc při administrativní práci a mnoho dalšího.

Dobrovolnictví v AFS je jako kariéra nanečisto. Fungovala jsem v AFS na různých dobrovolnických pozicích několik let. Během toho jsem měla spousty možností vyzkoušet svoje nápady v praxi a hned vidět, co funguje a co nikoli. Začala jsem si víc věřit a už vím, co zvládnu. Přestala jsem se bát jít do nejistoty, do rizika nebo třeba do jakékoli jiné země. Při výběrovém řízení do mého prvního zaměstnání měly moje zkušenosti z AFS větší váhu než formální vzdělání.

— Daniela Hrušková, dobrovolnice od roku 2009

Účastnit se takového programu, ať už dlouhodobě, nebo jednorázově, je jednoduše zážitek na celý život, který do vašeho života vnese mnoho pozitivního a vzdělá vás tak, jako žádná škola! Pokud si navíc říkáte, jak stereotypní vaše dny jsou a že je potřeba s tím něco udělat, právě tohle je možnost, jak vše změnit!

Sama jsem vyplnila přihlášku se zájmem zapojit se jako dobrovolník a už se těším, co všechno mi to přinese!

Co vy, máte zájem?

Zdroj fotografií: pexels.com

Eva Cholevíková

Ambiciózní mladá dívka, která má ráda výzvy. Motto: "Všude dobře, tak proč zůstávat doma!"

Zanechte komentář