Zkraťte si čekání na vlak výletem k Nelahozevsi

Cestování / 19.6.2017

Zasekli jste se v Kralupech nad Vltavou a čekáte na vhodný dopravní spoj? Projděte se do Nelahozevsi.

Známe to asi všichni, kdo čas od času nebo pravidelně někam cestujeme. Ne vždycky se nám podaří stihnout správný spoj, jindy zase ujede vlak těsně před nosem a podobných okolností může nastat celá řada. Pokud nechcete slunečné odpoledne trávit například v nádražní budově, co takhle podívat se po okolí?

Kralupy nad Vltavou nepatří k těm městům, kam se hrnou davy turistů. Není zde moc věcí k obdivu – k pozoruhodnostem patří snad jen moderní kostel s továrním komínem v sousedství. Přímo z centra, jen pár minut od vlakového nádraží, však začíná Dvořákova stezka, která se vine podél Vltavy a dovede vás až do vsi Nelahozeves.

Rodiště slavného skladatele

Jak už název stezky napovídá, Nelahozeves je obec známá především svým významným rodákem, samotným Antonínem Dvořákem. Rodina Dvořákových bydlela na návsi, otec byl řezníkem. Dnes můžete navštívit Dvořákův rodný dům, v němž je zřízeno muzeum upomínající na skladatelovo dětství a počátky hudební kariéry. Za domem se pak nachází parčík s lavičkami, vysokými stromy a sochou Antonína Dvořáka v životní velikosti.

Antonín Dvořák, náš národní hudební poklad. Zde se narodil, zde vyrostl.

Zámek Lobkowiczů

Nádherný renesanční zámek v Nelahozevsi láká turisty z různých důvodů. Jeho vnější výzdoba i zařízení interiéru nadchnou i ty, kdož se o umění nezajímají. Milovníci jídla mohou navštívit vyhlášenou zámeckou restauraci a pokud si chcete odnést upomínku na zámek, zastavte se v prodejní galerii.

Na zámku se také často pořádají svatby či různé společenské a kulturní akce. Natáčelo se zde i několik filmů.

Zámek Nelahozeves působí nádherně a majestátně už z dálky.

Kralupy nad Vltavou leží nedaleko Prahy, na trati mezi Děčínem, Ústím nad Labem a Prahou. Pokud se rozhodnete jet osobním vlakem, zastaví vám v zastávce Nelahozeves – zámek. Procházka podél břehu Vltavy na klidné (cyklo)stezce však stojí za to, zvlášť při pěkném počasí. Délka trasy je zhruba 2,5 kilometru.

Až si příště při čekání na vlak zapomenete knížku, zkuste využít příležitosti a vyrazit na krátký výlet. Třeba po stezce, kterou chodíval sám Antonín Dvořák.

Zdroj všech fotografií: Vlasta Řenčová, Generace 21

Vlasta Řenčová

Vlasta Řenčová

Profesionální amatér, snílek a velký čtenář. Ráda cestuje s foťákem na krku a ještě raději o svých zážitcích píše, neboť se vyžívá ve psaném projevu. Gymnazistka se slabostí pro němčinu, tak trochu samouk bojující za humanitní obory. Věčný Potterhead, milovník historie a čokolády.

Zanechte komentářVaše názory

  • Aleš Otava

    Tam někdy vyrazím 🙂 díky za super tip 🙂