Portrét vyšumělce v jídlonošských letech

Literatura / 3.6.2017

Rovnou se přiznám, nadpis jsem si vypůjčila z knížky. Na co se před čtením posledního díla Johna Lennona vůbec připravit?

Třetí sbírka textů Johna Lennona vyšla poprvé až šest let po jeho smrti v roce 1986, na překlad do češtiny si musela ještě dalších čtrnáct let počkat. Podobně jako u předchozích dvou Lennonových knížek obsahuje krátké texty a básničky plné ironie, satiry a slovních hříček.

Život je hořký

První sbírka Lennonových textů, jejíž název byl do češtiny přeložen jako Napísání, mě tak pobavila, že když jsem si v regálu knihovny všimla Nanebepění, okamžitě jsem si ji vypůjčila. Jenže když jsem ji začala číst, můj první dojem byl trochu rozpačitý. Oproti Napísání trochu ubylo kaplanovsky vyhlížejících slovních hříček a to na úkor absurdity, ironie a pichlavého sarkasmu. Tím vším je knížka nasáklá jako houba po pořádném lesním slejváku. Navíc je také… jak bych to jen vyjádřila… „zahořklejší“ bude možná přesně to správné slovo.

Texty obsažené v Nanebepění psané po hořkém rozpadu Beatles, Lennonově rozvodu s jeho první ženou Cynthií a tisíci dalších kotrmelců a vrtochů osudu, které ho potkaly, se zkrátka liší od mnohem bezstarostněji vyhlížejících básniček a minipovídek z Napísání. Musím se dokonce přiznat, že mě první část knížky, bez ohledu na to, že to milý John napsal opravdu vtipně, docela nudila. Tak nějak jsem se nemohla ubránit dojmu, že číst celou tu historii o Yoko Ono doplněnou ještě o narážky na kupu dalších jiných lidí, kteří se Lennonovi připletli do cesty a se kterými měl, dle svého vlastního vyjádření, tu smůlu spolupracovat, je jen pro opravdu věrné fanoušky.

Opakování abecedy ještě nikomu neuškodilo

Žijeme a učíme se

Se zbytkem knížky už to bylo lepší.. Tím, jaké pocity ve mně tohle dílko vyvolávalo, bych ho přirovnala třeba ke sbírce povídek Charlese Bukowského Absence hrdiny. Některé hlášky mi přišly naprosto geniální a u jiných částí jsem zase měla pocit, jako by je jejich autor psal na pořádně silné dávce LSD. A že se s nimi musí zacházet stejně jako s písničkami typu Come Together nebo I’m the Walrus. Prostě v nich nějaký hlubší smysl opravdu nehledat. Pak jsou tu ale takové, které vás k zamyšlení donutí.

Přesně jsem věděl, jak se cítí. Marjorie ho nikdy nechtěla doprovázet na sezení. „Mám dost problémů doma a stejně nemám čas někam chodit a potýkat se s podivíny.“ Věděl jsem, jak to myslí. Sám jsem chodil na primitivní terapii, a trvalo mi šest měsíců, než jsem přišel na to, že doktor je magor. I když připouštím, že měl hezké vlasy.

„Žijeme a učíme se,“ řekl jsem jí. „Jedině zkoušením cizích šatů zjistíme vlastní velikost.“

Deset let udělá hodně

Ačkoli jsem zatím ještě nečetla prostřední knížku, chtěla jsem se pokusit o nějaké skromné srovnání Lennonova prvního a posledního díla. Jenže mně nenapadlo nic originálnějšího, než si pomoci hudební tvorbou Beatles. Protože mám prostě pocit, že stejně jako se během dekády změnila tvorba téhle skupiny počínající chytlavými bezstarostnými popěvky typu I Saw Her Standing There a končící písněmi jako Carry that Weight, The End nebo Let It Be odrážející zklamání, které jejich autory za oněch deset let potkaly, proměnily se i povídky v Napísání a Nanebepění. Student konzervatoře toužící po hvězdné slávě se na život zkrátka dívá jinak než člověk, kterému se podařilo jí dosáhnout, ale ve skutečnosti to vůbec nebylo tak úžasné, jak si to kdysi přestavoval. A ještě jedno plus pro Napísání bych našla – tiráž knížky plná slovních hříček a záměrných překlepů mně pobavila rozhodně mnohem více než jen vynechání určitých písmen v tiráži Nanebepění.

A teď se jdu poohlédnout po té prostřední knížce. Možná, že jsem vyzněla příliš negativisticky, ale rozhodně jsem na Johna Lennona a jeho literární tvorbu nezanevřela.

Nanebepění                                                                                                           

Autor: John Lennon

Název originálu: Skywriting by Word of Mouth

Překlad: Tomáš Zábranský a David Záleský

Vydavatelství: Argo

Rok vydání: 2001

Počet stran: 211

Zdroj všech fotografií: Eliška Gregorová, Generace 21

 

0 80 100 1
80%
Average Rating

Nanebepění

Poslední sbírka Lennových textů obsahuje vše, co od tohoto autora očekáváme včetně obrázků a kresbiček doplňujících texty. Plusem je také doslova kapesní formát knížky, který vám na poličce nebo v tašce moc místa nezabere.

  • 80%

Štítky

Eliška Gregorová

Věřím tomu, že úloha literatury je nezastupitelná i ve 21. století, jelikož počítačem, televizí ani tabletem si nábytek nepodložíte.

Zanechte komentář