Čechovův Strýček Váňa přináší smutek společně s nadějí

Divadlo Kultura / 2.4.2013

Činohra Národního divadla se opět pouští do zinscenování Čechovova dramatu, tentokrát se setkáváme se Strýčkem Váňou.

Po uvedení Čechovovy hry Racek, která měla premiéru před dvěma roky, mohl divák Národního divadla od dalšího Čechovova dramatu očekávat téměř cokoliv. Přestože nám Racek otáčí hlediště a my sledujeme hru jakoby z povzdálí fascinováni tím, že se nacházíme na jevišti, Strýček Váňa nám nabízí daleko více. Sledujeme příběhy lidí jedné ruské vesnice a na jevišti se děje něco výjimečného, něco, co nás naprosto pohltí.

Obě hry uváděné ve Stavovském divadle nemají společného pouze autora a scénu, na které si může český divák Čechova vychutnat. Nad oběma hrami režisérsky dohlíží Michal Dočekal a je zřejmé, že pro něj je tento ruský autor mimořádný. Sám o Čechovovi říká, že je géniem a divadelním revolucionářem. Čechov jistě patří k  největším světovým dramatikům, není tak pochyb o tom, že by se naše první scéna měla jeho dramatům věnovat. Je fascinující, že Čechovovy hry jsou stále tak aktuální, vždyť byly napsány před více než sto lety.

Strýček Váňa

Martin Pechlát (Astrov) a Lucie Žáčková (Jelena). Zdroj: narodni-divadlo.cz

Čechov nahlíží na krizi středního věku

Přestože se Čechov vyznačuje spíše nedějovostí, už po pár obrazech cítíme, jak věty vložené do úst herců dávají smysl, jak jsou moderní a současné. Čechovovy postavy jsou většinou charakterizovány textem, nikoli činy. Strýček Váňa poukazuje na pocity, které si člověk začne uvědomovat ve vyšším věku, má pocit, že mu život utíká a že zatím nic velkého nedokázal. Přesto všechno ale nezbývá věřit a doufat, že dobro zvítězí. A pokud ne? Prostě budeme žít. Žít a pracovat!

Hra nás zavede na ruský venkov, kde se setkáváme s Ivanem Vojnickým, kterého neopětovaná láska přiměje k neuváženému činu. Zdá se, že nic nezískal, ani netratil. Prostě dál vede svůj samotářský život. Ale naděje zůstává, život nám možná přinese něco jiného, možná lepšího.

Strýček Váňa

Martin Pechlát (Astrov), Igor Bareš (Ivan Vojnickij) a Iva Janžurová (Vojnická). Zdroj: narodni-divadlo.cz

Herecký koncert Bareše a Pechláta

Pod režisérským vedením Michala Dočekala exceluje zejména Igor Bareš, který se chopil ústřední postavy. Jeho Váňa je převážně proměnlivý, chvilku z něj vyzařuje klid, později sledujeme nebezpečného rozzuřeného muže a nakonec člověka se sklopenou hlavou zpytujícího svědomí. Opravdu skvělý herecký výkon. Další zářící hvězdou je Martin Pechlát v roli doktora Astrova. Jeho herecké umění je hodné obdivu. Příjemně působí malá role Ivanovy matky, kterou si zahrála Iva Janžurová. Je zkrátka velkých herců, kteří z malé role udělají obrovskou.

Inscenace jako celek působí výborně. Pokud máte rádi Čechovův specifický text a jeho velká slova, nenechte se o tento divadelní zážitek připravit. Umělci z Národního divadla se ho chopili vskutku bravurně.

Pohled editorky sekce Divadlo Báry Švarcové

Příjemné ztvárnění Čechovovy hry. Ačkoliv je začátek jemně rozespalý, postupně graduje a nabírá na tempu. Přitahuje diváka několika menšími dramaty odehrávajícími se na jednom jevišti.

Igor Bareš sice ztvárnil hlavní roli a lákal diváky z plakátů, ale trošičku zapadl mezi výkony svých kolegů, Lucie Žáčkové a Martina Pechláta. Jejich postavy byly tak živelné a působivé, že se vnitřní boj strýčka Váni dostal jemně do pozadí. Je ale včas vytažen zpět před diváky, kteří se na konci představení soustředí pouze na něj.

Život s námi může mávat na všechny strany. Občas to uneseme a podrobíme se, ale někdy už je to moc. Kde je ta hranice?

Inscenace: Strýček Váňa
Autor: Anton Pavlovič Čechov
Divadlo: Národní divadlo (Stavovské divadlo)
Premiéra: 14. března 2013
Režie: Michal Dočekal
Herecké obsazení: Igor Bareš, Lucie Žáčková, František Němec, Kateřina Holánová, Iva Janžurová, Martin Pechlát, Saša Rašilov, Johana Tesařová, Jiří Souček
Cena: 60 – 340 Kč, sleva  50% pro studenty na I. a II. Galerii

Zdroj perexové fotografie: narodni-divadlo.cz

Petra Boltíková

Petra Boltíková

Mým královstvím je divadlo! Děkuji za Vaši přízeň!

Zanechte komentář