Krása žen v dobách minulých – 3. část

Krása a móda / 5.6.2017

Třetí a poslední díl mini seriálu o kráse a módě v dobách již uplynulých je zde. Tentokrát se zaměříme na období od 70. let.

70. léta

Diskotéková éra – to jsou 70. léta. Viděli jste Horečku sobotní noci?

Sedmdesátá léta – velice vděčné téma, pokud pořádáte například stylovou retro party. Tato doba byla, co se módy a oblékání týče, skutečně nepřehlédnutelná. Ačkoli desetiletí je pro módní styl poměrně dlouhá doba a trendy se v rámci této dekády měnily, tak zvonové kalhoty, květinové vzory, košile z neprodyšných materiálů či džínovou bunda rozhodně do této doby neodmyslitelně patří.  První polovina sedmdesátek je ještě značně ovlivněna předcházejícím hippie stylem. V druhé pak již cítíme silné působení stylu disco či punk. Dokonalou představu o skutečné nepřehlédnutelnosti módního stylu této doby si vytvoříte například z filmu Horečka sobotní noci či podle skupiny ABBA.

Různorodost v oblékání je pro sedmou dekádu minulého století skutečně charakteristická. Je zde však jeden kousek oblečení, který byl v této době rovněž

Elegantní varianta overalu. Třeba na letní akci pod hvězdami.

velmi oblíbený. My jej sice známe i dnes, ale zdaleka jej nevlastníme všechny. Řeč je o overalu (ten lze spatřit v sedmdesátých letech na ženách nejčastěji ve variantě na zip). Jedná se o méně tradiční součást dnešních šatníků, což je však škoda, neboť poskytuje výhody kompletního outfitu hotového během pár vteřin (podobně jako když si oblékneme šaty) a současně zajišťuje pohodlí a volnost pohybu díky své kalhotové spodní části. Výběr je, ať už v obchodech či v e-shopech, poměrně široký a vybere si tak zaručeně sportovkyně, hipsterka, romantička i vyznavačka elegance.

80. léta

Éra mladých let našich rodičů. Mnohým z nás zůstává často rozum stát nad módními kreacemi, ve kterých jste však v „osmdesátkách“ byli prudce módní a nadčasoví. Když jste vyrazili ven například v kalhotách tzv. plísňákách (samozřejmě dosahujících až do pasu) nebo jste se „vymódili“ sytě růžovým sáčkem s ramenními vycpávkami, oblékli ponožky a nazuly si lodičky, nemohli jste šlápnout vedle. Osmdesátky mají i další „klenoty“ jako třeba rukavice bez prstů, jejichž popularitě vděčila tehdejší doba Madonně, nebo návleky na nohy jako doplněk botů na podpatku. Líčení v podobě ostře modrých stínů a perleťově růžové rtěnky je další kombinace, kterou bychom měli nechat minulosti.

Ačkoli ty nejmodernější účesy působily na dnešní poměry skutečně

Líčení 80. let? Ostře modré stíny a perleťová rtěnka byla největší móda!

nekonvenčně, je možné se jimi inspirovat a to například tehdy tolik oblíbenou trvalou. S nadcházejícím létem je ideální čas popustit trochu uzdu fantazii a také si trochu více pohrát s vlasy.

Co takhle vyměnit jednou za čas žehličku za vlnitý účes, který můžeme vykouzlit i bez působení ničivě vysokých teplot (použitím jednoho z nepřeberných druhů natáček, pomocí zaplétání vlasů apod.). Přirozeně vlnité vlasy pak stačí ještě vlhké promačkat v rukou spolu s vhodným stylingovým přípravkem a letní look je na světě. Určitě se mnou souhlasíte, že se jedná o mnohem povedenější a slušivější variantu oproti trvalé, avšak neméně působivou.

Vlnité vlasy k létu tak nějak patří.

90. léta

Ačkoli devadesátá léta už mnozí z nás osobně prožili, s přihlédnutím k tehdejší módě se tato doba jeví stále jako značné „retro“. Pamatujete na Kelly Family, Spice Girls či seriál Beverly Hills? Ano, sice jsme v této době žili a měli své idoly, nicméně móda našich dětských outfitů aktuální trendy právě nesledovala.

A co že se to teda nosilo? Společnost inspirovala při oblékání řada vlivů a to například v podobě skupiny Nirvana. Jejich příznivci vyznávali volné oblečení, „obnošený look“, kostkované flanelové košile apod.

Máš oblíbenou hudební skupinu? Dej o tom světu vědět.

Dle stylu skupiny Spice girls to pak byly trička v délce na pupík, topy na ramínka, minišaty v kombinaci s lodičkami a další. Nejen zmíněné módní prvky dolaďovaly všudypřítomné šusťákovky a nezbytné praktické ledvinky.

Za co lze však dát palec nahoru, jsou trička s názvem oblíbené rockové skupiny, které byly v devadesátých letech obzvláště oblíbené. Pokud takovou skupinu máte, jako správný fanoušek vyjádříte trikem s jejím vyobrazením svůj vkus a vytvoříte s ním rovněž ideální oděv například na nadcházející letní hudební festivaly. Kombinace s džínovými kalhotami a teniskami však není ani v tomto případě nezbytně nutná. Úžasný šmrnc dodáte takovým kouskem rovněž elegantnímu looku například v podobě úzkých capri kalhot a lodiček na podpatku. Tento kontrast stylů je skutečně nepřehlédnutelný a značí, že se nebereme příliš vážně a s módou si umíme pohrát. A to my přeci chceme, nebo ne?

Zdroj fotografií: pixabay.com, pexels.com, Lenka Kolářová, Generace 21

Lenka Kolářová

Lenka Kolářová

,,Inteligentní žena musí být také krásná, aby ji respektovali muži." Alexi Andrejev

Zanechte komentář