Módní fenomén: Birkin

Krása a móda / 7.6.2017

Není kabelka jako kabelka a není kabelka od Luise Vuittona jako kabelka od firmy Hermès.

Možná jste už někdy v životě zaslechli slovo „birkinka“, možná jste slyšeli zkomoleninu „berklinka“, ale nedokázali jste si představit, co to slovo vlastně je. Čím se stalo fenoménem a proč ženy touží ji vlastnit?

Birkin (v cizině známa pod názvem Birkin Bag) byla vytvořena francouzskou návrhářskou firmou Hermès na popud Jeana-Louise Dumase – ředitele firmy a Jane Birkin – francouzské herečky a zpěvačky.

Jane Birkin – světoznámá francouzská herečka, top modelka a žena, díky které vznikla kabelka, po které touží snad každá žena.

Tajemství vzniku

Příběh o zrodu této kabelky je velmi známý a médii omílaný. Když Jane cestovala z Paříže do Londýna,

nemohla vtěsnat svou kabelku do palubní skříňky nad svým sedadlem a celý obsah kabelky se jí rozsypal po podlaze letadla. Postěžovala si muži, se kterým seděla, že nesehnala žádnou kvalitní kabelku na své cestování.

V té chvíli netušila, že si stěžovala právě řediteli Hermès. Dumas od Jane okamžitě vyzvěděl, jak taková cestovní kabelka má vypadat, nechal ji pro Jane Birkin vyrobit a zanedlouho se tato kabelka stala celosvětovým hitem a fenoménem.

Není Birkin jako Birklin

Aneb padělky jsou všude. Jak ji od padělků rozlišit je poměrně těžké vzhledem k tomu, že není ničím příliš specifická. Pár detailů by se však vyzdvihnout rozhodně mělo.

Správná Birkin musí mít zámek a klíče, které naleznete přiložené v koženém poutku se svým vlastním číselným kódem, který není příliš unikátní, protože je vygenerován pro skupinu vyrobených kabelek, což malinko ztrácí na kouzlu.

Avšak všechny zámečky, cvočky, klíče jsou pokryty platinou nebo zlatem, což má výhodu v tom, že váš kabelkový miláček neztratí na kráse. Pokud svůj lesk ale postupem času začne ztrácet, firma nabízí své vlastní lázně pro Birkin, kde se vám o kabelku postarají a vy ji budete mít opět jako novou. Dále také naleznete na kabelce razidlo „Hermès, Paris made in France“, kde můžeme vidět typickou francouzskou hrdost.

„Birkinky“ se dělají v různých velikostech i barvách.

Kabelka má dvě držadla, horní část obepíná kožený pásek. V současné době se vyrábí v několika velikostech, barvách, a dokonce i jednou za rok ve speciální ‚umělecké‘ edici, kdy jeden slavný návrhář mimo firmu Hermès navrhne originální vzhled, cena ovšem tímto rapidně narůstá. Dají se však pořídit ještě dražší kusy, a to Birkin dělané přímo na míru s diamantovým zdobením, vzácnými kožešinami apod.

Pokud však uvidíte velmi podobnou kabelku od Hermès pouze s jedním držadlem a dlouhým pásem, neděste se, že se jedná o nějaký ten „fejk“. S největší pravděpodobností právě vidíte zcela jiný fenomén – Kelly bag, ale o této speciální kabelce zase někdy jindy. Rozhodně však její koupí neprohloupíte.

Výroba

Všechny kusy se šijí ručně. Firma má pouze malou dílničku na předměstí Paříže, ve které zaměstnává jen personál, který se proškoluje celý rok, než může poprvé vzít niť a sešít si první kousek Birkin. To dělá z kabelky velmi žádanou a často nedostupnou módní „lahůdku“, po které touží snad každá žena.

Cena

Cena se průměrně pohybuje mezi 5 až 100 tisíci eur, avšak, jak bylo výše již zmíněno, cena může narůst do horentních výšin. Pokud vás ale máme potěšit, v roce 2010 firma zrušila pořadník, a tak se kabelka stala alespoň o malý kousek dostupnější i nám, obyčejným smrtelníkům.

Originalita

A právě tímto se stala kabelka tak jedinečnou. Svým originálním zrodem a svou pověstnou nedostupností, pařížskou elegancí a rukodělnou prací.

Zdroj fotografií: Wikimedia Commons

Dana Brandejská

Dana Brandejská

Tento exemplář naleznete na planetě jménem Gymnázium. Rozumí základním slovům jako např. jídlo, postel, spánek, polštář nebo káva. Pokud byste chtěli znát speciální vlastnosti a přednastavené funkce, rozhodně mezi nimi najdete chuť objevovat planetu Zemi, číst roztodivné knihy v jazyce českém a schopnost hibernovat.

Zanechte komentář