Wonder Woman: Přeučme se dějepis

Film / 5.6.2017

Nový superhrdinský film z dílny DC přináší první ženskou hrdinku. Nejslavnější Amazonka zachraňuje první světovou a celé lidstvo.

Wonder Woman

superhrdinská fantasy

USA, 2017, 141 minut

Režie: Patty Jenkins

Předloha: William M. Marston (komiks)

Hudba: Rupert Gregson-Williams

Hrají: Gal Gadot, Robin Wright, Chris Pine, David Thewlis a další

Diana (Gal Gadot), dcera královny Amazonek, žije spolu se svými sestrami ve zbrani na překrásném, utajeném ostrově Themiskyra kdesi uprostřed moří. Bojují a připravují se na poslední válku s Áreem, bohem války, který podle upravené mytologie DC Comics zabil všechny ostatní řecké bohy, než byl Diem zatlačen do vyhnanství. Kdykoliv se ale může vrátit a pokusit se zničit lidstvo. Amazonky byly stvořeny proto, aby ho dokázaly přemoci.

Zpátky do lavic

Jednoho pěkného slunečného dne, jiné totiž na ostrově ani neexistují, spadne z čirého nebe do oceánu blízko ostrova pilot, americký voják v utajení Steve Trevor (Chris Pine). Diana ho zachrání před jistým utopením. Steva ale pronásledují němečtí vojáci, Amazonky tak musí ubránit ostrov a Diana zjišťuje, že v lidském světě zuří válka – Velká válka, nejhorší konflikt všech dob, ve kterém již zahynuly milióny nevinných.

Steve je špión, nicméně, když je divák seznámen s jeho akcí, je nutno konstatovat, že velice špatný špión, pracující pro britskou rozvědku. Snaží se ukončit válečný konflikt, který známe pod pojmem první světová válka, tím, že ukradl deník šílené vědkyně, doktorky Maruové, která pro Němce vyrábí nesmírně nebezpečný bojový plyn. Aneb za vším hledej šíleného vědce. A taky boha Área.

Naštěstí jsou ve filmu stále meče efektivnější než pušky – zvlášť když němečtí vojáci střílí s podobnou přesností jako Stormtroopeři.

Pokud jste se to totiž v hodinách dějepisu neučili, za první světovou samozřejmě nemůže geopolitika a zájmy evropských mocností, natož snad nějaký atentát na dědice habsburského trůnu. Válku rozpoutal ke svému potěšení bůh Áres a Diana, jinak známá také jako Wonder Woman, ho musí zničit – to je jediná možnost, jak konflikt zastavit. Mírové dohody přece nefungují.

Za tímto účelem se Diana vydá pod pseudonymem Diana Prince do Londýna počátku 20. století, špinavého a hlučného města, které má ale díky precizní práci filmařů své neodolatelné kouzlo. Spolu s Trevorem vyhledají tu nejpodivnější skupinku hrdinů všech dob (ale ne všech hrdinských filmů, už jsme viděli podivnější) – opilého Skota, trochu úlisného Turka a největšího správňáka na frontě, Náčelníka – ano, nefalšovaného indiána. Aneb jak zajistit multikulturní zastoupení.

Tenhle moment už jsme všichni viděli, trochu vybledlý, na počítači Bruce Wayna ve filmu Batman vs. Superman.

Feministka v korzetu

Gal Gadot nám konečně představuje Wonder Woman takovou, jaká má být a jakou ji chceme. Žádná husička, která dělá Supermanovi sekretářku nebo snad před zachraňováním světa preferuje mít vlastní butik. Je zajímavé se podívat, jak se Wonder Woman, superhrdinka vymyšlená psychologem Williamem Marstonem, poprvé nakreslená H. G. Peterem na začátku 40. let minulého století, proměňovala v průběhu dějin. A taky na to, kdy se kladl důraz na její emancipaci a kdy zase spíš na velikost jejího hrudníku.

Dobrý den, jsem sice pro děj nepodstatná, objevím se na plátně jen asi na dvě minuty stopáže, ale prohodím pár dobrých vtípků a navíc jsem sympatická.

O tom, že současná Wonder Woman je silná, nezávislá, krásná, vtipná a chytrá žena, která zachraňuje zadky i takovým superhrdinům, jako je slavný netopýr z Gotham City, jsme se přesvědčili už v loňském snímku Batman vs. Superman: Úsvit spravedlnosti. Na film, který by se točil vyloženě okolo této silné ženské hrdinky, se tak těšil celý svět – a nejenom kvůli úžasné tematické znělce Wonder Woman.

Ačkoliv původní příběh nechává Wonder Woman zachraňovat druhou světovou válku, autoři filmu se rozhodli využít  kulisy první světové. Setkáváme se tu proto s hnutím sufražetek – respektive, pozorný divák si všimne několika málo narážek. Jedna je ztělesněna ve vtipné, ale dějově zcela zbytečné postavě Steveovy asistentky, milé je také Dianino absolutní nepochopení britské politiky počátku 20. století jako prostoru, ze kterého jsou ženy striktně vyloučeny. Jako ostatně ze všech míst, kde se činí důležitá rozhodnutí.

Omlouvám se, že jsem se předtím tvářil, že vaše názory jsou úplně hloupé – tak se k ženám musíme chovat, jsme přece v Británii. Ale jinak vám moc fandím a chci vaši akci finančně podporovat.

Průměrný muž

Nicméně film má i svá slabá místa. Jedním z nich jsou i ne zcela podařené vtípky – zvlášť ty o nadprůměrnosti penisu Chrise Pinea si filmaři rozhodně mohli ušetřit (a my bychom tak byli ušetřeni pokušení plácat se do čela nebo hlavou o sousedovo rameno nebo o nejbližší zeď – možná i všechno najednou).

Film pracuje s klasickým principem příchodu divocha do lidské civilizace – takže nejdřív sice Diana nehne brvou při pohledu na nahého Stevea, spíš je v její tváři vidět upřímný zájem o druh jménem muž, se kterým se ještě nikdy nesetkala. Pak se dozvídáme, že sex má teoreticky nastudovaný ze starých řeckých svazků (přečetla všech dvanáct!), ale následně už byli filmaři líní tuto myšlenku dotahovat do konce a Amazonka se na Londýn adaptuje velice snadno. Nebyl čas ztrácet čas.

Poklidná projížďka uprostřed války.

Stejně tak v kontextu první světové války jako prvního válečného konfliktu, který se odehrával formou zákopové války bez přímých střetů, vyznívá vtipně urputná snaha filmařů přetvořit válku v souboj jeden na jednoho. Respektive, jedna na jednoho, případně dva, tři …

Z celé první světové se tak stává boj o jednu malou vesničku kdesi v Belgii. Holt i válku je potřeba postavit na „lidských příbězích“.

Ten pohled říká vše. A ten meč je jen důraznou tečkou.

A kdybyste to náhodou nevěděli, tak všichni Němci bojovali jen proto, že byli pod kouzlem boha Área. A proto jsou také tak oškliví a nesympatičtí (nemluvě o směšně silném německém přízvuku, klasickém filmovém klišé). V momentě, kdy je Áres zabit, sundávají si plynové masky již pohlední a laskaví mladí chlapci. Pro amerického diváka je také celý konflikt značně zjednodušený: Němci = špatní; všichni ostatní = dobří.

0 71 100 1
71%
Average Rating

Wonder Woman

Navzdory několika zaškobrtnutím a ne zcela nosné dějové lince, která občas trochu udýchaně napodobuje nějaký posun ve vývoji, je Wonder Woman celkově podařeným akčním snímkem. Hlavní ženská postava je pro svět komiksových superhrdinů dobrou zprávou sama o sobě, navíc je-li ve skutečnosti opravdu podařená, nejen krásná, ale i chytrá, silná a schopná. Gal Gadot byla skvělou volbou, i se svým zajímavých přízvukem a českým trenérem Rudou.

 • Děj
  50%
 • Herecké výkony
  85%
 • Akčnost
  70%
 • Lekce dějepisu a řecké mytologie
  50%
 • Wonder Woman znělka
  100%

Jana Leichterová

Zanechte komentář