Choďte na živé koncerty, vzkazuje kapela Lola Běží

Hudba Kultura / 8.4.2013

„Máme rádi červené vlasy a holky, co umí běžet o život,“ říkají kluci, kterým se zalíbil německý film Lola běží o život, a podle něj také zvolili název kapely.

Kapela Lola běží vznikla roku 2011. Poprvé vystupovala hned po měsíci zkoušení v pražském Chapeau Rouge ve složení: Kuba – zpěv, Ali – kytara a zpěv, Kubikula – baskytara, Bali – bicí.

Přestože se na YouTube pyšníte několika tisícovému zhlédnutí, stále o vás mnoho lidí  ještě neslyšelo. V dnešní době je velká konkurence mezi kapelami. Jak se lze podle vás prosadit? Proč je problém se zviditelnit?

Ali: S Lolou hrajeme něco málo přes rok. Pokud kapela nemá milionového sponzora, který zaplatí bilboardy, reklamy atd., nemůžeme čekat zázraky. Jak říkáš, kapel je opravdu hodně a to nejenom u nás. Navíc opravdu dobrých a zajímavých. Nevím přesně, jaký je recept na prosazení. My s kapelou věříme tomu, co děláme. A vážně nás to baví. To je myslím základ, bez kterého to nejde. Bavíme se tím, že jezdíme a hrajeme. Lidé to zatím vnímají stejně jako my, což je naprostá paráda.

Ze Skutečné ligy jste si odnesli cenu Talent roku. Tato soutěž vás vyšvihla nahoru. Kolik máte od té doby za sebou koncertů? Co se u vás změnilo?

[two_third]

Skutečná liga je hudební soutěž bez hranic. Už od roku 2005 dává šanci mladým nadaným muzikantům prosadit svou kapelu a zviditelnit se.

„Chceme jít jinou cestou než je běžné. Ostatní soutěže v mnoha ohledech zkreslují reálnou situaci, když do nich mohou nastoupit pouze kapely, které mají dostatek finančních prostředků, aby mohly vyrobit demonahrávku. Výběr v těchto případech také ovlivňuje kvalita nahrávky. Dochází i k situacím, kdy jsou z demonahrávek vybrány i kapely, které již neexistují nebo dávno hrají jinou muziku. Proto se naše soutěž jmenuje Skutečná liga. Je určena pro všechny a je férová,“ řekl Lukáš Fousek, jeden z pořadatelů soutěže.

Zdroj: www.skutecnaliga.cz.

[/two_third]

Kubikula: Toto je bezvadná příležitost pro kapely. Dělají ji skvělí lidé a my jsme díky téhle soutěži nakrmili svoje ega. Když nás ocenili lidé, kteří byli v porotě bez toho, aniž by byl někdo někým zmanipulován, podplacen (o čemž Skutečná liga není), je to důkaz toho, že to děláme dobře. To bylo alespoň pro nás nejdůležitější. Dále vyhrané ceny, koncerty a nové kontakty jsou moc příjemné. Díky Skutečné lize máme pocit, že věci začaly fungovat tak, jak by měly. Jinak za ten rok, co hrajeme, máme něco kolem sedmdesáti odehraných akcí v Čechách i na Slovensku. Změnila se spousta věcí kolem nás, ale myslíme, že zatím v dobré. To, co se nezměnilo, je naše hudba a energie, kterou do ní dáváme.

Zdroj:Archiv Lola běží

Zleva: Ali, Kubikula, Kuba, Bali.
Zdroj: Archiv kapely Lola běží

V brzké době vydáte své první debutové CD. Na co se můžeme těšit?

Ali: O tomto CD by se dala napsat knížka. Až teď mě štve, že jsme  neudělali dokument o tom, jak deska vzniká. Začali jsme točit někdy v listopadu 2012 první tracky v pokojíčku s tím, že to bude za měsíc hotový a vydáme si pár kusů pro fanoušky. Nakonec se našich písniček chytli lidé jako jsou třeba IMT Smile, kteří nám s tím chtějí pomoci (týká se to především mixu a produkce). Dále nám stále chodí nové nabídky na spolupráci. Nevím, čím to je, když jsme to zatím nikomu  neposlali (smích). Takže z plánovaného vydání v květnu bude nejspíše až září. V tvorbě se nám podařilo zachytit na CD atmosféru, živost a energii, kterou máme na koncertech. To je přesně to, co jsme chtěli.

Co se týče hudebních nástrojů, ale především nejvíce zpěvu, jste samouci nebo jste navštěvovali nějaké hudební školy?

Kuba (zpěv) je nedostudovaný pedagog a zahradník. Jeho vysazení tulipánů ve skleníku skončilo úplně jinak, než si možná i on sám představoval. Možná si vzpomínáte na kauzu “Učeň zahradník místo tulipánů vysadil pole marihuany” – vše zdůvodnil tím, že je po trávě větší poptávka než po tulipánech.

Ali (kytara, zpěv) je vyučený kuchař – číšník. V té době měl problémy s alkoholem. Za barem nemohl stát na nohách a v kuchyni kradl maso. Proto zkusil pracovat v „hladovém okénku“. Byl tam nějaký problém s cedulkou “Přijdu za chvíli!”.

Kuba (basa) je z Loly nejvýš, prof. Ing. arch. CSc. A možná v tom je problém, protože stále dokola máme debaty o lásce. On nemůže pochopit hranici 15 let! Jednou jsme ho viděli u školky. Stál tam celý den a měl jen tak ruce v kapsách. Když jsme se ho na to poté zeptali, vše zapřel. Celou situaci jsme ale monitorovali a veškeré podklady předali policii. (smích)

Bali (bicí) se dostal na konzervatoř. Pak ho ale vyhodili. Prý měl poměr s vrátným. Nevíme co je na tom pravdy, ale raději před ním toto téma nerozebírejte – nebo alespoň ne před koncertem. Pak se vždy uzavře do sebe.

Zdroj: Archiv Lola Běží

„Zvuk basy nedělá dobře na pleť a má vliv na erekci“ (smích), říkají kluci z Loly.
Zdroj: Archiv kapely Lola běží

Určitě si vzpomínáte, když jste poprvé jako kapela vkročili na pódium. Jaký byl váš první koncert?

Ali: Jeho první koncert skončil předčasně. Zapojoval si do elektriky zesilovač (čerstvě vyrobený jeho kamarádem), poté už neví. Když jsem se probral ve špitále, říkali mu, že držel starou přepravku a házel supr pogo.

Bali: Baliho staří kámoši mu říkali “hlavička”. Vždycky jsme si mysleli, že je to tím, že je chytrý a pálí mu to, ale pak jsme jednou hráli v Táboře a jeden týpek nám říkal, že si na prvním koncertě zapomněl paličky a činely. Nakonec prý celý koncert mlátil jak zběsilý hlavou do bubnů a pusou napodoboval zvuk činelů – čččččč, ssssss. S tou kapelou skončil, neboť mu říkali, že má moc osobitý styl, tak jsme ho přibrali do Loly. Zatím si nikdy paličky a činely nezapomněl, tak nevíme.

Kuba: Karaoke v lesba baru, pak dlouho nic. Nakonec začal kopat hroby (smích).

Kubikula: Nevím, jestli je vhodná doba to říct, ale jedeme basu z playbacku. Není to tím, že by Kuba neuměl hrát, ale zvuk basy nedělá dobře na pleť a má vliv na erekci. Hudbu děláme kvůli babám, a když pak na to přijde, chceme, aby koncertovaly naše nástroje. Nebudeme je šidit basou.

Co pro vás znamená být členem kapely?

Lola běží: Člověk do toho jde z hlediska týmového. Kapela je jako ženská. Musíš se o ní starat, hýčkat si ji, jinak se na tebe vykašle.

Jako kapela spolu musíte trávit mnoho času. Hádáte se mezi sebou často nebo vždy sdílíte stejné názory?

Kuba: Co se týče hudby, jsme jednotní. Co se týče jídla, dost se o něj hádáme. A co se týče sexu, tam jsou naše názory asi nejkontroverznější. Většinou to řešíme alkoholem, ten lidi spojuje.

Máte plno fanynek, které jsou do vás bezhlavě zamilované. Odráží se to nějak na vašem soukromým životě?

Všichni souhlasně: Ano, odráží.

Co byste vzkázali fanouškům?

Všichni souhlasně: Choďte na živé koncerty!

 

Více informací najdete na oficiálním Facebooku skupiny a bandzone.

Zdroj perexové fotky: vojtechkastanek.blogspot.cz.

 

Michaela Borkovcová

Michaela Borkovcová

„Nechtěj být člověkem, který je úspěšný, ale člověkem, který za něco stojí.“ Albert Einstein

Zanechte komentář