3 aplikace pro pohodlnější cestování

Cestování Technologie / 9.6.2017

Nejen když cestujeme, ale i v běžném životě se nám mohou hodit některé mobilní aplikace, které nám cestování usnadní.

V době smartphonů, neomezených dat a neustálého modu „online“ se už nemusíme bát, že se ztratíme. Ať už cestujete na druhý konec republiky, nebo se jen chcete dostat z z jednoho konce Prahy na druhý, některé aplikace by vám mohly dopravu usnadnit.

1. Idos

Ačkoliv tuto aplikaci má ve svém telefonu staženou snad každý, musíme ji zmínit, protože patří nejen k těm nejvyužívanějším, ale také k těm nejlépe hodnoceným. Tahle aplikace vám vyhledá veškeré vlakové, autobusové i MHD spoje, navíc se informace o jízdních řádech, výlukách a zpožděních neustále aktualizují.

Pokud jste na neznámé půdě, pomocí GPS vám doporučí nejbližší zastávku, zvládá trasy i s mnoha přestupy a můžete si navolit bližší parametry. Pamatuje si spoje, které často vyhledáváte, a posledních šest vyhledaných spojů vám zobrazí i offline. Nemusíte se bát, používáním této aplikace nespotřebujete mnoho dat.

U informací k vyhledaným spojům informuje i o délce dopravy, časech a vzdálenostech přestupů, ceně jízdenek a celé trase, zobrazit ji můžete i na mapě. Zohledňuje také, jestli je dopravní prostředek bezbariérový.

Idos – jízdní řády vám vyhledá veškeré spoje, nastavit si můžete i další parametry. Zdroj: Google Play

2. Můj vlak

Jezdíte vlakem? Tak to jste si pravděpodobně už všimli, že díky aplikaci Můj vlak je cestování po kolejích mnohem jednodušší! V této aplikaci si můžete vyhledat veškerá vlaková spojení. Uživatelé ji ale nejčastěji využívají na nákup jízdenek a následnou kontrolu vlastních spojů.

Nákup jízdenek je jednoduchý. Můžete si vložit peníze do e-peněženky, nebo pokaždé zaplatit bankovním převodem. Aplikace vám vždy nabídne výhodnější cenu – zohlední in kartu, věk i délku trasy a pokud se rozhodnete koupit si včasnou jízdenku několik dní až týdnů dopředu, získáte slevu (například třicet korun, při častém cestování se každé zlevnění počítá).

S aplikací Můj vlak navíc odpadá problém s jízdenkami i v tom ohledu, že nemusíte přechovávat útržek a vyčkávat průvodčí. Stačí ukázat telefon nebo podat průvodčí in kartu, kde jsou všechny vaše nákupy zobrazeny.

A co je to In karta? Jedná se o slevový průkaz, který uplatníte, ať už studujete, pracujete, nebo jen občas jezdíte na výlety. Dá se kombinovat s dalšími slevami a může snížit cenu jízdenky o 25, 50 nebo i 100 %. Pořídit si ji můžete na jakékoliv přepážce Českých drah.

3. Mapy.cz

DALŠÍ PODOBNÉ APLIKACE

Pubtran – plánování tras veřejnou dopravou

Praha – DPP – něco pro Pražáky

MHD tabule – když nehledáte konkrétní spoj, ale potřebujete jízdní řád zastávek

Na Vlak – s touhle aplikací už na nádraží nemusíte koukat na příjezdové a odjezdové tabule

Většina z nás disponuje aplikací Google Maps, která se často objevuje v základním balíčku Google aplikací pro Android. I Google verze map vám může přijít vhod, když nevíte, kudy kam, ovšem Mapy.cz od Seznamu mají tu výhodu, že zobrazují také autobusové, vlakové a tramvajové zastávky a obecně jsou cestovatelsky mnohem výhodnější.

Mapy.cz umí lépe naplánovat trasu, zvlášť pokud se rozhodnete jít pěšky nebo jet na kole. Můžete si stáhnout offline mapu různých území, takže následně nepotřebujete mobilní data ani jiný druh internetového připojení, když jste například ztraceni v lese bez signálu.

Mapy.cz jsou „must have“ aplikací pro všechny správné cestovatele, zvlášť pokud cestujete po České republice. Zdroj: Google Play

Aplikace je navíc velmi přátelská k turistům – doporučuje místa, kam vyrazit na výlet, zaznamenává vaše předchozí trasy, včetně ušlých či najetých kilometrů, plánuje trasy a vypichuje zajímavé body cesty, pracuje s mnoha způsoby dopravy a na svět můžete nahlížet z několika druhů map, včetně 3D a panoramatických pohledů.

A jaké aplikace používáte při cestování vy?

Zdroj úvodní fotografie: Pixabay.com

Vlasta Řenčová

Vlasta Řenčová

Profesionální amatér, snílek a velký čtenář. Ráda cestuje s foťákem na krku a ještě raději o svých zážitcích píše, neboť se vyžívá ve psaném projevu. Gymnazistka se slabostí pro němčinu, tak trochu samouk bojující za humanitní obory. Věčný Potterhead, milovník historie a čokolády.

Zanechte komentář